skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

صرافی ژاپنی پس یک دهه بخشی از بدهی خود را پرداخت می‌کند

۹ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

صرافی ژاپنی Mt. Gox که یک دهه پیش و به دنبال یک هک گسترده ورشکسته اعلام شد و نتوانست بیت‌کوین‌های مشتریان خود را به آنها بازگرداند حالا پس از یک دهه برای بازپرداختی آماده می‌شود که با رشد ۱۰ هزار درصدی قیمت بیت‌کوین آورده خوبی برای طلبکاران است.

به گزارش پیوست، در هک معروف صرافی Mt.Gox که از آن به عنوان یکی از بزرگترین و اولین فجایع جهان رمزارزی یاد می‌شود حدود ۹۵۰ هزار بیت‌کوین ناپدید شدند. در آن زمان هر بیت‌کوین حدود ۶۰۰ دلار معامله می‌شد و حالا قیمت آن به ۶۰ هزار دلار رسیده است.

این صرافی ۱۴۰ هزار بیت‌کوین که با احتساب قیمت فعلی ارزش آنها به ۹ میلیارد دلار می‌رسد بازیابی شده و قرار است در اختیار مالکان خود قرار گیرد. یکی از مالکان بزرگ این بیت‌کوین‌ها فردی به نام Gregory Greene از ایلینویز است که درست پس از ورشکستگی این صرافی در ماه فوریه ۲۰۱۴ از آن شکایت کرد و صرافی و مدیرعاملش را در این پرونده متهم دانست.

گرین در آن زمان گفت که دارایی‌های بیت‌کوینی به سرقت رفته حدود ۲۵ هزار دلار ارزش دارند. اما حالا و با افزایش قیمت چشمگیر بیت‌کوین، گرین و دیگر طلباکاران Mt.Gox قرار است بخشی از دارایی خود را دریافت کنند و یک سود ۱۰ هزار درصدی نصیب‌شان می‌شود. با این حال مشخص نیست که چه کسی از دارایی طلبکاران زنده می‌شود.

Mt. Gox چه بود؟

صرافی Mt. Gox در واقع یکی از اولین صرافی‌های بیت‌کوینی و بازرگاهی برای خرید و فروش بیت‌کوین و دیگر رمزارزها بود. در زمان اوج موفقیت این صرافی، این پلتفرم به عنوان بزرگترین صرافی جهان حدود ۸۰ درصد تمام معاملات دلاری بیت‌کوین را به خود اختصاص می‌داد.

با این حال این پلتفرم در فوریه سال ۲۰۱۴ و پس از چندین سرقت از بزرگ از هم پاشید.

صرافی Mt.Gox مدعی شد که نقصی در سازوکار رمزارزی باعث محو ناپدید شدن بیت‌کوین شده است. طبق اعلام این صرافی، با اینکه کاربران پیام‌هایی مبنی بر تراکنش ناقص دریافت می‌کردند، بخشی از سکه‌های آنها توسط هکرها به سرقت رفته بود.

روز دوشنبه این هفته اما دادگاهی که مسئول رسیدگی به روند ورشکستگی این شرکت است اعلام کرد که ماه آینده دارایی موجود بین ۲۰ هزار اعتبار دهنده این شرکت تقسیم می‌شود. بازپرداخت با ترکیبی از بیت‌کوین و بیت‌کوین کش انجام می‌گیرد.

تاثیر بازپرداخت بر بازار

بسیاری از شاکیان می‌گویند به دریافت غرامت خود به صورت رمزارز رضایت دارند و لزومی به پرداخت دلاری وجود ندارد.

با این حال تحلیلگران انتظار موج فروش قابل توجهی را در ماه آینده دارند و آنهایی که چندین سال به بیت‌کوین خود دسترسی نداشتند، به ویژه در شرایطی که ارزش بیت‌کوین‌ها حدود ۱۰۰ برابر شده، بی شک برای فروش اقدام می‌کنند.

تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری JPMorgan می‌گویند احتمال فروش دارایی‌های Mt. Gox در ماه آینده یک «خطر سقوط» را رقم می‌زند که البته احتمالا کوتاه مدت است.

البته این احتمال هم وجود دارد که چند مورد از مشتریان Mt.Gox تا همین حالا پول خود را دریافت کرده باشند. در ۱۰ سال گذشته از ورشکستگی، بازار ثانویه‌ای ایجاد شده که در آن درخواست‌های مربوط به این پرونده به فروش رسیده‌اند. برخی ممکن است که طلب بیت‌کوینی خود را به کسری از قیمت در اختیار خریداران گذاشت هباشند.

با این حال روند بازار هرچه که باشد و حتی در صورت شکل‌گیری یک روند نزولی برای بزرگترین رمزارز جهان، بالاخره پس از ۱۰ سال به پایان یکی از بزرگترین فجایع بیت‌کوینی نزدیک می‌شویم و بخشی از قدیمی‌ترین بیت‌کوینر‌ها می‌توانند به دارایی خود دسترسی پیدا کنند.

https://pvst.ir/i8t

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو