skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ورودی

هومن دمیرچی نویسنده میهمان

واقعیت ها را ببینیم

هومن دمیرچی
نویسنده میهمان

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شماره ۵۷

تاریخ به‌روزرسانی: ۲ بهمن ۱۳۹۸

«امنیت سفر» یکی از بارزترین مزایای تاکسی‌های آنلاین است. مقایسه‌ای کوتاه بین این سامانه‌ها با سیستم‌های سنتی حمل و نقل نشان می‌دهد تاکسی‌های آنلاین بستری به مراتب امن‌تر را برای سفرهای درون‌شهری به مسافران ارائه می‌دهند.
اولین و بارزترین اثر این سامانه‌ها در کشور ما ساماندهی تعداد زیادی از خودروهای شخصی است که پیش از این در عرصه حمل و نقل درون‌شهری فعالیت داشته‌اند. اکنون تک‌تک افرادی که به عنوان راننده در این سامانه‌ها در حال فعالیت‌اند مدارک شناسایی ثبت‌شده دارند و صلاحیت آنها با کمک پلیس امنیت مورد ارزیابی قرار گرفته است. این ساماندهی، علاوه بر اینکه احتمال وقوع جرم را به حداقل می‌رساند، سبب می‌شود در صورت بروز هرگونه اتفاق فرد خاطی در کوتاه‌ترین زمان قابل ردیابی باشد.
از سوی دیگر امکاناتی که اپلیکشین‌های هوشمند درخواست خودرو در اختیار مسافران قرار می‌دهند، امنیت سفر را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد. مسافر با استفاده از اپلیکیشن این امکان را دارد که مشخصات کامل راننده و خودرو را مشاهده کند و در پایان سفر با امتیاز دادن به راننده، خود نیز به عنوان ناظر، حضور فعال در فرایند گزینش راننده داشته باشد. بر این اساس چنانچه راننده‌ای از دید مسافران صلاحیت لازم را نداشته باشد از ادامه‌ فعالیت منع خواهد شد. علاوه بر این مسافر می‌تواند از طریق اپلیکشین سفرش را با نزدیکانش به اشتراک بگذارد و آنها را از موقعیت لحظه‌ای خود مطلع کند. تیم‌های تخصصی امنیت در تاکسی‌های آنلاین نیز همواره در حال نظارت بر سفرها هستند تا در صورت مشاهده‌ موارد غیرمعمول در کنار مسافر یا سفیر قرار بگیرند و اقدامات لازم را انجام دهند.
در آینده‌ نزدیک تاکسی‌های آنلاین پا را از این هم فراتر گذاشته‌اند و قادر خواهند بود با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته بر تمامی سفرها نظارت لحظه به لحظه داشته باشند و در صورت بروز موارد غیرمعمول آن را به سرعت تشخیص داده و واکنش مناسب نشان دهند.
تمام این مراقبت‌ها و نظارت‌ها منجر به شکل‌گیری شرایطی شده که نسبت به قبل بسیار امن‌تر است. بیش از چهار سال است که تاکسی‌های اینترنتی در شهرهای بزرگ ایران فعال هستند. در این مدت صدها میلیون سفر انجام شده اما خوشبختانه تعداد حوادث ناگوار گزارش‌شده در مقایسه با سیستم‌های سنتی بسیار ناچیز و کمتر از انگشتان یک دست بوده است.
واقعیت این است که برای تاکسی‌های آنلاین تامین امنیت نه تنها یک الزام قانونی بلکه یک منطق تجاری است، چرا که اعتماد مصرف‌کنندگان در گرو تامین امنیت سفرهاست. بنابراین چنانچه بخواهیم منطقی، منصفانه و به دور از حواشی پدیدآمده حول فعالیت تاکسی‌های آنلاین قضاوت کنیم، آنچه اپلیکیشن‌های درخواست خودرو برای جامعه ایرانی به ارمغان آورده‌اند راحتی و آسایش به همراه امنیت بیشتر بوده و به همین دلیل است که استقبال از خدمات تاکسی‌های آنلاین در کشور همچنان گسترش پیدا می‌کند.

این مطلب در شماره ۵۷ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۵۷ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/jt

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو