skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

حدود نیمی از مدیران می‌خواهند هوش مصنوعی را جایگزین کارکنان خود کنند

۶ فروردین ۱۴۰۳

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

کارکنان بسیاری در سال جدید و با توسعه هوش مصنوعی به فکر امنیت شغلی خود هستند و بسیاری این فناوری را مکمل و عاملی برای بهبود بهره‌وری معرفی می‌کنند اما نتایج یک تحقیقات جدید نشان می‌دهد شاید باعث نگرانی بیشتر کارکنان باشد. تحقیقات تازه‌ای از Beautiful.ai نشان می‌دهد که ۴۱ درصد از مدیران امیدوار هستند که در سال جدید از هوش مصنوعی ارزان‌تر در سال ۲۰۲۴ به جای کارکنان خود استفاده کنند.

به گزارش پیوست، در این نظرسنجی از بیش از ۳ هزار مدیر درمورد ابزارهای هوش مصنوعی و نحوه استفاده از آنها در سال ۲۰۲۴ پرسیده شده است.

بخش مهم نتایج این نظر سنجی میل ۴۱ درصد از مدیران به جایگزین کردن کارکنان خود با ابزارهای ارزان‌قیمت هوش مصنوعی در سال جاری میلادی است. پیش از این هم گزارش‌های دیگری به از بین رفتن مشاغل اشاره کرده‌اند و به ویژه مشاغل فناوری تحت تاثیر این تکنولوژی قرار می گیرند.

گزارشی از بانک گلدمن ساکس در سال ۲۰۲۳ مدعی شده بود که هوش مصنوعی مولد ممکن است ۳۰۰ میلیون شغل را تحت تاثیر قرار دهد و براساس پیش‌بینی دیگری این فناوری در آمریکا بیش از ۲ میلیون شغل را تا سال ۲۰۳۰ از بین می‌برد.

بخش‌های دیگر این نظرسنجی هم خبر بدی برای کارکنان به حساب می‌آیند. حدود نیمی از مدیران (۴۸ درصد) می‌گویند اگر تعداد زیادی از کارکنان را با ابزارهای هوش مصنوعی جایگزین کنند، کسب‌وکارشان از لحاظ اقتصادی رشد می‌کند. ۴۰ درصد معتقدند که ابزارهای هوش مصنوعی را باید جایگزین چندین کارمند کرد و تیم‌ها بدون این دسته از کارمندان به خوبی کار خود را انجام می‌دهد.

چهل و پنج درصد از مدیران نیز می‌گویند هوش مصنوعی فرصتی است برای کاهش حقوق کارکنان زیرا به تلاش کمتری برای انجام کار نیاز است. همچنین ۱۲ درصد از مدیران به امید تعدیل نیرو و یا کاهش هزینه و حقوق‌ها از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند.

در بخش کارکنان نیز براساس این نظرسنجی ۶۲ درصد کارکنان نگران امنیت شغلی خود با توجه به ابزارهای هوش مصنوعی هستند. همچنین ۶۶ درصد از مدیران می‌گویند کارکنان آنها می‌ترسند که ابزارهای هوش مصنوعی باعث کاهش ارزش آنها در محل کار در سال ۲۰۲۴ شود.

اما ترس از جایگزین شدن با هوش مصنوعی تنها محدود به کارکنان نیست. نیمی از مدیران نیز نگران هستند که ابزارهای هوش مصنوعی باعث کاهش حقوق آنها در جایگاه مدیریتی می‌شود و ۶۴ درصد می‌گویند خروجی و بهره‌وری هوش مصنوعی برابر یا بهتر از مدیران با تجربه انسانی است. بعلاوه، کمتر از نیمی از پاسخ‌دهندگان معتقدند که ابزارهای هوش مصنوعی باعث کاهش کلی حقوق می‌شود.

صنعت فناوری از ابتدای سال ۲۰۲۳ روند تعدیل نیروی گسترده‌ای را پشت سر گذاشته و در حالی که بسیاری از این روند ناشی از جذب نیروی بیش از حد در دوران همه‌گیری و وضعت متزلزل اقتصادی بود، اما برخی از شرکت‌ها به نقش هوش مصنوعی مولد در تعدیل نیرو اعتراف کرده‌اند. شرکت‌های بسیاری می‌گویند از ابزارهای هوش مصنوعی مولد در آینده خود استفاده می‌کنند. براساس نظرسنجی انجام شده ۶۶ درصد از مدیران می‌گویند این ابزارها به بهبود بهره‌وری کارکنان آنها کمک می‌کند.

 

https://pvst.ir/hlm

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو