skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شهرت اپلیکیشن درسی هوش مصنوعی در آمریکا؛ محبوب‌ترین‌ها چینی هستند

۷ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

براساس گزارشی که شرکت تحقیقاتی Data.ai در ۲۱ مه منتشر کرده است، از بین ۲۰ اپلیکیشن محبوب آموزشی در اپ استور آمریکا، پنج مورد آنها اپلیکیشن‌های هوش مصنوعی هستند که در تکالیف به دانش آموزان کمک می‌کنند. به گفته این شرکت دو اپلیکیشن برتر هوش مصنوعی که بیشترین شهرت را تا ماه مه داشته‌اند ساخت چین هستند.

به گزارش پیوست، استفاده از هوش مصنوعی در حوزه آموزش مزیت‌های روشنی دارد که از جمله آنها می‌توان به افزایش دسترسی ارزان به دوره‌های کمک آموزشی یا چیزی شبیه به آموزش خصوصی اشاره کرد. این اپلیکیشن‌ها به صورت شخصی‌سازی شده مخاطبان خود را هدف می‌گیرند و در هرکجا قابل دسترسی هستند.

در حال حاضر آموزگارهای هوش مصنوعی به تعامل متن‌محور محدود هستند اما با توجه به تحولاتی که در ابزارهای دیگر از جمله مدل زبانی GPT-4o شاهد بودیم، به زودی می‌توانند برای بهبود سبک یادگیری دانش آموزان با آنها صحبت کنند. اوپن‌ای‌آی پس از عرضه GPT-4o نشان داد که چطور این دستیار هوش مصنوعی می‌تواند به سبک‌های احساسی مختلفی با مخاطب خود ارتباط بگیرد.

اما مضراتی هم برای استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد. در حال حاضر هنوز چشم‌انداز یادگیری کامل با استفاده از هوش مصنوعی به طور کامل محقق نشده است. همانند دیگر اپلیکیشن‌هایی که از رابط برنامه‌نویسی برای ارتباط با LLM استفاده می‌کنند، این ابزارها از پدیده توهم هوش مصنوعی و پاسخ‌های قانع کننده اما اشتباه رنج می‌برند.

یکی از ارائه دهندگان اپلیکیشن هوش مصنوعی در حوزه آموزش آمریکا Answer AI است. این ابزار با بررسی مسئله‌هایی که دانش آموز در اختیار آن می‌گذارد، پاسخی را همراه با مراحل گام به گام حل مسئله در اختیار دانش آموز می‌گذارد. این اپلیکیشن در تلاش است تا با روش Retrieval Augmented Generation یا RAG دقت خود را افزایش دهد. این روش مدل زبانی را در یک حوزه خاص تقویت می‌کند که در این مورد Answer AI به دنبال تقویت آن در حل مسئله‌های درسی است.

آموزگاران و مدارس ایالات متحده هنوز جبهه‌گیری مشخصی نسبت به این ابزارها ندارند. چندین مدرسه دولتی در ایالات دسترسی به ChatGPT را در دستگاه‌های مدرسه مسدود کرده‌اند اما به وضوح نمی‌توان دسترسی دانش آموز در خارج از مدرسه را تحت کنرتل داشت.

در واقع نه آموزگاران و نه معلمان نمی‌توانند به طور کامل جلوی دسترسی کودکان را به هوش مصنوعی بگیرند و به همین دلیل بسیاری معتقدند باید به کودکان نحوه درست استفاده از این ابزارها را آموخت.

نگرانی از سلطه چین بر ابزارهای هوش مصنوعی آموزشی

ایالات متحده که مدت‌ها است در نزاعی فناورانه با چین پلتفرم محبوب تیک‌تاک را با گزینه فروش یا ممنوعیت مواجه کرده است حالا در حوزه دیگری با خطر سلطه بازیگران چینی بر کودکان روبرو است. دو اپلیکیشن برتر هوش مصنوعی که در حوزه آموزش به دانش آموزان کمک می‌کنند مالک چینی دارند.

یکی از این اپلیکیشن‌ها Question AI نام دارد که توسط بنیان‌گذاران Zuoyebang، یک اپلیکیشن محبوب تکالیف درسی چینی، ارائه شده است و اپلیکیشن دوم که Gauth نام دارد را بایت‌دنس، شرکت مادر تیک‌تاک، در سال ۲۰۱۹ روانه بازار کرده است.

اپلیکیشن Question AI بیش از ۶ میلیون بار در اپ استور و گوگل پلی آمریکا دانلود شده است و Gauth، نیز از زمان عرضه خود تا به امروز دوبرابر این تعداد (حدود ۱۲ میلیون) نصب را براساس داده‌های شرکت تحقیقاتی SensorTower به ثبت رسانده است.

موفقیت اپلیکیشن‌های چینی در آمریکا نتیجه محدودیتی در داخل است. پکن در سال ۲۰۲۱ قوانینی را معرفی کرد که فعالیت این اپلیکیشن‌ها را در داخل محدود کرده است و در نتیجه شرکت‌های چینی به سراغ بازارهای خارجی و به ویژه آمریکا رفته‌اند.

https://pvst.ir/i0k

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو