skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سندباکس‌ حوزه سلامت در راه است

۹ خرداد ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

رئیس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، وعده داد سندباکس حوزه سلامت تا پایان امسال راه‌اندازی می‌شود.

سیدرضا مظهری در گفت‌وگو با پیوست از آماده‌سازی بستر سندباکس‌ حوزه سلامت با همکاری وزارت صمت و وزارت اقتصاد خبر داد. او افزود اگر این سندباکس مجوز دبیرخانه محیط‌های آزمون را کسب کند، تا پایان امسال رونمایی می‌شود.

سندباکس یا محیط آزمون فضا و محیطی کنترل شده است که در آن کسب‌وکارهای جدید طبق شرایط خاصی می‌توانند برای دوره محدودی و با تعداد کاربر محدودی فعالیت و خود را آزمون کنند. سندباکس‌ها بیشتر برای تکنولوژی‌های نوظهور راه‌اندازی می‌شوند تا علاوه بر اینکه کسب‌وکارها خود را برای ورود به محیط واقعی آماده می‌کنند، قانون‌گذار هم با شناسایی نقاط قوت و ضعف آنها شرایط و محیط قانونی را برایشان ایجاد کند. سندباکس از جدیدترین روش تنظیم‌گری به شمار می‌رود و یکی از اقدامات حمایتی سازمان فناوری اطلاعات از کسب‌وکارهای فناورانه و نوپاست.

رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت در ادامه درباره لزوم فعالیت سندباکس‌ حوزه سلامت گفت: ممکن است شهروندی یک ایده یا محصول سخت افزاری یا نرم‌افزاری داشته باشد که نداند آن را کجا و چطور باید ارائه کند؛ سندباکس‌ها فضایی فراهم می‌کنند تا این ایده یا محصول در سطوح مختلف بررسی شود و اگر استحقاق آن را داشت به لایه‌های بالاتر برسد.

او ادامه داد: همچنین در این فضا شواهد مربوط به کارایی طرح‌ها یا نبود آن به اثبات می‌رسد. طرح‌هایی که تا سطح وزارت بهداشت پیشرفت می‌کنند، موانع فنی و قانونی توسعه‌شان بررسی می‌شود و به این ترتیب ما به ارتقای یک ایده یا محصول کمک خواهیم کرد.

مکانیسم تنظیم‌گری سندباکسی عمری ۶ساله در کشور ما دارد و اولین متولی آن وزارت اقتصاد بوده است. در حال حاضر پنج سندباکس تخصصی در حوزه بورس، بانک مرکزی، بیمه، وزارت صنعت معدن و تجارت و همچنین وزارت ارتباطات مجوز فعالیت گرفته‌اند و در این میان سندباکس وزارت اقتصاد با عنوان فراسندباکس به این معنا که هماهنگ‌کننده و تنظیم‌گر امور سندباکس‌های دیگر است فعالیت می‌کند.

با گذشت ۶ سال از عمر سندباکس‌ها در کشور، تاکنون خروجی آنها در کانون توجه نبوده و نتوانسته حد مطلوب انتظارات را برآورده کند.

سیدرضا مظهری در پاسخ این سوال که تاکنون دیگر نمونه‌های سندباکس‌ در کشور چندان موفق نبوده‌اند، از همین رو آیا می‌توان به موفقیت سندباکس حوزه بهداشت امیدوار بود گفت: ما باید فضایی فراهم کنیم که این طرح‌ها رشد کنند و در ابتدای راه زمین‌گیر نشوند، از سویی یکی از وظایف نظام اپراتوری رگولاتوری بسترسازی برای سندباکس‌هاست.

تاکنون بسیاری از کشورها برای اینکه درباره تکنولوژی‌های جدیدی مثل اینترنت اشیا و رمزارزها به شناخت برسند، با ایجاد محیط‌های آزمون یا سندباکس‌ها اقدام به پیاده‌سازی پروژه‌های مختلفی در این زمینه کرده‌اند.

https://pvst.ir/i1b

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو