skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آمازون تیم هوش مصنوعی خود را توسعه می‌دهد

۹ تیر ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شرکت آمازون برای توسعه هوش مصنوعی با تمرکز بیشتر بر عاملیت این فناوری در اجرا، مدیران ارشد و کارکنانی از شرکت هوش مصنوعی Adept AI را به استخدام خود درآورده است. پس از انتقال کارکنان به آمازون، این استارت‌آپ که پیشتر حدود یک میلیارد دلار ارزش‌گذاری شده بود حالا حدود ۲۰ کارمند دارد که به توسعه راه‌حل‌های هوش مصنوعی ادامه می‌دهند.

به گزارش پیوست به نقل از بلومبرگ،‌ براساس موج جدید استخدامی‌ها دیوید لوان، هم بنیان‌گذار و مدیرعامل سابق Adept به تیم AGI آمازون ملحق می‌شود که رهبری آن را روهیت پراساد برعهده دارد. چهار هم‌بنیان‌گذار دیگر و تعداد مشخصی هم‌تیمی نیز به گروه پاراساد ملحق می‌شوند.

آمازون جواز عوامل توسعه فناوری Adept یا ابزارهای AI با قدرت انجام خودمختار وظایف، را دریافت می‌کند تا محصولاتی برای خودکارسازی کارهای نرم‌افزاری بسازد. نمایندگان هردو شرکت از ارائه جزئیات مالی خودداری کرده‌آند و آمازون نیز تعداد کارکنانی که از Adept به استخدام خود در آورده را مشخص نکرده است.

شرکت Adept در ماه مارس سال گذشته با ارزش‌گذاری یک میلیارد دلاری ۳۵۰ میلیون دلار سرمایه را جذب خود کرد.  این شرکت با کارکنان باقی‌مانده خود به صورت مجزا فعالیت می‌کند و ماموریتی محصول محور را در پیش می‌گیرد.

پراساد در تذکری به کارکنان گفت:«تخصص دیوید و تمیش در آمووزش جدید‌ترین مدل‌های بنیادی چند‌وجشی و ساخت عوامل دیجیتال در جهان واقعی با هدف مشتریان مصرفی و تجاری ما از راه‌حل‌های عملی هوش مصنوعی هم راستا است.»

آمازون در حال حاضر در حوزه‌های مخلتفی از جمله چت‌بات‌های خرید و دیگر ابزارها در سایت‌های خرده فروشی روی هوش مصنوعی تمرکز دارد. مدل‌های اجاره‌ای هوش مصنوعی نیز از سوی بازوی ابری این شرکت به فروش می‌رسند و تیم پراساد روی دستیار صوتی الکسا نیر فعالیت دارد و واحد هوش مصنوعی عمومی آمازون را نیز سال گذشته بازطراحی کرد.

آمازون برخلاف رقبای بزرگی مثل مایکروسافت و گوگل تمرکز چندانی روی توسعه هوش مصنوعی عمومی یا AGI نداشته است.

منظور از هوش مصنوعی عمومی یا AGI، فناوری است که می‌تواند عملکردی مشابه یا بهتر از انسان را در بخش‌های مختلف به اجرا بگذارد. پژوهشگران می‌گویند در صورت پیدایش این فناوری، بسیاری از وظایف انسانی بر عهده AGI قرار می‌گیرد و در عین حال بسیاری از فعالان این حوزه نیز نگران سرونوشت یا حتی بقای انسان در عصر AGI هستند.

به نظر می‌رسد که آمازون در اقدامی محدود‌تر و شاید دیرهنگام تر از بزرگترین شرکت‌های فناوری حالا به واسطه Adept با جدت به هوش مصنوعی ورود می‌کند. رقبای چند هزار میلیارد دلاری این شرکت پیش از این بودجه‌های گسترده‌ای را به استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی اختصاص داده‌اند و همچنین در برخی موارد نیز بخشی از کارکنان را به استخدام خود درآورده‌اند.

مایکروسافت در ماه مارس بخش زیادی از کارکنان شرکت Inflection AI را استخدام کرد و قراردادی ۶۵۰ میلیون دلاری برای استفاده از فناوری این شرکت منعقد کرد.

این شرکت همچنین بزرگترین حامی اوپن‌ای‌آی با بیش از ۱۳ میلیارد دلاری سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید و در پی اخراج کوتاه مدت سم آلتمن،‌ مدیرعامل اوپن‌ای‌آی، مایکروسافت به او پیشنهاد داد تا به همراه دیگر کارکنانی که از اخراج او ناراضی بودند به تیم هوش مصنوعی این شرکت ملحق شود.

با انتقال بسیاری از کارکنان Adept به آمازون، حدود ۲۰ کارمند برای این شرکت باقی می‌ماند که به گفته آمازون به کار روی راه‌حل‌هایی برای استفاده عاملیت محور از هوش مصنوعی ادامه می‌دهند.

https://pvst.ir/i8p

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو