skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

لایحه نظارت شهرداری بر تاکسی‌های اینترنتی در انتظار تایید هیات دولت است

تحریریه پیوست

۱۷ مهر ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

با وجود اعتراض تاکسی‌های اینترنتی نسبت به موضوع نظارت شهرداری بر این کسب‌وکارها، شهردار تهران همچنان بر ضرورت اخذ مجوز آنها از شهرداری تاکید می‌کند و از بررسی این موضوع در دولت خبر می‌دهد.

محمدعلی افشانی،شهردار تهران، امروز در حاشیه مراسم تبادل تفاهم‌نامه با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری د رجمع خبرنگاران اعلام کرد: «از آنجایی که تاکسیرانی زیرنظر شهرداری است تاکسی‌های اینترنتی هم باید تحت نظارت شهرداری باشند و از این ارگان مجوز بگیرند. تا شهرداری بتواند آنها را ساماندهی کند. این موضوع در کمیسیون امور زیربنایی دولت تصویب شده و در  انتظار تایید هیات دولت است.»

شهردار تهران در خصوص ضرورت اخذ مجوز این کسب‌وکارها از شهرداری گفت: «هر کسب‌وکاری علاوه بر مجوز صنفی خود باید یک مجوز عمومی داشته باشد که نقش حاکمیتی دارد، چون موضوع حمل و نقل یک موضوع حاکمیتی است. پس تاکسی‌های اینترنتی باید تحت نظارت شهرداری باشند. اما این به معنی محدودیت در حوزه کسب‌وکار آنها نیست.»

در ادامه سورناستاری، معاون علمی‌وفناوری ریاست جمهوری، نیز با تاکید بر اینکه بحث واگذاری تاکسی‌های اینترنتی به شهرداری مطرح نیست، گفت: «تاکسی‌های اینترنتی جزو کسب و کارهای نوین فناورانه هستند و مانند همه کسب و کارهای دیگر باید مجوزهای لازم از شهرداری را اخذ کنند. استارتاپ‌های این حوزه که مجوز می‌خواهند، باید قبل از آن موافقت شهرداری را داشته باشند تا از این طریق بتوان آن‌ها را ساماندهی کرد.»

ستاری با تاکید بر لزوم توسعه فعالیت‌های استارتاپ‌ها در حوزه‌های مختلف، اطمینان خاطر داد: «ما قرار نیست هیچ محدودیتی برای فعالیت این نوع شرکت‌ها ایجاد کنیم و باید در تصمیم‌گیری‌ها منعطف عمل کنیم. رویکرد شهرداری نیز همین است و مانند همه کسب و کارها نظارت شهرداری لازم است.»

 اوایل مردادماه امسال بود که امیر ناظمی، عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات، در حاشیه نمایشگاه الکامپ اعلام کرد: «وزارت کشور با تقدیم لایحه‌ای به هیات دولت خواستار محدودیت در فعالیت سرویس‌های حمل و نقل آنلاین از جمله اسنپ و تپسی شده است.» همچنین بعد از اعلام این خبر نیز وزیر ارتباطات در حاشیه برگزاری مراسم امضای تفاهم‌نامه وزارت ارتباطات با سازمان اسناد در گفت‌وگو با پیوست در واکنش به لایحه وزارت کشور اعلام کرد که نظارت شهرداری بر کار تاکسی‌یاب‌های آنلاین از نظر اقتصادی منطقی نیست.

اواسط مرداد ماه نیز همزمان با بررسی لایحه پیشنهادی وزارت کشور در کمیسیون امور زیربنایی دولت، اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی با حضور نایب رئیس هیات مدیره اسنپ و مدیرعامل تپسی بیانیه‌ای اعتراضی به لایحه محدودسازی فعالیت تاکسی‌های اینترنتی صادر کرده و نگرانی خود را از شائبه رقابت تاکسیرانی به عنوان زیرمجموعه شهرداری، از بین رفتن مزیت رقابتی تاکسیهای اینترنتی با دخالت در قیمت‌گذاری و مغایرت با فرآیند تسهیل صدور مجوز و محیط کسب‌وکار عنوان کرده بودند.

http://pvst.ir/5hw

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو