skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

پیش‌نویس اساسنامه «نهاد خودتنظیم‌گر صوت وتصویر» رونمایی شد

تحریریه پیوست

۷ اسفند ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر (ساترا) در مراسمی از پیش‌نویس « اساسنامه نهاد خود تنظیم‌گر رسانه‌های صوت و تصویر» رونمایی کرد. در این مراسم هدف از تهیه این پیش‌نویس، واگذاری بخشی از وظایف ساترا به رسانه‌های دارای مجوز ساترا اعلام شد.

به گزارش روابط عمومی ساترا، محمد صادق امامیان، رئیس ساترا در این نشست که با حضور مدیران عامل رسانه‌های دارای مجوز برگزار شده بود،در خصوص ریشه‌های شکل‌گیری ایده تشکیل نهاد خود تنظیم‌گر گفت:  «ایده شکل‌گیری این نهاد در چند جلسه با رسانه‌های مختلف مطرح شده است. ماهیت فضای مجازی ابعاد مختلفی را شامل می‌شود و چند بخشی است. از این رو نه ساترا توان تنظیم‌گری همه حوزه‌های مربوط به صوت و تصویر در فضای مجازی به معنای سنتی را دارد و نه هیچ نگاه کارشناسی این موضوع را تایید می‌کند که همه مسئولیت‌ها در یک حوزه منحصرا برعهده یک نهاد دولتی باشد.»

او با تاکید بر اینکه باید به بحث خودتنظیم‌گری به عنوان یک نیاز نگاه کرد نه یک حوزه تشریفاتی، بیان کرد:  «ما به دنبال مجموعه‌ای هستیم تا برخی امور ساترا را به آن واگذار کنیم و تشکیل این نهاد نافی نهادهای دیگر یا منافع شخصی رسانه‌ها نیست و بیشتر کانال ارتباطی ساترا با رسانه‌هاست.»

رئیس ساترا با اشاره به دغدغه مشترک حاکمیت و رسانه ها برای ایجاد فضایی امن و مطمئن برای کاربران گفت: « بسیاری از موضوعات مربوط به رسانه‌های صوت و تصویر از یک سو دغدغه حاکمیتی است و از سوی دیگر دغدغه خود رسانه‌هاست. از این رو ما نیازمند همکاری و همیاری رسانه‌ها هستیم، زیرا هم دغدغه‌هایمان مشترک است و هم ما نیازمند کمک جدی هستیم.»

امامیان ادامه داد: «ایده ما این است تا نهاد یا تشکلی را ایجاد کنیم که به نوعی نماینده همه رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر قانونمند در کشور باشد و از طریق این نهاد تعاملات ساترا و رسانه‌ها شکل نظام‌مندی پیدا کند. ارتباطاتی که امروز بین ساترا و رسانه‌ها وجود دارد ارتباطات سازنده‌ای نیست بلکه بیشتر برای حل مشکل است.»

اهداف و وظایف نهاد خود تنظیم‌گر

براساس گفته‌های وحید فرهمند، معاون تدوین مقررات و امور حقوقی ساترا در مراسم رونمایی از پیش‌نویس اساسنامه «نهاد خودتنظیم‌گر رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر» هدف از این اساس‌نامه واگذاری بخشی از وظایف ساترا به خود رسانه‌های دارای مجوز ساترا است.

فرهمند همچنین در مورد جزئیات این اساسنامه گفت: «طبق اساس‌نامه، نهاد خودتنظیم‌گر ۵ رکن دارد؛ مجمع عمومی، هیأت عامل، دبیرکل، هیأت تشخیص و ذی حساب. مجمع عمومی مهمترین رکنی است که نماینده همه رسانه‌های دارای مجوز در آن حضور دارند و کارکرد شبه‌تقنینی دارد.»

 

 به دنبال مجموعه‌ای هستیم تا برخی امور ساترا را به آن واگذار کنیم و تشکیل نهاد خودتنظیم‌گر نافی نهادهای دیگر یا منافع شخصی رسانه‌ها نیست و بیشتر کانال ارتباطی ساترا با رسانه‌هاست
محمد صادق امامیان، رئیس ساترا

 

او با بیان اینکه ۷ هدف برای این نهاد در نظر گرفته شده است، بیان کرد: «استفاده از ظرفیت فعالان صنعت صوت و تصویر در فرایند تنظیم‌گری، تحقق منافع عمومی، کاهش سطح مداخلات حاکمیتی ساترا در فرآیندهای تنظیم‌گری، توانمندسازی رسانه‌های صوت و تصویر و فراهم کردن زمینه بهره‌برداری از نوآوری‌ها از جمله اهداف تشکیل نهاد خود تنظیم‌گر رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر هستند.»

به گفته معاون تدوین مقررات و امور حقوقی ساترا این نهاد ۴ کمیته ایستا دارد که بنابر نظر اعضا، کمیسیون‌های موقت هم قابل تشکیل است. او همچنین تاکید کرد: « از جمله مهمترین وظایف این نهاد را می‌توان ارتقای بهره‌وری و استفاده بهینه از منابع، ایجاد ساز و کارهای مناسب نهادی در جهت توسعه صنعت رسانه‌های صوت و تصویر، ارتقای فرهنگ عمومی استفاده از خدمات و محتوای صوت و تصویر فراگیر، ایجاد تسهیلات حمایتی برای رسانه‌های صوت و تصویر و غیره دانست.»

http://pvst.ir/7jf

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو