skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

بانک مرکزی ۲.۱ میلیارد دلار ارز نیمایی به واردات موبایل اختصاص داد

تحریریه پیوست

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

 سال گذشته از مجموع حدود ۳ میلیارد دلار واردات گوشی موبایل طبق آمار رسمی بانک مرکزی، حدود ۲.۱ میلیارد دلار از طریق ارز نیمایی (با قیمت حدود ۴۲ هزار تومان) و مابقی توسط ارز اشخاص با قیمت دلار بازار آزاد تأمین شده است.

به گزارش پیوست، بر اساس اعلام روابط بانک مرکزی در لیست کالا‌هایی که ارز مورد نیاز آن‌ها در سال ۱۴۰۲ تأمین شده است بخش موبایل، پنجمین گروه کالایی است که ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دلار ارز نیمایی با مبلغ تقریبا ۴۲ هزار تومان دریافت کرده است. این گزارش‌ها نشان می‌دهد ۸۷۶ میلیون دلار از گوشی‌های وارد شده به کشور به روش‌های غیرتجاری مانند مسافری و پستی وارد شده‌اند که در این گزارش از آنها به عنوان ارز اشخاص نامبرده شده است. میزان واردات سال ۱۴۰۲ گوشی تلفن همراه که پیش‌تر در پیوست جزییات آن را به تفکیک بررسی کردیم نشان می‌دهد کل واردات تلفن همراه حدود ۳ میلیارد دلار بوده است.

اطلاعات تامین ارز مرتبط با وزارت صمت در سال ۱۴۰۲

نکته قابل توجه این است که واردات گوشی‌ها به روش‌های غیرتجاری  بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت به همراه داشته است. ضمن اینکه در جداول بودجه سال ۱۴۰۳ مبلغ ۵۰۰ میلیارد تومان یعنی یک چهارم از حقوق واردات گوشی‌های بالای ۶۰۰ دلار به تولید داخلی تعلق می‌گیرد. این عدد باعث شده است که حدود یکصد تولیدکننده گوشی داخلی تقاضای ورود به بازار داشته باشند.

پیش‌تر توسط گمرک اعلام شده بود که حدود ۳.۲ میلیارد دلار برای واردات گوشی به شیوه تجاری ارز مصرف شده است و بر اساس آمار جدید می‌توان گفت حدود ۳۰۰ میلیون دلار از این ارز به شیوه مسافری گوشی وارد کشور شده است.

آمار‌های منتشرشده گمرک طی ۱۱ ماه سال گذشته نشان می‌دهد ۱۳ میلیون گوشی با ارزش ۲.۵ میلیارد دلار وارد کشور شده است، که به صورت میانگین قیمت هر گوشی تلفن همراه حدود ۲۰۰ دلار برآورد می‌شود. موبایل‌های این محدوده جزء گوشی‌های ارزان‌قیمت به شمار می‌آیند. در همین دوره ۱۱ ماهه ۱۳ میلیون و ۱۵۷ هزار و ۳۲۶ دستگاه گوشی تلفن همراه به دو شیوه تجاری و مسافری از گمرکات کشور ترخیص شد.

https://pvst.ir/hy4

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو