skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دورنمای اکوسیستم استارت‌آپی به اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان وابسته است

سمانه سمیع تحریریه

۲۲ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۳ خرداد ۱۴۰۳

سیدمحمد حسین سجادی نیری مدیرعامل تکنوتجارت و رئیس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر معتقد است دورنمای سه سال آینده اکوسیستم استارت‌آپی وابستگی جدی به اجرای قانون جهش تولید دانش‌بنیان و حضور CVCها در این اکوسیستم دارد.

به گزارش پیوست، در پنل تخصصی بسترهای تامین مالی در حمایت از نوآوری‌های مالی و اجتماعی که در رویداد مهرنو برگزار شد سیدمحمد حسین سجادی نیری مدیرعامل تکنوتجارت و رئیس هیات مدیره انجمن سرمایه‌گذاری خطرپذیر گفت: به صورت عمومی در ایران و جهان با افول سرمایه‌گذاری مواجهیم و این از  چالش‌های بعد کرونا است. حجم استارت‌آپ‌هایی که بعد از کرونا سقوط کرده و شکست خورده‌اند، زیاد شده است. این موضوع مربوط به ایران نیست و حتی در اروپا و آمریکای شمالی نیز به همین منوال است.
اما من معتقدم قانون جهش تولید دانش‌بنیان اتفاقاتی خوبی را در این زمینه رقم می‌زند و  تا کنون حدود  ۱۹ CVC شکل گرفته‌اند که تا امروز ۹ واحد از آنها به شکل جدی کار خود را آغاز کرده‌اند، مثل گروه گلرنگ ونچرز، اسنوا ونچرز، فولاد مبارکه و غیره. بخشی از مالیات آنها در  کسب‌و‌کارها سرمایه‌گذاری می‌شود و من فکر می‌کنم به این شکل به رقم سرمایه‌گذاری‌های سال ۱۴۰۱ نزدیک می‌شویم.

دولت باید مشارکت خاموش داشته باشد

طبق گفته سجادی نیری بهترین روش برای مواجه در نوآوری سرمایه‌گذاری خطرپذیر است و اگر دولت می‌خواهد وارد حوزه سرمایه‌گذاری شود باید به مثابه سایلنت پارتنر یا شریک خاموش عمل کند تا دچار اشتباهات گذشته نشویم. یک دوره ۱۱۰ شتابدهنده داشتیم، اما حالا اصلا اینطور نیست و شرایط تغییر کرده است. سرمایه‌گذارها می‌خواهند وارد کسب و کاری شوند که از دره مرگ عبور کرده باشد. باید اکوسیستم را از رشد کاریکاتوری دربیاوریم.

اما در نهایت من به آینده خوش‌بینم و معتقدم دورنمای ۳ سال آینده به اجرای قانون جهش دانش‌بنیان  و حضور سی‌وی‌سی‌ها بستگی دارد اینکه ما بتوانیم بخشی از اعتبار مالیاتی شرکت‌های بزرگ را تبدیل به دارایی و سهام در استارت‌آپ‌ها بکنیم اتفاقی نوآورانه است و می‌تواند مانند موتور پیشران اقتصاد عمل کند.

حمایت از کسب و کارها از طریق وام قرض‌الحسنه

مصطفی عبدلی رئیس اداره کل سازمان و برنامه‌ریزی بانک قرض الحسنه مهر ایران هم درباره فعالیت‌های بانک مهر و افزایش تسهیلات برای رفع چالش‌های کشور توضیح داد: بانک قرض‌الحسنه مهر از سال ۸۶ کار خود را آغاز کرده است و تا کنون رشد ۷۲ درصدی منابع مالی را تجربه کرده است. هرگز هدف ما صرف ارائه خدمت به مشتریان خرد نبوده است و حمایت از کسب و کارها را هم مدنظر قرار داده‌ایم. ابتدا تا سقف ۵۰۰ میلیون می‌توانستیم وام دهیم سپس به  ۷۵۰ میلیون و حالا سقف تسهیلات تا ۹۰۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

نوآوری اجتماعی به شکل عمیقی مورد نیاز است

سیدمهدی سادات حیاتشاهی مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی صنایع خلاق هم در این باره گفت: با توجه به ظرفیت اجتماعی و مختصات جامعه ایرانی، حوزه نوآوری اجتماعی می‌تواند در جامعه ایران پررنگ‌تر شود.اما نبود ابزارهای کافی و فناورانه باعث شده تا کنون در این باره توفیق زیادی نداشته باشیم اما فرهنگ‌سازی‌های خوبی در این راستا شکل گرفته و تنوع در سرمایه‌گذاری‌های خود نشان از اهمیت این موضوع می‌دهد، حضور ۷۰ صندوق پژوهش فناوری و روش‌های جدید سرمایه‌گذاری هم در نوع خود از نگاه مثبت دولت و حاکمیت در این باره سخن می‌‌گوید.

بانک‌ها همچنان مورد اعتماد مردم هستند

علی عمیدی مدیرعامل کارن کراد هم حوزه تامین مالی جمعی را یکی از ارکان مهم در سرمایه‌گذاری دانست و به رشد ۵ برابری کراد فاندینگ اشاره کرد و توضیح داد: همچنان بانک‌ها معتمدترین نهاد نزد مردم ایران هستند و از زمانی که بانک کارآفرین یکی از سهامدار کارن کراد شد، رشد ما شتاب ویژه‌ای پیدا کرد و از سوی دیگر صدا و سیما و VODها مورد اعتماد مردم هستند و ما به همین خاطر برنامه کارمانی را در پلتفرم فیلیمو منتشر کرده‌ایم تا بتوانیم فرهنگ سرمایه‌گذاری و تامین مالی جمعی را در ایران جا بیندازیم.

https://pvst.ir/i4z
سمانه سمیعتحریریه

  همه‌چیز از یک مطلب به اسم «اسپایدرزن» که در دوره ارشدم نوشته بودم شروع شد. درحالی که ۱۰ سال کارمند آژانس هواپیمایی بودم در همان روزها احساس کردم چقدر نوشتن را دوست دارم. از دی ۹۸ با کار در آژانس روابط عمومی پرسش و تولید محتوا شروع کردم. بعد از مدتی نوشتن بخش شرکت‌گردی پیوست را به عهده گرفتم و حالا خبرنگار ثابت پیوستم و دقیقا اینجا و در همین نقطه احساس می‌کنم از اینکه به پیوست، پیوستم خوشحالم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو