skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

درصورت سهمیه‌بندی بنزین؛تاکسی‌های آنلاین تا یک ماه آینده سهمیه‌ای ندارند

تحریریه پیوست

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

سهمیه بنزین تاکسی‌های آنلاین همان سهمیه تعیین شده برای تمام خودروها خواهد بود و سازوکار تخصیص سهمیه بنزین به آنها تا یک ماه آینده اعلام می‌شود.

رضا الفت نسب، عضو هیات مدیره و سخنگوی اتحادیه کسب وکارهای مجازی با اعلام این خبر در گفت‌وگو با پیوست درباره جزئیات گفت: «سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به من اعلام کردند که در جلسه اخیر هیات دولت ،رئیس جمهوری به شدت پیگیر و موافق این مساله بود که تاکسی‌های آنلاین سهمیه بنزین بگیرند. اما چیزی که ما تا ظهر امروز (۱۱ اردیبهست) از جلساتی که برقرار شده متوجه شدیم این بود که قرار است فعلا همه خودروها سهمیه ماهانه تعیین شده (۶۰ لیتر) را داشته باشند و در یک ماه آینده سازوکار سهمیه تاکسی‌های اینترنتی اعلام شود.»
او با اشاره به این موضوع که در این صورت به احتمال زیاد شرکت‌های تاکسی آنلاین افزایش قیمت سفرها را خواهند داشت، گفت: «این مساله هنوز قطعی نیست اما سازوکار تخصیص سهمیه بنزین به تاکسی‌های آنلاین مساله زمان‌بری است. به لحاظ امکان زیرساختی و فنی وب ‌سرویسی که قرار است میان وزارت نفت و شرکت‌های تاکسی آنلاین برقرار شود نیاز به زمان دارد و این بازه زمانی یک ماهه هم برای تکمیل این فرآیند در نظر گرفته شده است.» به گفته الفت نسب پیشنهاد تاکسی‌های آنلاین در این زمینه مورد توجه دولت قرار گرفته و به پیشنهاد آنها سهمیه سوخت آنها براساس پیمایش شرکت‌ها به رانندگان تاکسی‌های آنلاین اختصاص پیدا خواد کرد.
همچنین سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی تخصیص سهمیه ثابت را موجب بروز رانت دانست و افزود: «اگر سهمیه ثابتی برای این تاکسی‌ها در نظر گرفته شود، همه برای دریافت آن به سمت تاکسی‌های آنلاین می‌روند.» او در پاسخ به این سوال پیوست که چرا دولت برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین بازه زمانی یک ماهه را صبر نمی‌کند تا سامانه وزارت نفت راه‌اندازی شود گفت: «این بازه یک ماهه هم می‌تواند تبعات اجتماعی و اقتصادی بسیاری داشته باشد اما ریش و قیچی دست جایی است که بخش خصوصی در آن دخیل نیست و در جلسات آن شرکت ندارد.»
الفت نسب بر این باور است که در حال حاضر برخی خودروها بیش از سهمیه تعیین شده بنزین مصرف می‌کنند و به همین دلیل شرکت‌ها نمی‌توانند در برابر افزایش قیمت مقاومت کنند. او در ادامه افزود: «از سوی دیگر مردم هم دیگر نمی‌توانند با افزایش قیمتی که رخ می‌دهد از تاکسی‌های اینترنتی استفاده کنند و در نتیجه به سمت تاکسی و اتوبوس و مترو و سیستم حمل‌ونقل عمومی می‌روند که ظرفیت چنین جمعیتی را ندارد. تاکسی‌های اینترنتی یک ظرفیتی را در جامعه ایجاد کردند و حالا با این کار می‌خواهند این ظرفیت را محدود کنند که توصیه نمی‌شود.»
سخنگوی اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی معتقد است دولت نمی‌تواند تاکسی‌های اینترنتی را نادیده بگیرد و در این باره گفت: «بیشترین بار حمل‌ونقل درون شهری روی دوش آنهاست و راننده‌ها رضایت نسبی دارند و نمی‌شود این موارد را نادیده گرفت. در حال حاضر با توجه به حساسیت رئیس‌جمهوری نگرانی من تا حدی برطرف شد و ما در این چندماه همیشه این دغدغه را داشتیم که اگر سهمیه ندهند باید چه کار کرد و این دغدغه حالا تا حدی برطرف شده است.»

پیش از این مدیران تاکسی‌های اینترنتی در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده بودند چگونگی تخصیص سهمیه بنزین از سوی نهادهای دولتی مربوطه هنوز به آنها اعلام نشده است.

بررسی مجدد اصلاح لایحه حمل‌ونقل شهری با حضور نماینده بخش خصوصی

پیش از این شهرداری اعلام کرده بود اگر تاکسی‌های اینترنتی تحت نظارت او باشند می‌توانند با دریافت مجوز از این نهاد از سهمیه بنزین استفاده کنند. چندی پیش هم اصلاح لایحه توسعه حمل‌ونقل عمومی که در کمیسیون زیربنایی دولت تصویب شده بود در هیات دولت رد شد و برای بررسی مجدد بار دیگر به این کمیسیون ارسال شد. این لایحه تاکسی‌های آنلاین را ملزم به دریافت مجوز از شهرداری می‌کرد. الفت نسب درباره وضعیت فعلی این لایحه به پیوست گفت: «بحث دریافت مجوز تاکسی‌های آنلاین از شهرداری در هیات دولت رد شد و بار دیگر برای بررسی مجدد به کمیسیون امور زیربنایی دولت ارجاع شده و قرار است این طرح بار دیگر ۱۵ اردیبهشت در این کمیسیون بررسی شود. من امیدوارم این بررسی مجدد در کمیسیون زیربنایی تصمیم درستی گرفته شود و مانند دفعه پیشین به هیات دولت برنگردد. زیرا این موضوع باعث ایجاد محدودیت برای این شرکت‌ها می‌شد.»
او با اعلام این خبر که قرار است از بخش خصوصی و صنف هم در کمیسیون حضور داشته باشند گفت: «این مساله هنوز به طور رسمی اعلام نشده اما امیدواریم این اتفاق بیفتد که بتوان در شرایط واقعی تصمیم‌گیری کرد. طبق رایزنی‌های انجام شده قرار است اتاق اصناف در این جلسه حضور داشته باشد و ما امیدواریم به عنوان نماینده اتاق اصناف بتوانیم حضور داشته باشیم.»

http://pvst.ir/5wx

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو