skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

ICTهای بورس یک هفته ناخوشایند را پشت سر گذاشتند

تحریریه پیوست

۲۲ اسفند ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شرکت‌های صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات حاضر در بورس تهران، همگام با دیگری شرکت‌ها، هفته‌ای توام با کاهش قیمت سهام را پشت سر گذاشتند. هرچند همچنان نمی‌توان به صورت قطعی گفت که انتشار ویروس کرونا، این اتفاق را رقم زده یا دلایل دیگری نیز در این کاهش قیمت‌ها موثر بوده‌اند.

به گزارش پیوست، روز دوشنبه (۱۹ اسفند) و همزمان با سقوط قیمت نفت خام به کانال ۳۰ دلاری، بازار سهام وال‌استریت، سقوطی تاریخی را تجربه کرد و در کمتر از ۱۵ دقیقه پس از بازگشایی، شاخص میانگین صنعتی داوجونز ۷ درصد ریزش داشت. این سقوط، معاملات را برای ۱۵ دقیقه تعطیل کرد که اولین تعطیلی اجباری وال‌استریت در دوره ترامپ بود. همزمان با این کاهش، در ایران نیز سقوط نماد بورس آغاز شد و برخلاف دفعات گذشته، در روزهای بیشتری، طول کشید.

شاخص بورس تهران که از روز شنبه روند کاهشی داشت، پس از یک روز تعطیلی (یکشنبه ۱۸ اسفند) در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه نیز به روند نزولی خود ادامه داد و در کل سه روز ۶.۳ درصد کاهش یافت. این روند در روز چهارشنبه (۲۱ اسفند) پس از افت‌وخیزهایی سرانجام معکوس شد و شاخص بورس در پایان روز، ۰.۰۷درصد رشد را ثبت کرد.

دلایل عقب‌نشینی

افت شاخص بورس که برخلاف دفعات قبل، در سه روز کاری ادامه یافت، دلایل مختلفی داشت. تصمیم سازمان بورس درخصوص کاهش محدودیت دامنه نوسان سهام که با دستور وزیر اقتصاد تعلیق شد، جوی از نگرانی را در میان فعالان بازار سرمایه ایجاد کرد. این نگرانی که با موج شیوع کرونا تقویت شد، سهامداران را بر آن داشت که با فروش سهام خود، سود روزهای قبل را ذخیره کنند. شکست مذاکرات اوپک و کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی و تداوم ریزش شاخص‌ بورس‌های بین‌المللی نیز روند فروش سهام را تشدید کرد و در همین حال نزدیک شدن به روزهای پایانی سال نیز یکی دیگر از دلایل عرضه سهام در روزهای گذشته بود.

کاهش ارتباطی‌ها

در روزهایی که سایت رسمی بورس، ترجیح می‌دهد تنها نمودار روزانه تغییر شاخص را نمایش دهد و نمودارهای هفتگی و ماهانه و شاخص هر صنعت، نمایش داده نمی‌شوند، بررسی وضعیت صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات و معدود شرکت‌های بورسی این صنعت، دشوارتر می‌شود.

تغییرات قیمت سهام شرکت‌های ICT حاضر در بورس

در میان شرکت‌های ICT حاضر در بورس، تنها دو شرکت مخابرات ایران و همکاران سیستم در توانستند هفته را با قیمتی بیش از آنچه آغاز کرده بودند به پایان برسانند و شرکت‌های دیگر، همگی شاهد افت بودند. در همین حال اگر بیشترین قیمت هفته را در نظر بگیریم، کلیه شرکت‌ها با کاهش ارزش سهام روبرو بوده‌اند.

بورس تهران در هفته آینده، آخرین روزهای کاری سال ۹۸ را طی می‌کند و به تعطیلاتی طولانی خواهد رفت. تعطیلاتی که با توجه به روند هفته اخیر، به نظر می‌رسد چندان هم ناخوشایند نباشد.

http://pvst.ir/7m9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو