skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

بورس ایران بی‌توجه به کرونا پیش می‌رود

تحریریه پیوست

۱۳ اسفند ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

رفتار بازار سهام ایران در مقایسه با دیگر بازارهای مشابه در دنیا پس از همه‌گیر شدن ویروس کرونا نشان می‌دهد شرکت‌های صنعت ICT از جایگاه مهمی در بازار بورس برخوردار نیستند.

به گزارش پیوست، در شرایطی که کرونا برخی از مهم‌ترین بازارهای بورس دنیا را با نزول همراه کرده اما سهام شرکت‌هایی که با خرید اینترنتی یا تماشای آنلاین فیلم و سریال مرتبط هستند، صعودی شده‌اند. این در حالی است که در ایران چنین شرکت‌هایی حضوری در بازار بورس ندارند و در همین حال کل شاخص بورس، متاثر از نقدینگی موجود در بازار و بی‌توجه به کرونا، افزایشی است.

در واقع بازار بورس ایران، تحت تاثیر افزایش شدید پایه پولی کشور (براساس گزارش بانک مرکزی، ۲۸ درصد رشد در ۹ ماه ابتدایی امسال) بدون توجه به ویروس کرونا، به روند افزایشی خود ادامه می‌دهد. در روزهای اخیر تنها اعلام قرار گرفتن ایران در لیست سیاه FATF‌ باعث شد شاخص بورس به مدت یک روز، نزولی شود؛ اما مجددا صعودی شد.

در بازار بورس، فعلا شرکت‌های داروسازی و شوینده، تحت تاثیر کرونا، وضعیت بهتری دارند ولی سایر شرکت‌ها نیز در مجموع، رشد را تجربه می‌کنند.

در بازار بورس فعلا شرکت‌های داروسازی و شوینده، تحت تاثیر کرونا، وضعیت بهتری دارند ولی سایر شرکت‌ها نیز در مجموع، رشد را تجربه می‌کنند. شرکت‌های مرتبط با صنعت ICT نیز بدون توجه به گسترش کرونا در مجموع یک ماه اخیر، همگی با افزایش ارزش سهام روبرو بوده‌اند

شرکت‌های مرتبط با صنعت ICT نیز بدون توجه به گسترش ویروس کرونا در مجموع یک ماه اخیر، همگی با افزایش ارزش سهام روبرو بوده‌اند. در عین حال باید به این نکته توجه داشت که هیچ‌کدام از شرکت‌های مرتبط با عرضه آنلاین کالا و غذا و تماشای فیلم در بازار بورس ایران حضور ندارند و عمده حضور شرکت‌های این حوزه به پرداخت الکترونیکی و اپراتورهای ثابت و همراه محدود می‌شود.

در همین حال امروز (۱۳ اسفند ۹۸) اعلام شد با توجه به شیوع ویروس کرونا، جلسه معارفه شرکت تأمین سرمایه بانک ملت در روز چهارشنبه ۱۴ اسفند ماه به صورت اینترنتی پخش می‌شود و حضوری نخواهد بود. این جلسه در آپارات در دسترس خواهد بود.

اما در کشورهای دیگر که آنها هم درگیر مبارزه با ویروس کرونا شده‌اند شرایط به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد. شرکت‌های مطرح تکنولوژی دنیا  هر کدام با توجه به شرایط ایجاد شده به واسطه شیوع ویروس کرونا سعی کرده‌اند با خلق شرایط جدید بهترین سود را به دست بیاورند. برای نمونه شرکت سرمایه‌گذاری MKM Partners شاخصی به نام «ماندن در خانه» ایجاد کرده است که برخی از شرکت‌های فعال در این زمینه را نشان می‌دهد. نتفلیکس و آمازون دو مورد از ۳۳ مورد سهام «ماندن در خانه» هستند. این فهرست همچنین شامل شرکت‌هایی مانند فیس‌بوک، شرکت توسعه‌دهنده ویدئوها و بازی‌های Blizzard، سازنده تجهیزات ورزشی Peloton و سرویس تحویل غذای GrubHub می‌شود.
آمازون هم در کنار سقوط سایر سهام‌ها در بازار، هفته گذشته را با افت سپری کرد. اما سقوط او نسبت به بازار کمتر بوده است و در کل در سال جاری آمازون ۴ درصد رشد داشته است. سهام آلفابت، شرکت مادر گوگل و یوتیوب هم امسال رشد چشمگیری داشته است. در حالی‌که شاخص «نزدک» بیش از ۲ درصد کاهش یافته است. در روزهایی که ماندن مردم در خانه باعث کاهش شدید ارزش سهام شرکت‌های هواپیمایی اصلی و هلدینگ‌های رزرواسیون شده است، سهام نتفلیکس، طی پنج روز گذشته ۱۵ درصد رشد کرده است. این در حالی است که سهام زنجیره‌ای فیلم و تئاتر شرکت AMC و Cinemark هرکدام بیش از ۱۵ درصد سقوط کرده‌اند. همچنین سهام شرکت‌های برگزارکننده کنسرت‌ها و شرکت بلیت‌فروشی Live Nation هم با افت مواجه بوده‌اند.

http://pvst.ir/7ko

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو