skip to Main Content
گلکسی نوت ۲۰ اولترا

محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

یک روز یک مدیر

یک روز با محمد صنعتی خالق زرنگار، محبوب‌ترین برنامه نشر کامپیوتری ایران

شور زندگی

۴ تیر ۱۳۹۸

آرش برهمند

شماره ۶۹

زمان مطالعه : 35 دقیقه

۱۳۳۱

اردبیل

لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران، فوق لیسانس و دکتری کامپیوتر از دانشگاه ایالتی نیویورک

مدیرعامل و موسس سیناسافت، رئیس هیات‌مدیره صنایع شیشه‌سازی رازی، استاد کامپیوتر در دانشگاه اوهایو و دانشگاه ورستر

جشنواره نوروزی آنر

یک روز با محمد صنعتی خالق زرنگار، محبوب‌ترین برنامه نشر کامپیوتری ایران

شور زندگی

۴ تیر ۱۳۹۸

زمان مطالعه : 35 دقیقه

شماره ۶۹

برای بوکمارک این نوشته

روزی که محمد صنعتی را در ساختمان خیابان فاطمی دیدیم تازه از یک سخنرانی در دانشگاه تهران بازگشته بود و با آن لهجه زیبای نیمی آمریکایی و نیمی اردبیلی و هوش سرشار و سرزندگی بی‌نظیرش دل همه را برده بود. شش ماهی منتظر مانده بودم که برگردد ایران و حالا هم برای دیدن خودش و شنیدن حرف‌هایش صف کشیده بودند. این شد که خودش به طنز گفت دوستانم به من می‌گویند ما این همه پیشکسوت گمنام در همه رشته‌ها و زمینه‌ها داریم، تو دیگر چه بلایی هستی که حتی در این شرایط کشور هم باز نازت این همه خریدار دارد!؟ ولی جدی‌تر که می‌شود می‌گوید وقتی یک محصول فناوری را می‌شناسید، تا آن فن‌سالارها در مسند و در کار هستند، شما هم نام‌تان زنده است. مهم نیست ویندوز باشد یا زرنگار. واقعیت این است که لازم نیست حتماً از نرم‌افزار زرنگار به عنوان اولین نرم‌افزار همه‌گیر ایرانی استفاده کرده باشید یا حتی از فونت‌های کلاسیک فارسی که به احتمال زیاد همه آنها از زیر دست او و تیمش بیرون آمده‌اند؛ همین که از کیبورد فارسی استفاده کنید نشان می‌دهد شما مدیون او و تیم سیناسافت هستید. از هر اتفاق ناخوشایند و حتی فاجعه‌باری در زندگی حرفه‌ای‌اش با امید و طنز حرف می‌زند و زنگاری از کینه و دلخوری بر خاطراتش از آدم‌ها و جریان‌ها نمانده، در پایان هم تنها دو توصیه برایمان به یادگار می‌گذارد: از سیاست آگاه باشید ولی درگیر آن نشوید. همیشه برای خودتان کار کنید.

متولد ۲۲ بهمن ۱۳۳۱ در اردبیل است و وقتی تاریخ تولدش را می‌گوید چشمکی از سر شیطنت می‌زند که: «وقتی بچه‌ها کوچک‌تر بودند و ایران بودیم، گاهی می‌گذاشتم‌شان سر کار که اینهایی که می‌بینید هر سال می‌آیند خیابان برای تظاهرات...

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب باید وارد سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۶۹ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۶۹ پیوست

برای بوکمارک این نوشته

دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/37k

روزنامه‌نگاری را از ابراراقتصادی شروع کردم و مدت کوتاهی در شرق، همشهری نوشتم و در برنامه‌های تلویزیونی فناوری اطلاعات کار کردم. در مورد فناوری و تاثیرش بر زندگی و کسب و کار می‌نویسم و تاریخ شفاهی و استارت‌آپ‌ها از حوزه‌های مورد علاقه من هستند. معتقدم رسانه پل مهمی است میان انسان‌ها، تصمیم‌سازها و کسب و کارهای جهان امروز.

تمام مقالات
Back To Top
×Close search
جستجو