skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سامسونگ از طرح خود برای پیشتازی هوش مصنوعی رونمایی کرد

۲۴ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

شرکت سامسونگ الکترونیکس روز چهارشنبه در دفتر مرکزی بخش تولید چیپ خود در آمریکا از چشم‌انداز بخش نیمه‌رسانای خود گفت. طبق گفته سامسونگ، این شرکت در حال پیشروی طرح تولید چیپ‌های ۲ نانومتری است و برای تولید عمده چیپ‌های ۱.۵ نانومتری در سال ۲۰۲۷ آماده می‌شود. غول کره‌ای در تلاش است تا عقب‌ماندگی خود در عصر هوش مصنوعی را با فناوری‌های جدید جبران کند و بتواند سهم بیشتری از این بازار پرتقاضا را در اختیار بگیرد. سامسونگ می‌گوید تا سال ۲۰۲۸ تعداد مشتریان چیپ هوش مصنوعی این شرکت پنج برابر و درآمد آن ۹ برابر می‌شود.

به گزارش پیوست به نقل از بلومبرگ، سامسونگ بزرگترین تولیدکننده چیپ‌های حافظه در جهان است و سعی دارد در بازار ریخته‌گری چیپ یا همان تولید براساس طراحی مشتری نیز با بازیگرانی مثل TSMC رقابت کند.

ساموسنگ در دفتر مرکزی چیپ خود در ایالات متحده از نقشه راه تولید چیپ رونمایی و چشم‌اندازی را برای عصر هوش مصنوعی عنوان کرد.

بخش تولید چیپ غول کره‌ای در مقایسه با رقبا عملکرد ضعیفی را به ثبت رسانده است. سهم این شرکت از بازار ریخته‌گری تنها ۱۱ درصد است و به نسبت سهم ۱۱.۳ درصدی در سه ماهه گذشته کاهش یافته است. این در حالی است که سهم TSMC از این بازار از ۶۱.۲ درصد در دوره مشابه به ۶۱.۷ درصد افزایش یافته است.

با این حال درآمد بخش تولید چیپ سامسونگ در حال بهبود است و تقاضا برای اجزای مورد استفاده در رایانش هوش مصنوعی یکی از دلایل آن به حساب می‌آید. افزایش تقاضا به بهبود بازدهی بخش چیپ حافظه کمک کرده و فرصتی است تا این غول کره‌ای بخشی از سفارش‌های برون‌سپاری را از آن خود کند.

اما شرکت سامسونگ برای جذب بزرگانی مثل انویدیا باید اعتبار و پیشتازی خود را به اثبات رساند. شرکت‌هایی مثل انویدیا با تولید پردازنده‌های گرافیکی به عنوان مهمترین تامین‌کننده برای غول‌های فناوری در عصر هوش مصنوعی به حساب می‌آیند. رقابت در بخش ریخته‌گری نیز در حال افزایش است و شرکت اینتل نیز کارخانه‌ای را برای تولیدات مشابه راه‌اندازی کرده است.

کاهش ابعاد ترنزیستور‌ها معمولا یکی از معیار‌های سنجش تولید پیشرفته به حساب می‌آید و هرچه این ترنزیستور‌ها کوچکتر باشند، پیشرفته‌تر هستند و عملکرد بهتری دارند. کاهش ابعاد یکی از مهمترین مشخصه‌ها برای پیروز در بازار هوش مصنوعی است و در حال حاضر چیپ‌های AI یکی از قدرتمندترین و گران‌ترین چیپ‌ها به حساب می‌آیند.

فرایند پیشرفته‌ای که ساموسنگ از آن رونمایی کرده است، از یک فناوری به نام شبکه توزیع پشتی انرژی استفاده می‌کند و مسیر‌های انرژی را در پشت ویفر سیلیکونی قرار می‌دهد. این فناوری به بهود مصرف انرژی، عملکرد و کاهش سطح کمک می‌کند در عین حال ولتاژ را در مقایسه با اولین نسل پرازنده‌های دو نانومتری کاهش می‌دهد.

غول کره‌ای روز چهارشنبه پیش‌بینی کرد که لیست مشتریان هوش مصنوعی این تا سال ۲۰۲۸ شرکت پنج برابر بزرگتر می‌شود و درآمد آن نیز به ۹ برابر افزایش می‌یابد. این شرکت از چندین نوع تولید جدید و یک ساختار جدید برای چیپ‌های هوش مصنوعی رونمایی کرد که به جذب مشتریان کمک می‌کند.

با این حال مدیران ساموسنگ از اظهارنظر درمورد وضیعت عرضه چیپ‌های پیشرفته حافظه به انویدیا خودداری کردند.

ساموسنگ همچنین از فناوری GAA یا سراسر دروازه رونمایی کرد که در محصولات هوش مصنوعی نقش کلیدی دارد. این شرکت قرار است نسل دوم پردازنده‌های سه نانومتری را در دومین سه ماهه سال روانه بازار کند و در پردازنده‌های جدید ۲ نانومتری از GAA استفاده کند. ساموسنگ در سال ۲۰۲۲ به اولین فعال صنعتی تبدیل شد که در تولید عمده ۳ نانومتری از GAA استفاده کرد.

این شرکت همچنین پیشروی در حوزه تولیدات ۱.۴ نانومتری را تایید کرد و گفت براساس برنامه در سال ۲۰۲۷ برای تولید عمده آماده می‌شود.

 

https://pvst.ir/i5h

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو