skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

با برگزاری جلسه در شورای عالی فضای مجازی:

سند معماری و طرح کلان نوین شبکه ملی اطلاعات تصویب شد

تحریریه پیوست

۲۲ دی ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شورای عالی فضای مجازی روز گذشته (۲۱ دی) و با برگزاری جلسهای با حضور رئیس جمهوری و رئیس قوهقضاییه کلیات و چارچوب سند معماری و طرح کلان نوین شبکه ملی اطلاعات را بررسی و به تصویب رساندند.

به گزارش پیوست، در خبری که روی خروجی سایت مرکز ملی فضای مجازی قرار گرفته جزییاتی از این طرح کلان که از آن با عنوان «طرح نوین شبکه ملی اطلاعات» یاد شده منتشر نشده است؛ اما براساس این خبر مقرر شده که جزئیات سند معماری شبکه ملی اطلاعات توسط کارگروهی تخصصی در مرکز ملی نهایی و در جلسه آتی شورا ارائه و تصویب شود. به نظر میرسد تصویب این طرح براساس دستور جلسه ۲۳ آذر شورای عالی فضای مجازی باشد. براساس اظهارت دبیر شورای عالی فضای مجازی در آن جلسه شورا به وزیر ارتباطات ۳ هفته فرصت داده بود تا طرح تکمیلی شبکه ملی اطلاعات را ارائه کند.

بعد از قطعی سراسری اینترنت آبان ماه بسیاری از مقامات رسمی کشور خواستار راهاندازی هرچه سریعتر شبکه ملی اطلاعات شدند. برای نمونه حسن روحانی رئیس جمهوری اواسط آذر ماه و همزمان با تقدیم لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ به مجلس گفت که دولت او به دنبال تقویت شبکه ملی اطلاعات است تا مردم برای رفع نیازهای خودشان دیگر به خارج نیاز نداشته باشند. همچنین در همین زمینه ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه در سخنرانی که در همان زمان در اصفهان داشت اعلام کرد که به شدت به دنبال اجرا شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.
در دستور قرار گرفتن مجدد طرح و معماری شبکه ملی اطلاعات در حالی مورد توجه مقامات در شورای عالی فضای مجازی قرار گرفته که براساس اظهارت مدیران وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات این وزارتخانه تاکنون ۸۰ درصد این شبکه را براساس معماری طراحی شده که در سند تببین الزامات شبکه ملی اطلاعات به آنها تکلیف شده، راهاندازی کرده است.

براساس جلسه شب گذشته شورای عالی فضای مجازی مقرر شده که جزئیات سند جدید معماری شبکه ملی اطلاعات توسط کارگروهی تخصصی در مرکز ملی فضای مجازی نهایی و در جلسه آتی شورای عالی فضای مجازی ارائه و تصویب شود

در مقابل این ادعا اما برخی اعضای شورای عالی فضای مجازی نسبت به راهاندازی شبکه ملی اطلاعات شک و شبهاتی را مطرح میکنند. برای نمونه معاون راهبری فنی مرکز ملی فضای مجازی در گفتوگویی که در پرونده شماره ۷۲ پیوست در مورد «شبکه ملیاطلاعات» به چاپ رسید، اعلام کرد که هنوز شبکه ملی اطلاعات طرح معماری مصوب ندارد و اگر وزارت ارتباطات صحبت از راهاندازی ۸۰ درصدی این شبکه دارد؛ چرا هنوز ۹۵ درصد جستوجوی کشور در فضای مجازی از طریق گوگل انجام میشود و بالغ بر ۹۰ درصد ترافیک پیامرسانهای ما هنوز در اختیار تلگرام فیلتر شده یا واتزاپ است.  در همان گفتوگو هم عباس آسوشه با تاکید اینکه هنوز وزارت ارتباطات به آنها معماری این شبکه را ارائه نداده تا شورا براساس آن شاخصهای ارزیابی پیشروی شبکه ملی اطلاعات را استخراج کند، تاکید کرده بود که مرکز ملی فضای مجازی در این شرایط خودش به دنبال طراحی معماری این شبکه است.

http://pvst.ir/79j

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو