skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل احتمالا برای یک تحول اساسی آماده می‌شود: اشتراک پولی برای جستجو با هوش مصنوعی

۱۶ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

گوگل در حال بررسی طرحی است که براساس آن این شرکت در ازای قابلیت‌های «پریمیوم» هوش مصنوعی مولد از کاربران خود پول دریافت می‌کند.

به گزارش پیوست به نقل از فایننشال تایمز، تغییر رویکرد گوگل نسبت به منبع اصلی درآمدی یا همان موتور جستجوی این شرکت در صورت اجرایی شدن بزرگترین تغییر در این غول آمریکایی به حساب می‌آید. در نظر گرفتن یک اشتراک پولی برای این محصول نشانگر چالش‌هایی است که گوگل در مواجهه با یک فناوری جدید و تهدید آن برای الگوی تبلیغاتی با آنها دست و پنجه نرم می‌کند.

به گفته سه فرد مطلع از برنامه‌های گوگل، این شرکت در حال بررسی گزینه‌هایی است که از جمله آنها می‌توان به اشتراک پولی برای استفاده از قابلیت‌های جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی اشاره کرد.

مهندسان شرکت در حال توسعه فناوری مورد نیاز برای اجرای این خدمت هستند و البته مدیران هنوز تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده‌اند.

به نظر حتی پس از این تغییرات هم موتور جستجوی سنتی گوگل به همان حالت رایگان و درآمد از تبلیغات به کار خود ادامه می‌دهد و حتی مشترکان نیز در این بخش از تبلیغات خلاص نمی‌شوند.

با این حال این اولین باری است که گوگل،‌ با سابقه عرضه خدمات رایگان و درآمد از تبلیغات، برای تقویت محصول اصلی خود به دنبال دریافت پول است.

این شرکت سال گذشته ۱۷۵ میلیارد دلار ورودی پول را از تبلیغات جستجو و دیگر بخش‌ها گزارش کرد که بیش از نیمی از تمام فروش شرکت را شامل می‌شود. به نظر می‌رسد که گوگل در رسیدن به الگویی برای بهره‌برداری مالی از نوآوری‌های هوش مصنوعی و حفظ مهمترین منبع درآمد خود با مشکلاتی روبرو است.

از ماه نوامبر ۲۰۲۲ که شرکت اوپن‌ای‌آی از چت‌بات ChatGPT رونمایی کرد،‌ گوگل از پاسخ قاطع به این تهدید رقابتی ناتوان بوده است. ChatGPT به سرعت پاسخ‌های کاملی را به سوالات ارائه می‌کند و به همین دلیل نحوه جستجوی سنتی با ارائه لینک را به چالش می‌کشد و به تبع آن الگوی تبلیغاتی گوگل نیز به خطر می‌افتد.

گوگل از ماه مه سال گذشته خدمات جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی را به صورت آزمایشی بررسی می‌کند و در این بخش پاسخ‌های کاملی ارائه می‌شوند که لینک‌هایی به عنوان منبع نیز در کنار خود دارند. با این حال این شرکت هنوز تغییرات چندانی در موتور جستجوی اصلی خود اعمال نکرده و تجربه جستجوی مولد در این موتور جستجو احساس نمی‌شود.

چنین جستجو‌هایی که پاسخ‌های مبتنی بر هوش مصنوعی را شامل می‌شوند، هزینه بیشتری برای گوگل دارد زیرا هوش مصنوعی از منابع پردازشی بیشتری استفاده می‌کند. این شرکت تجربه جستجوی مولد یا SGE را تنها برای برخی از کاربران امکان پذیر کرده که از جمله آنها می‌توان به مشترکان طرح Google One اشاره کرد. این طرح در ازای یک هزینه ماهانه امکان دسرتسی به فضای ابری بیشتری را فراهم می‌کند.

مایکروسافت که در همکاری نزدیک با اوپن‌ای‌آی به توسعه در حوزه جستجو مشغول است، یک بخش جستجوی مبتنی بر GPT را روانه بازار کرده و چت‌باتی به نام کوپایلوت نیز در موتور جستجوی بینگ قابل دسترسی است. با این حال حتی قابلیت‌های هوش مصنوعی هم تاثیر چندانی بر سهم بازار بینگ نداشته‌اند و گوگل همچنان با اختلاف بسیاری پیشتاز بازار است.

برخی از تحلیلگران هشدار داده‌اند که سبک تبلیغات محور گوگل ممکن است در صورت پیشرفت ابزارهای هوش مصنوعی و ارائه پاسخ‌های به روزتر به بن‌بست بخورد و دیگر نیازی به رجوع به آنها نباشد. با این حال بسیاری از ناشران آنلاین نیز برای ترافیک خود به گوگل وابسته هستند و در صورت عرضه یک موتور جستجوی هوش مصنوعی از این شرکت که اطلاعات را از وبسایت‌های شخص ثالث استخراج می‌کند، این وبسایت‌ها در تعداد بازدید به مشکل می‌خورند.

گوگل امسال یک سطح پریمیوم جدید را به اشتراک Google One اضافه کرد که کاربران از طریق آن به پیشرفته‌ترین مدل چت‌بات جمنای دسترسی دارند. این شرکت همچنین جمنای را به Workspace، بسته آنلاین کاری گوگل برای ابزارهایی مثل جی‌میل و داکس، اضافه کرده است.

افراد مطلع می‌گویند مشخص نیست که شرکت دقیقا به چه صورتی جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی را در خدممات پولی خود جای می‌دهد و قیمت‌گذاری یا زمان‌بندی عرضه این طرح چگونه است. همچنین ممکن است که گوگل برخی از عناصر هوش مصنوعی را به بخش جستجوی رایگان نیز اضافه کنند.

گوگل می‌گوید «در حال بررسی یا کار روی» یک تجربه خالی از تبلیغات نیست اما به «ساخت قابلیت‌ها و خدمات جدید پولی برای تقویت پیشنهادات اشتراکی» ادامه می‌دهد.

گوگل می‌گوید: «سال‌های سال برای کمک به دسترسی مردم به اطلاعات، به گونه‌ای بی‌طرف برای همه، جستجو را بروزرسانی کرده‌ایم. ما با آزمایش‌های هوش مصنوعی مولد در بخش جستجو تا همین الان به میلیارد‌ها سوال پاسخ داده‌ایم و در تمامی بازارهای اصلی شاهد رشد مثبت جستجوی سوالی هستیم. ما به بهبود این محصول برای خدمت‌رسانی به نیاز‌های جدید کاربران ادامه می‌دهیم.»

اما گوگل می‌گوید «در حال حاضر هیچ بیانیه‌ای برای اعلام کردن نداریم.»

 

https://pvst.ir/hml

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو