skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پیش‌بینی سامسونگ از افزایش ۱۰ برابری سود فصلی در نتیجه بهبود قیمت چیپ‌

۱۸ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

خبرگزاری رویترز می‌گوید شرکت سامسونگ روز جمعه برآورد کرده است که سود سه‌ماهه این شرکت با توجه به بهبود قیمت چیپ در نتیجه انفجار هوش مصنوعی تا ۱۰ برابر افزایش می‌یابد و انتظارات بازار را در هم می‌شکند.

به گزارش پیوست، با وجود برآورد خیره‌کننده سامسونگ برای افزایش سود همچنان سرمایه‌گذاران توجه چندانی به سهام این شرکت ندارند و سهام سامسونگ در ابتدیا روز جمعه تا ۱.۳ درصد ریزش داشت. به نظر می‌رسد که بازار در انتظار آمار جدید شرکت برای بخش چیپ‌های پیشرفته حافظه‌ای است که سامسونگ در مقایسه با رقبا عملکرد ضعیفی را به ثبت رسانده است.

بزرگترین تولیدکننده چیپ حافظه جهان و سازنده تلویزیون برآورد کرده است که سود عملیاتی این شرکت در سه ماهه منتهی به ۳۱ مارس بهتر از انتظارات ظاهر شده و به ۴.۸۹ میلیارد دلار یا ۶.۶ هزار میلیارد وون می‌رسد. این در حالی است که LSEG SmartEstimate یک سود ۵.۷ هزار میلیارد وون را برای سامسونگ برآورد کرده بود.

در صورت تحقیق این آمار شاهد یک رشد ۹۳۱ درصدی به نسبت دوره مشابه در سال گذشته هستیم. این شرکت در دوره مشابه سال ۲۰۲۲ تنها ۶۴۰ میلیارد سود عملیاتی داشت و سامسونگ در صورت تحقق ارقام برآورد شده به بالاترین میزان سود خود از سومین سه ماهه سال ۲۰۲۲ دست می‌یابد.

با این حال ورودی پول از انتظارات ضعیف‌تر بود و احتمالا به نسبت دوره مشابه سال گذشته ۱۱ درصد رشد کرده و ۷۱ هزار میلیارد وون می‌رسد که پایین‌تر از برآورد ۷۲.۳ هزار میلیارد وون LSEG SmartEstimate است.

پارک سانگ سون، تحلیلگر شرکت سرمایه‌گذاری کره‌ای Relation Service، می‌گوید: «از آنجایی که ورودی پول تا حد زیادی مطابق انتظارات است اما سود فراتر از انتظارات، احتمالا ارزش‌گذاری چیپ‌های فلش NAND بهبود یافته است. تقاضا برای NAND بیشتر شده که باعث بهبود حاشیه سود شده است.»

«پاسخ اولیه به گوشی‌های هوشمند گلگسی S24 نیز به دلیل هوش مصنوعی داخل دستگاه مثبت بود، پس اگر سهم بیشتری از بازار گوشی‌های پرسود بازار گران‌قیمت به فروش برسد، این موضوع هم تاثیر خود را می‌گذارد.»

سامسونگ قرار است جزئیات درآمدی خود را در تاریخ ۳۰ آوریل منتشر کند.

افزایش قیمت چیپ

بهبود عملکرد را در حالی شاهد هستیم که بخش چیپ یا بزرگترین بخش درآمدی این شرکت احتمالا اولین سود سه‌ماهه خود را در پنج سه ماهه گذشته به ثبت می‌رساند زیرا قیمت چیپ حافظه از اواسط سال ۲۰۲۲ به دلیل تقاضای پایین برای گجت ها به یک کف قیمتی رسیده بود و حالا شاهد بهبود آن هستیم.

براساس داده‌های شرکت تحقیقاتی TrendForce، قیمت‌های چیپ DRAM در اولین سه ماهه نسبت به سه ماهه قبلی ۲۰ درصد افزایش یافت و قیمت چیپ‌ فلش NAND نیز بین ۲۳ تا ۲۸ درصد بیشتر شده است.

چشم انداز مثبت تقاضا برای چیپ حافظه از جمله افزایش تقاضا برای چیپ‌های حافظه‌ای با پهن‌باند بالا یا HBM که در چیپست‌های هوش مصنوعی استفاده می‌شوند باعث شده تا سهام شرکت سامسونگ در ۱۲ ماه گذشته ۳۴ درصد رشد کند و از رشد ۱۰ درصدی بازار جلوتر باشد.

با این حال این شرکت در مقایسه با رقیبی به نام SK Hynix که رشد ۱۲۲ درصدی قیمت سهام را در همین دوره تجربه کرده عملکرد ضعیف‌تری را به ثبت رسانده است. توجه سرمایه‌گذاران به SK Hynix به دلیل فعالیت دیر هنگام اما موفق این شرکت در بازار HBM است.

تحلیلگران انتظار دارند که شرکت سامسونگ به تدریج عملکردی مشابه این شرکت را رقم بزند ارسال جدیدترین و قدرتمند‌ترین چیپ‌های HBM برای سه ماهه سوم برآورد شده است.

 

https://pvst.ir/hmv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو