skip to Main Content
گلکسی نوت ۲۰ اولترا

محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مؤدیان مالیاتی مکلف به ارائه شماره حساب به سازمان مالیاتی شدند

۲۷ آذر ۱۳۹۷

زمان مطالعه : 3 دقیقه

برای بوکمارک این نوشته

ه گزارش پیوست؛ در ادامه بررسی لایحه «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» در صحن علنی امروز (۲۷ آذر) مجلس ۳ ماده دیگر مورد بررسی قرار گرفت. براساس ماده ۱۰ این لایحه، اشخاص مشمول مکلف هستند شماره حساب یا حساب‌های بانکی و شناسه یکتای دستگاه‌های کارتخوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی مورد استفاده برای فعالیت شغلی خود را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند.


 مودیان مالیاتی موظف شدند شماره حساب یا حساب‌های بانکی خود را به سازمان مالیاتی اعلام کنند.

به گزارش پیوست؛ در ادامه بررسی لایحه «پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان» در صحن علنی امروز (۲۷ آذر) مجلس ۳ ماده دیگر مورد بررسی قرار گرفت.
براساس ماده ۱۰ این لایحه، اشخاص مشمول مکلف هستند شماره حساب یا حساب‌های بانکی و شناسه یکتای دستگاه‌های کارتخوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی مورد استفاده برای فعالیت شغلی خود را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند.
در تبصره این ماده آمده است: اگر اشخاص مشمول، قصد استفاده از حساب بانکی یا دستگاه‌ کارت‌خوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی جدید را دارند، باید اطلاعات‌شان را از طریق کارپوشه خود در سامانه مودیان به سازمان مالیاتی اعلام کنند.
در این لایحه وظایفی برای بانک مرکزی در نظر گرفته شده است. براساس ماده ۱۱ پس از گذشت یک سال از لازم‌الاجرا شدن این قانون، بانک مرکزی مکلف است با همکاری سازمان مالیاتی نسبت به ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی اقدام کند و با ایجاد تناظر بین آنها با مجوز فعالیت و شماره اقتصادی بنگاه‌های اقتصادی، به هریک از پایانه‌های فروش شناسه یکتا اختصاص داده شود.
طبق این ماده بانک مرکزی باید امکان دسترسی سازمان مالیاتی را به اطلاعات درگاه‌های پرداخت و تراکنش‌های شبکه‌های پرداخت بانکی رسمی فراهم کند.
براساس تبصره این ماده نیز اگر پس از گذشت زمان مذکور دستگاه‌های کارتخوان بانکی (pos) یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی توسط سازمان امور مالیاتی سازماندهی نشوند، اجازه اتصال به شبکه پرداخت بانکی کشور را ندارند. بانک مرکزی و حسب مورد کلیه بانک‌ها و ارائه دهندگان خدمت پرداخت نیز موظف هستند مشخصات بهره‌برداران کلیه دستگاه‌های کارتخوان بانکی (pos) و پایانه‌های پرداخت الکترونیکی را به سازمان مالیاتی کشور اعلام کنند. تخلف از این حکم موجب مجازات درجه شش می‌شود.

در جلسه امروز همچنین ماده ۴ این لایحه به تصویب رسید. در این ماده شرایط مراجعه مأموران مالیاتی به محل فعالیت مودی مشخص شده است.
براین اساس مأموران مالیاتی، جز در مواردی که مودی از ثبت نام در سامانه امتناع کرده یا به ترتیبی که در ماده (۹) ذکر شده، اثبات شود که در ثبت معاملات خود در سامانه مودیان تخلف کرده است، حق مراجعه به محل فعالیت مودی و مطالبه دفاتر، اسناد و مدارک وی و رسیدگی به آنها را ندارند. 
طبق ماده ۹ «در صورتی که مؤدی برخی از فعالیت‌ها یا معاملات خود را کتمان نموده، یا از صدور صورتحساب‌های خود از طریق سامانه مؤدیان خودداری کرده، سازمان امورمالیاتی موظف است موارد تخلف مؤدی را از طریق سامانه مؤدیان به اطلاع وی برساند.در صورتی که مؤدی موارد مزبور را پذیرفته و آن ها در کارپوشه خود در سامانه مؤدیان ثبت یا اصلاح کند، صرفا مشمول مجازات‌های موضوع ماده (۲۲) این قانون خواهد شد.»

برای بوکمارک این نوشته

http://pvst.ir/5nt
بهناز توحیدیعضو تحریریه

    سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

    تمام مقالات

    0 نظر

    ارسال دیدگاه

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    *

    Back To Top
    ×Close search
    جستجو