skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دلیل افزایش نرخ سود تتر به بالای ۲۳ درصد در صرافی‌ها چیست؟ دلار در بازار بهاری

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

نرخ سود سالانه روی تتر در استخر مشارکت صرافی‌های ارز دیجیتال داخلی به بیشتر از ۲۳ درصد رسیده و دوباره سرویس معاملات تعهدی این پلتفرم‌ها خبرساز شده است. هرچند این سود‌ها در فضای کریپتو آشنا به نظر می‌رسند اما واکنش‌ها متوجه تتر بود؛ رمزارزی که قیمت هر واحد آن برابر با دلار آمریکاست و در روزهای گذشته نوسان بالایی پیدا کرده است.

به گزارش پیوست، سرویس معاملات تعهدی در میان صرافی‌های رمزارزی با دو رویکرد عرضه شده است. در این سرویس به دلیل وجود اهرم برای معاملات، نقدینگی اهمیت بالایی دارد. به همین دلیل برخی تصمیم‌ گرفته‌اند با استفاده از مفهومی به نام استخر مشارکت، نقدینگی را جذب کنند.

به این ترتیب، کاربران می‌توانند دارایی رمزارزی خود را در این استخر‌ها بگذارند و تحت عنوان وکالت در اختیار معامله‌گران قرار دهند تا در سود آنها شریک شوند. اما در میان ارزهای متنوعی که کاربران می‌توانند انتخاب کنند تنها تتر است که به صورت گسترده در بازارهای پایه تتر و همچنین در بازار بزرگ تتر/ریال کاربرد دارد. در روزهای گذشته نرخ سود سالانه تتر در بخش استخر مشارکت صرافی‌ها به بیشتر از ۲۳ درصد رسیده است.

واکنش به این نرخ سود با مقایسه نرخ بهره در آمریکا یا نرخ سود تتر در پلتفرم‌های بین‌المللی همراه بود. که البته با توجه به ماهیت متفاوت بازارها و همچنین شکل جدیدی از معاملات به نام تعهدی که در هیچ پلتفرم بین‌المللی وجود ندارد، مقایسه دقیق آنها امکان‌پذیر نیست.

کاوه مشتاق، مدیرعامل انجمن بلاک‌چین ایران، میزان سود‌های بالای ۲۳ درصد استخرهای مشارکت را با توجه به ظرفیت محدود این استخرها بدون مشکل می‌داند و می‌گوید: «نرخ سود ۲۳ درصدی در استخر مشارکت خیلی موضوع عجیبی نیست و با توجه هات‌مانی بودن و تورم ریال عدد معقولی است.» اما دلیل افزایش نرخ سود تتر در استخرهای مشارکت چیست؟

تاثیرپذیری از نرخ دلار بازار آزاد

در روزهای گذشته بازار ارزهای دیجیتال نوسان زیادی پیدا کرد و این نوسان در حرکت صعودی بازار فرصت‌های زیادی پیش روی معامله‌گران قرار داد. از طرفی کاهش قیمت دلار در بازار آزاد که قیمت تتر تابع آن است، روی جفت ارزهای معاملاتی با پایه تتر تاثیرگذار بود. صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس یکی از پلتفرم‌هایی است که نرخ سود تتر در مشارکت آن به بالای ۲۳ درصد رسیده است.

روابط عمومی نوبیتکس اعلام کرده است: «درصد مشاهده‌شده در هر کوین در استخرهای مشارکت، بیانگر تخمینی از عملکرد هر دوره وکالت‌گیرندگان و معادل درصدی از سهم از سود موقعیت‌های باز و بسته شده است. به عنوان مثال تتر در موقعیت‌های خرید بازارهای پایه تتر و همین‌طور موقعیت فروش بازار تتر به ریال مورد استفاده است و درصد مشاهده‌شده مبتنی بر افزایش چشمگیر قیمت برخی از کوین‌ها و همچنین کاهش قیمت تتر به ریال در دو هفته اخیر کاملاً طبیعی و نرمال است. در دوره‌هایی این نرخ از نرخ‌های استیکینگ یا ییلدفارمینگ مرسوم کمتر نیز بوده است. به عنوان مثال درصد سود تخمینی استخر مشارکت ترون در حال حاضر از نرخ استیکینگ آن کمتر است.»

سود مشارکت ۲۴ درصدی؟

سود سالانه تتر در پلتفرم‌های تبادلی تضمین‌شده نیست و اعلام می‌شود این عدد بر اساس عملکرد دوره‌ای معامله‌گران به دست می‌آید. با نگاهی به جزئیات معاملات تعهدی متوجه می‌شویم این معاملات برای وکالت‌دهنده (مشارکت‌کننده در استخر) تنها شامل سود وکالت‌گیرنده می‌شود و به همین دلیل اگر بازار مانند امروزه شرایط صعودی و نوسان‌گیری نداشته باشد، سودی به استخر هم تعلق نمی‌گیرد. از طرفی دریافت این سود شرایط دیگری هم دارد.

پریناز عباسپور، مدیر واحد پشتیبانی صرافی او‌ام‌پی فینکس از دیگر ارائه‌دهندگان معاملات تعهدی با استخر مشارکت، با اشاره به تقریبی بودن نرخ‌های سود، نحوه محاسبه آن را این‌گونه توضیح می‌دهد: «این سود کل استخر به مدت یک سال است و برای مثال اگر برای یک ماه سود استخر را محاسبه کنیم، می‌توانیم این عدد را تعمیم دهیم که با همین شرایط در یک سال، این سود به دست می‌آید. اما این بدان معنی نیست که اگر کاربری وارد استخری با سود ۲۴ درصد می‌شود، قرار است حتماً این سود را دریافت کند.»

او ادامه می‌دهد: «سود استخر مشارکت به این موضوع برمی‌گردد که اگر وکالت‌گیرنده‌ای با دارایی استخر در معاملات تعهدی شرکت کند و سود به دست آورد، از محل این سود بخشی به استخر تعلق خواهد گرفت و سود با توجه به میزان مشارکت افراد تقسیم می‌شود. از طرفی مشخص نیست وکالت ‌گیرنده از استخر استفاده کند یا خیر و چنانچه کاربری موقعیتی باز کند اما قبل از یک روز موقعیت معاملاتی او بسته شود، سودی به استخر تعلق نمی‌گیرد.»

از طرفی سود در این استخرها به صورت ماهانه محاسبه شده و برای کل استخر در نظر گرفته می‌شود. گفته مدیر واحد پشتیبانی او‌ام‌پی فینکس در آخر توضیح می‌دهد: «سود به کل استخر تعلق می‌گیرد. این سود متناسب با دارایی کاربر نسبت به کل استخر به کاربر تخصیص داده می‌شود. اگر فردی با هزار تتر در یک استخر با ظرفیت یک میلیون تتر سرمایه‌گذاری کند، به نسبت هزار به یک میلیون سود تقسیم می‌شود.»

https://pvst.ir/hu6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو