skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خبر ممنوعیت واردات، قیمت آیفون را افزایش داد

۱۰ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۲ خرداد ۱۴۰۳

واردکنندگان و فروشندگان تلفن همراه می‌گویند انتشار خبر واردات آیفون، منجر به بالا رفتن قیمت این گوشی در بازار شده و حتی بر فروش دیگر گوشی‌ها نیز تاثیر گذاشته است. هرچند این خبر ساعتی بعد تا حدودی اصلاح شده اما همچنان سردرگمی در این زمینه ادامه دارد.

به گزارش پیوست، طبق بخشنامه گمرک «واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری Apple ممنوع اعلام شده و در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجه ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان ۹۶ درصد تعیین می‌شود.» گرچه ساعتی پیش خبرگزاری ایسنا اعلام کرد این ممنوعیت مانند گذشته شامل مدل‌های آیفون ۱۴ و بالاتر می‌شود، اما عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل می‌گوید بعد از اعلام این خبر، قیمت آیفون در بازار افزایش چشمگیری پیدا کرده است و بسیاری از فروشندگان، فروش آیفون را متوقف کردند.

تصویب‌نامه هیات وزیران در خصوص تعیین سود بازرگانی ۹۶ درصد گوشی‌های اپل، ۵ خرداد با امضای معاون اول ریاست‌جمهوری ابلاغ شده است. پیشنهاد تعیین سود بازرگانی برای واردات گوشی‌های اپل از سوی وزارت صمت به دولت ارائه شده است.

همچنین دفتر وادرات گمرک ایران نیز اعلام کرد در صورت لغو ممنوعیت واردات آیفون، سود بازرگانی آیفون، ۹۶ درصد تعیین می‌شود.

تا الان فقط مدل‌های آیفون ۱۴ به بعد ممنوع بوده است و امکان واردات آیفون ۱۳ و مدل‌های قبل از آن وجود داشت. در همین خصوص سازمان توسعه تجارت اعلام کرد که ممنوعیت واردات مطرح‌شده در این نامه‌ها مربوط به مدل‌های ۱۴ به بعد است و ممنوعیت جدید درباره ورود آیفون به کشور وضع نشده است.

در همین خصوص حسین روزبه، عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل، گفت اصلی‌ترین چالشی که در خصوص وضع چنین قوانین وجود دارد این است که دولت از مراجع ذی‌صلاح و افراد متخصص نظرخواهی نمی‌کند. انجمن واردکنندگان موبایل به عنوان مرجعی است که نسبت به این حوزه کاملاً آگاه است پس باید با چنین بخش‌هایی مشورت شود.

به گفته روزبه، بعد از اعلام این خبر، قیمت آیفون در بازار افزایش چشمگیری پیدا کرد و بسیاری از فروشندگان، فروش آیفون را متوقف کردند. ممنوعیت واردات و از طرفی سود بازرگانی ۹۶ درصد آیفون بازار را ملتهب می‌کند و بر سایر موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار هم تاثیر بسزایی می‌گذارد.

عضو هیات مدیره انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به اهمیت طرح رجیستری موبایل ادامه داد: با چنین قوانینی طرح رجیستری موبایل به‌ صورت کلی بی‌معنی می‌شود و افزایش تعرفه موبایل به نفع قاچاقچیان است. به عنوان مثال افزایش تعرفه برای موبایل‌های دکمه‌ای از چهار درصد به ۶ درصد رسید که به همین ترتیب از تولید موبایل داخلی حمایت شود، اما همین موضوع باعث تولید گوشی تقلبی در کشور شد.

روزبه درباره تغییر سریال موبایل گفت: همان‌طور که سریال موبایل دکمه‌ای را تغییر می‌دهند و به اسم تولید داخل می‌فروشند، آیفون را هم با تغییر سریال به‌ شکل قاچاق وارد می‌کنند و می‌فروشند.

به گفته او، سود ۹۶ درصدی واردات آیفون به ضرر واردکننده و مصرف‌کننده است و فقط دولت از این موضوع سود می‌برد؛ پس ممنوعیت واردات آیفون هم به ضرر دولت است، زیرا آیفون به هر روشی وارد می‌شود اما سودی به دولت نمی‌دهد.

روزبه درباره ممنوعیت آیفون ۱۴ یا مدل‌های قبل از آن توضیح داد در نامه گمرک نام اپل ذکر شده پس مشخص نیست که واردات مدل‌های ۱۳ و قبل از آن هم ممنوع است یا نه. به نظر می‌آید انجمن واردکنندگان موبایل در چند روز اخیر پیگیر این موضوع بوده‌اند اما هنوز به اطلاعات کاملی نرسیده‌اند.

تغییر دولت در واردات آیفون موثر است

مهدی کیانی، مدیر فروش شرکت هما تلکام، درباره احتمال رفع ممنوعیت واردات آیفون گفت: با تغییر دولت، احتمال رفع ممنوعیت وادرات آیفون وجود دارد؛‌ زیرا اعلام سود بازرگانی ۹۶ درصدی می‌تواند پیش‌درآمد رفع ممنوعیت باشد. این قانون بر موبایل‌‌های بالای ۶۰۰ دلار تاثیرگذار است اما روی موبایل‌های زیر ۶۰۰ دلار تاثیری ندارد.

به گفته کیانی، دولت با ممنوعیت واردات آیفون توانسته تا حدی به صرفه‌جویی ارزی برسد. این در حالی است که الان واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار از ارز حاصل از صادرات خود انجام می‌شود و دولت هزینه‌ زیادی متحمل نمی‌‌شود. واردات موبایل‌های بالای ۶۰۰ دلار، نیازمند سقف و سابقه است اما با استفاده از ارز حاصل از صادرات، همه واردکنندگان می‌توانند موبایل وارد کنند.

مدیر فروش شرکت هما تلکام توضیح داد ممنوعیت واردات آیفون، لایه‌ها را تغییر داده است. این ممنوعیت باعث شده است سایر برندها هم تحت‌الشعاع قرار بگیرند زیرا حذف آیفون به لایه‌ها و برندهای بعدی فشار وارد می‌کند. آیفون یکی از پرسودترین کالاها برای واردکنندگان بود اما با ممنوعیت آن تمرکز به سمت سایر برندها می‌رود و با وجود رقابت، حاشیه سود کاهش پیدا می‌کند.

کیانی در آخر با اشاره به سود دولت از رفع ممنوعیت آیفون گفت: اگر واردات آیفون آزاد شود، هر موبایل ۴۰ تا ۶۰ میلیون سود برای دولت دارد و قیمت معمولی‌ترین مدل آیفون از ۱۰۰ میلیون تومان شروع می‌شود.

https://pvst.ir/i1v

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو