skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مخالفت وزارت ارتباطات با آیین‌نامه تدوین شده برای توزیع دارو از سوی سازمان غذا و دارو

۱۹ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

وزیر ارتباطات در نامه‌ای به وزیر بهداشت مخالفت خود را با آیین‌نامه حمل و تحویل دارو از طریق سکوها و کسب‌وکارهای اینترنتی که توسط سازمان غذا و دارو تدوین شده بود، اعلام کرد.

به گزارش پیوست، سازمان غذا و دارو اوایل اسفندماه ۱۴۰۲ با تدوین آیین‌نامه‌ «ارائه خدمات غیر حضوری نسخ الکترونیکی در داروخانه‌ها» پلتفرم‌های توزیع آنلاین را موظف کرده بود برای اینکه بتوانند اقدام به توزیع آنلاین دارو کنند به سامانه‌ای که از سوی این سازمان ایجاد می‌شود، متصل شوند. همچنین داروخانه‌های متقاضی توزیع آنلاین دارو و پلتفرم‌های حمل و نقل دارو برای ارسال دارو حتما باید به این سامانه متصل شوند.

این آیین‌نامه مورد مخالفت پلتفرم‌های سلامت آنلاین دارو و وزارت ارتباطات قرار گرفت.

طبق نامه عیسی زارع‌پور به بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، این آیین‌نامه باید با همکاری وزارت بهداشت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تدوین و ابلاغ می‌شد اما آیین‌نامه‌ای که از سوی سازمان غذا و دارو تدوین شده، هیچ‌کدام از نظرات وزارت ارتباطات و بخش خصوصی فعال در این حوزه را در نظر نگرفته است.

نامه وزیرارتباطات به وزیر بهداشت برای توزیع دارو
نامه وزیرارتباطات به وزیر بهداشت برای توزیع دارو از طریق پلتفرم‌های توزیع دارو

طبق آنچه در این نامه که ۱۶ اسفند ۱۴۰۲ برای وزارت بهداشت ارسال شده، آمده است «پیش از این نیز پیش‌نویسی با مشارکت آن وزارتخانه و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آماده و برای جناب‌عالی ارسال شده بود که مغایر با متن منتشر شده است و متن ارسال شده مورد تایید وزارتخانه نیست.»

طبق تبصره ۲ ماده ۸ آیین‌نامه «حمایت از تولید دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین در حوزه سلامت» که خرداد ماه ۱۴۰۱ ابلاغ شده‌است «وزارت بهداشت با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات» مکلف است زمینه عملیاتی شدن توزیع دارو از طریق سکو (پلتفرم‌)ها و کسب‌وکارهای اینترنتی را با رعایت اصل رقابت و جلوگیری از انحصار عملیاتی نماید.

در این تبصره که به تصویب هیات وزیران رسیده است تاکید شده تا زمینه عملیاتی شدن توزیع دارو از طریق کسب‌وکارهای اینترنتی و پلتفرم‌ها فراهم شود و وزارت بهداشت به گونه‌ای عمل کند که امکان رقابت میان کسب‌وکارهای مختلف فراهم شود.

دفتر ریاست‌جمهوری نیز درست در آخرین روز کاری اسفند ماه در نامه‌ای به وزارت بهداشت با تایید نامه وزیر ارتباطات تاکید کرد که آیین‌نامه توزیع دارو از سکوهای اینترنتی باید با همکاری وزارت ارتباطات تدوین شود.

همچنین در این نامه تاکید شده که فروش دارو صرفا باید از مبدا داروخانه و پس از نظارت مسئول فنی بر سلامت دارو و با قیمت مصوب کمیسیون قیمت‌گذاری صورت گیرد. همچنین، داده‌های دارویی کشور و اطلاعات سلامت بیماران باید در اختیار وزارت بهداشت باشد و سکوها صرفا اطلاعات مورد نیاز جهت دارورسانی را از طریق تبادل با سامانه‌های مربوطه و بدون امکان مشاهده آنها کسب کنند.

در نامه دفتر ریاست‌جمهوری تاکید شده است که این آیین‌نامه باید به گونه‌ای تنظیم شود که اصل رقابت را در نظر گیرد و مانع ایجاد انحصار شود از سویی امکان مشاوره با داروساز جهت مشاوره دارویی فراهم باشد و همچنین ضوابط برخورد با ابطال مجوز صادره در صورت تخلف از سکوها پیش‌بینی شود.

نامه ریاست جمهوری به وزیر بهداشت
در نامه دفتر ریاست‌جمهوری به وزیر بهداشت تاکید شده که آیین‌نامه باید با همکاری وزارت ارتباطات تدوین شود.

وزیرارتباطات در آخرین اظهار نظر خود در حاشیه جلسه هیات دولت اعلام کرده بود که  نسخه اولیه آیین‌نامه توزیع دارو سال گذشته تدوین شده اما هنوز نهایی نشده و به تصویب نرسیده است.

وزارت بهداشت طی ۲ سال گذشته بارها ملزم شده بود تا در زمان‌های تعیین شده اقدام به تدوین آیین‌نامه توزیع آنلاین دارو کند اما هر بار به دلایلی تدوین این آیین‌نامه را به تاخیر انداخت. اما حال که پس از طی شدن تمامی زمان‌های قانونی اقدام به تدوین آیین‌نامه توزیع آنلاین دارو کرد، آیین‌نامه تدوین شده مورد موافقت هیچ‌کدام از نهادهای دخیل در این امر قرار نگرفت.

 

 

https://pvst.ir/hmx

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو