skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

محبوب‌ترین چت‌بات هوش مصنوعی چین متعلق به شرکت مادر تیک‌تاک است

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

بلومبرگ می‌گوید بایت‌دنس، مالک چینی اپلیکیشن تیک‌تاک، در جدال هوش مصنوعی چین گوی سبقت را از رقبایی مثل بیدو (Baidu) ربوده و در حال حاضر محبوب‌ترین چت‌بات این کشور را تحت مالکیت خود دارد.

به گزارش پیوست، چت‌بات هوش مصنوعی Doubao که در ماه آگوست روانه بازار شد از لحاظ تعداد دانلود‌ها از چت‌بات Ernie از شرکت بیدو سبقت گرفته و حالا کاربران فعال بیشتری در پلتفرم iOS چین دارد. چت‌بات Ernie قدرتمندتر از رقبا پا به میدان گذاشت اما آمار تازه از پیشتازی بایت‌دنس حکایت می‌کنند و دیگر رقبا نیز سهمی از بازار را به خود اختصاص داده‌اند.

لیانگ روبو، مدیرعامل بایت‌دنس، شرکت مستقر در پکن، در حالی هوش مصنوعی را به اولویت خود بدل کرده است که این شرکت با یک بحران جهانی بر سر تیک‌تاک، محبوب‌ترین اپلیکیشن بین‌المللی خود، دست و پنجه نرم می‌کند. طبق داده‌های شرکت اطلاعاتی Sensor Tower،‌ چت‌بات Doubao با بیش از ۹ میلیون دانلود در iOS در صدر ابزارهای پرطرفدار هوش مصنوعی قرار دارد و پس از آن نیز Ernie با ۸ میلیون دانلود در رده دوم است. چت‌بات Doubao همچنین با بیش از ۴ میلیون کاربر فعال ماهانه بیشترین سهم از کاربران فعال آیفون را دارد.

با اینکه در این تحقیقات اشاره‌ای به داده‌های فروشگاه اندرویدی نشده است اما روند بزرگ بازار چین را به نمایش می‌کشد. بایت‌دنس هفته گذشته اعلام کرد که Doubao در حال حاضر ۲۶ میلیون کاربر فعال ماهانه در موبایل و کامپیوتر دارد. این در حالی است که ChatGPT، محبوب‌ترین چت‌بات جهان از شرکت اوپن‌ای‌آی، طبق داده‌های شرکت تحقیقاتی Similarweb در ایالات متحده ۶.۷ میلیون کاربر فعال موبایلی دارد.

رقابت در حوزه خدمات هوش مصنوعی چین با حضور استارات‌آپ‌های جوانی مثل Moonshot AI و چت‌بات Kimi دنبال می‌شود و جریان کلی از سهولت ورود به این بازار می‌گوید. تحلیلگران بلومبرگ در این باره می‌نویسند:‌ «رقابت روز افزون در بخش هوش مصنوعی چین-که همچنان در سلطه خدمات رایگان است-در کنار تحریم‌های آمریکا برای چیپ‌های هوش مصنوعی احتمالا جلودار تلاش‌ها برای بهره‌برداری مالی خواهد بود.»

چت‌بات Ernie از جمله معدود ابزارهای محبوب چینی است که یک اشتراک پولی را در اختیار کاربران خود گذاشته است. با این حال داده‌های Sensor Tower نشان می‌دهد که اشتراک پولی این شرکت از زمان عرضه خود در ماه مارس ۲۰۲۳ به تنها ۵۰۰ هزار دلار خرید منجر شده است.

احتمالا مهم‌ترین مجرای درآمدی شرکت‌ها از طریق خدمات ابری و تبلیغات است که شرکت بیدو می‌گوید ابزار چت‌بات Ernie چندین میلیارد یوان درآمد اضافی را از این طریق در سال جاری برای شرکت به ارمغان می‌آورد.

https://pvst.ir/hy7

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو