skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

سماس داده‌های مسافران را ثبت نمی‌کند

تحریریه پیوست

۹ مهر ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

پیش‌بینی ایجاد و ثبت اطلاعات در سامانه مشترک اطلاعات سفر «سماس» پس از تعیین عوارض ۲ درصدی برای تاکسی‌های اینترنتی بیشترین انتقادات از دستورالعمل فعالیت تاکسی‌های اینترنتی را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پیوست، نگرانی از ثبت و در دسترس قرار گرفتن اطلاعات سفر مسافران توسط دولت و نقض حریم خصوصی آنان بیشترین نگرانی بود که از سوی برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی در انتقاد به این دستورالعمل  در رابطه با راه‌اندازی این سامانه مطرح می‌شود.

واکنش برخی از کاربران به راه‌اندازی سامانه سماس در توییتر:

اما مدیران وزارت کشور به عنوان عامل اصلی در تدوین این دستورالعمل معتقدند که این سامانه حریم خصوصی کاربران را نقض نمی‌کند بلکه فقط اطلاعات سفر به منظور مدیریت بهتر شهری ثبت می‌شود، نه اطلاعات مسافر. طبق این دستورالعمل ارائه دهندگان خدمات هوشمند سفر موظفند داده‌های سفر شامل شماره پلاک وسیله نقلیه، زمان و مختصات مکان مبدا و مقصد مقدار پیمایش را در سامانه درج کنند.

در این سامانه قرار است اطلاعات سفر و رانندگان تاکسی‌های اینترنتی به صورت روزانه و هفتگی قرار داده شود و در واقع «سماس» محلی برای تجمیع این داده‌هاست. مدیران شهری بر این باورند که شرکت‌های تاکسی اینترنتی چند بازیگر رقیب هستند و دیتای خود را به یکدیگر نمی‌دهند؛ اما دیتای آنها باید در یک نقطه تجمیع شود و این سامانه می‌تواند نقش تجمیع‌کننده دیتای آنها را برعهده داشته باشد.

دبیر شورای عالی ترافیک، پوریا محمدیان تاکید می‌کند که دیتای مربوط به مسافر ربطی به مدیریت شهری ندارد و دیتای مسافر در سماس ذخیره نمی‌شود و هر دستگاه قضایی یا انتظامی که بخواهد می‌تواند این داده‌ها را با مجوزهای لازم از خود شرکت اطلاعات را بگیرد.

وزارت کشور و شهرداری بیشتر بر دسترسی به داده‌های ترافیک و پیک‌های رفت‌و آمد وسایل حمل‌ونقل تاکید کرده‌اند. مدیرکل حمل و نقل و ترافیک وزارت کشور از سماس به عنوان یک داشبور مدیریتی داده‌ها نام می‌برد چرا که امکان دسترسی به نقشه تقاضای شهروندان شهرهای مختلف از جمله تهران از طریق این داده‌ها فراهم می‌شود.

http://pvst.ir/67p

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو