skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

آیا سوئیس به بهشت رمزارزها تبدیل می‌شود

تحریریه پیوست

۳۰ مرداد ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

سوئیس کشوری که صنعت بانکداری‌اش زبان‌زد اقتصادهای دنیاست در حال تبدیل شدن به کشوری رویایی با فعالان رمزارز و همچنین فناوری بلاک‌چین است. کشوری که از اقتصادش گرفته تا سیاست و فرهنگ و مسائل مربوط به محیط زیست چندین پله از دیگر کشورهای جهان جلوتر است می‌خواهد همچنان فاصله‌اش در زمینه فناوری‌های جدید مالی را نیز با سایر کشورها حفظ کند.

بر اساس گزارش StartupTicker (کانال خبری استارت‌آپ‌های اروپایی) شهر زوگ (Zug) سوئیس هم‌اکنون تبدیل به پرسرعت‌ترین جامعه فناوری اروپا در زمینه توسعه بلاک‌چین و ارزمرز بوده است. زوگ اولین شهری بود که بیت‌کوین را به عنوان روش پرداخت برای خدمات دولتی در نظر گرفت و آن را به عنوان استانداردی پذیرفت. پرداخت‌های بیت‌کوین برای خدمات شهری از سال ۲۰۱۶ در این شهر مورد پذیرش قرار گرفت و زوگ در سال ۲۰۱۸ به خانه حدودا ۲۰۰ شرکت بلاکچین از جمله بنیاد اتریوم (ethereum) تبدیل شد که دومین ارزرمز بزرگ بعد از بیت‌کوین است. 

شهری کوچک با فعالیت‌هایی بزرگ

شهر کوچک زوگ (Zug)  تقریبا در ۳۲ کیلومتری شهر زوریخ قرار دارد که به لطف برنامه مالیات تجاری آسان‌گیرانه مدت‌ها است به هاب اقتصادی جهانی و خانه هزاران هزار شرکت از جمله موسسه‌های سرمایه‌داری بزرگ، شرکت‌های داروسازی و شرکت‌های تجارت کالا تبدیل شده است. در چند سال اخیر، شرکت‌های جدیدی در زوگ رشد کرده‌اند که باعث شده این شهر در محافل متخصصان فناوری‌های رده بالا با عنوان دره رمزارز یا Crypto Valley خوانده شود. Crypto Valley اسم انجمنی است که در سال ۲۰۱۳ با هدف جلب توجه استارت‌آپ‌ها به فناوری‌های ارز مجازی، تولید و تجارت با این ارزها در زوگ شروع به فعالیت کرد. 

برخی تحلیلگران می‌گویند زوگ، اولین شهری است که در مسیر صحیح برای رشد این فناوری قدم برمی‌دارد. دولت به شهروندان امکان می‌دهد که با بیت‌کوین برخی از پرداخت‌های خود را انجام دهند و از سوی دیگر با شرکت‌های فناوری مالی همکاری می‌کند تا به کسب‌وکارها اجازه دهد بدون تقاضای مجوز بانکی پرهزینه، بتوانند به مشتریانشان امکان پرداخت بیت‌کوینی دهند. چنین رویکردی مساله‌ای مهم در مورد فناوری‌ایی است که پتانسیل رشد دارد. در حالی که قانون‌گذاران این منطقه به مقررات در زمینه ارزرمزها می‌پردازند، هیجان و شور در صنعت افزایش یافته است. 

نیکلاس نیکولایسن (Niklas Nikolajsen) مدیر اجرایی و هم‌بنیانگذار استارت‌آپ Bitcoin Suisse واقع در زوگ که ارزرمز خرید و فروش می‌کند، در این مورد می‌گوید: «این اولین بار در جهان است که بیت‌کوین‌ها در سطح دولتی به عنوان ارز پذیرفته شدند».  Bitcoin Suisse حدود ۱۰ دستگاه خودپرداز را در سوئیس راه‌اندازی کرده که فرانک سوئیس و یورو را دریافت می‌کند و در مقابل، کاغذی با یک کد به خریدار می‌دهد که برابر با بیت‌‌کوین است. این کد از طریق تلفن هوشمند اسکن می‌شود و بیت‌کوین به کاربر تعلق می‌گیرد. در واقع نیازی به ATM نیست، زیرا بیت‌کوین شکل فیزیکی ندارد؛ اما این روش برای افرادی که می‌خواهند ارز دیجیتالی بخرند و فرایند برایشان بدون داشتن مدرکی فیزیکی دشوار و غیرقالب فهم است، یاری‌رسان است. شاید در نگاه اول ATM بیت‌کوین غیرمتعارف به نظر بیاید، اما در زوگ معقول و منطقی است. این شهر سی هزار کارآفرین دارد که در زمینه ارز دیجیتالی متخصص‌اند. 

هراس از پولشویی

سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس (فینما) در مواجهه با افزایش  ICOها (عرضه اولیه بزرگ سکه) در سال ۲۰۱۸ دستورالعمل‌هایی را در زمینه ملزومات قانونی منتشر کرد. بر اساس مقررات «ایجاد شفافیت اهمیت بسیار و تقاضای بالایی دارد». فینما همچنین در در مورد پول‌شویی نیز هشدار دارد، زیرا ریسک پولشویی در سیستم غیرمتمرکز بلاک‌چینی افزایش می‌یابد چرا که می‌توان دارایی‌ها را به صورت ناشناس و بدون واسطه انتقال داد. 

UBS  و Credit Suisse دو بانک بزرگ سوئیس همچنان فاصله خود را از رونق ارزرمزها حفظ کرده‌اند. UBS حتی به مشتریان خود در مورد سرمایه‌گذاری روی ارزمرزهایی مثل بیت‌کوین هشدار داده است. اکسل وبر (Axel Weber) مدیر فعلی UBS و مدیر سابق بانک مرکزی آلمان (German central bank)‌ در این زمینه می‌گوید:‌ بانک‌ UBS ارزمزها را «ارزشمند و پایدار نمی‌داند». در مقابل، بعضی از بانک‌های سوئیس جزو اولین بانک‌هایی بودند که وارد حوزه ارزرمز شدند؛ مثلا Vontobel اولین محصول بیت‌کوین ساختار یافته را ارائه داد که ردیابی برپا سرمایه‌گذاری در زمینه ارز مجازی است و نیاز به خرید مستقیم سکه‌ها ندارد. Falcon Private Bank نیز خدمات مدیریت دارایی را برای مجموعه‌ای از ارزرمزها از جمله بیت‌کوین و اتریوم ارائه می‌دهد.

هاب‌جهانی

سوئیس در چند سال اخیر، به هاب جهانی رمزارزها و فناوری بلاک‌چین بدل شده است؛ زوریخ، بزرگ‌ترین شهر این کشور اولین ATMهای بیت‌کوین خود را در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی کرد و از سال ۲۰۱۶ نیز امکان خرید ارز مجازی از بیش از هزار توزیع‌کننده در کشور، فراهم شد. 

بر اساس گزارش فینما از شش عرضه اولیه بزرگ سکه (ICO) جهان در سال ۲۰۱۷، چهار عرضه در سوئیس رخ داد. باید اشاره کرد که بخش کیاسو (Chiasso) در کانتون تیچینوی سوئیس نیز تلاش دارد با راه‌اندازی انجمنی با عنوان CryptoPolis همچنون انجمن کریپتوولی که در زوگ راه‌اندازی شده است با این شهر رقابت کند و تصمیم گرفته است پرداخت‌های بیت‌کوین را برای برخی از مالیات‌ها بپذیرد.

http://pvst.ir/64n

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو