skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مدیر توسعه دولت الکترونیکی سازمان اداری و استخدامی:

در تبادلات اطلاعات ضعف داریم

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۶ اسفند ۱۳۹۶

زمان مطالعه : ۱۳ دقیقه

شماره ۵۵

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۸ دی ۱۳۹۸

سال ۹۳ نقشه راه دولت الکترونیکی و توسعه خدمات الکترونیکی به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد. چهار سال از این ابلاغیه می‌گذرد و بررسی وزارتخانه‌ها از منظر توسعه دولت الکترونیکی در این سال‌ها نشان داد در برخی موارد توسعه‌یافته هستند و در بعضی موارد مانند تبادل دیتا و ارتباطات با دیگر دستگا‌ه‌ها ضعف دارند. شراره بخت‌جو، مدیر توسعه دولت الکترونیکی سازمان اداری استخدامی، نیز به این موضوع اذعان می‌کند. این سازمان وظیفه راهبری و نظارت بر دستگاه‌های دیگر در حوزه دولت الکترونیکی را بر عهده دارد. به تازگی نیز جشنواره دولت الکترونیکی برگزار شد. در این‌باره و در خصوص توسعه دولت الکترونیکی و دفاتر پیشخوان با او گفت‌وگویی کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

چند ماه پیش جشنواره دولت الکترونیکی بود و برخی از نهادها و وزارتخانه‌ها جایزه دریافت کردند. این جایزه دولت الکترونیکی چیست؟ معیار انتخاب دستگاه‌های مختلف در آن را توضیح می‌دهید؟ ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرایی پیش از این نیز هرساله متناسب با معیارهایی و در قالب جشنواره شهید رجایی انجام می‌شد. بر اساس برنامه جامع و نقشه راه اصلاح نظام اداری قرار بود کلیه دستگاه‌های اجرایی از سال ۹۳ تا ۹۶ ارزیابی شوند. محور دوم این ارزیابی که بر اساس شاخص‌های مختلفی انجام شد دولت الکترونیکی بود. در این محور نیز شاخص‌هایی همچون شناسنامه خدمات دستگاه‌های اجرایی و سایر شاخص‌ها در نظر گرفته شده است. با توجه به تمام این موارد به این نتیجه رسیدیم که در سطح دولت، جایزه دولت الکترونیکی را با رویکرد تعالی‌محور و مبتنی بر نتیجه مطرح کنیم. دو بخش برای این جایزه در نظر گرفته شده است: بخش تکلیفی و بخش داوطلبانه. در بخش تکلیفی جایزه، دستگاه‌های اجرایی بر اساس سطح آمادگی الکترونیکی بررسی می‌شوند. علاوه‌ بر اینها در بخش تکلیفی معیارهایی همچون تعهد سازمانی، چشم‌انداز و سیاست آن، فرایندها، فناوری و نتایج نیز در نظر گرفته می‌شوند. آیا دستگاه‌ها همکاری لازم برای اجرای این بررسی‌ها را انجام داده‌اند؟ سال ۹۵ دستورالعمل جایزه دولت الکترونیکی به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ و از امسال نیز برای اولین بار اجرایی شد. با وجود اینکه موضوع بررسی دستگاه‌ها، رویکرد و نگاه جدیدی بود اما دستگاه‌ها استقبال خوبی از آن کردند. بنا بر هر یک از این معیارها دستگاه‌ها آموزش دیدند تا چطور اطلاعات لازم را در دفترچه‌های خوداظهاری‌شان وارد کنند. ارزیابان و سرارزیابانی از بخش خصوصی داشتیم. دستگاه‌‌های اجرایی نیز نمایندگانی را معرفی کردند که در بخش تکلیفی جایزه شرکت کنند. برای این نمایندگان نیز کارگاه تربیت ارزیاب برگزار کردیم. هر ارزیابی که از دستگاه X بود دستگاه Y را ارزیابی می‌کرد. تیم ارزیابان علاوه بر اینکه دفترچه‌های خوداظهاری را...

شما وارد سایت نشده‌اید. برای خواندن ادامه مطلب و ۵ مطلب دیگر از ماهنامه پیوست به صورت رایگان باید عضو سایت شوید.

وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

این مطلب در شماره ۵۵ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۵۵ پیوست
دانلود نسخه PDF
http://pvst.ir/mu
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو