skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

جهش دیگری در اینترنت ماهواره‌ای گوشی‌ها (Direct-to-Cell) ایلان ماسک با قابیلت Direct-to-Cell پستی را در اکس منتشر کرد

۷ اسفند ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

ایلان ماسک، مالک شرکت ماهواره‌‌ای اسپیس‌اکس، که با اینترنت ماهواره‌ای استارلینک پوشش سراسری را با استفاده از گیرنده‌های خاص فراهم کرده است برای اولین بار با استفاده از قابلیت جدید Direct-to-Cell که گوشی را مستقیما به اینترنت ماهواره‌ای متصل می‌کند پستی را در اکس منتشر کرد.

به گزارش پیوست، امکان اتصال مستقیم به ماهواره یکی از روند‌های اصلی صنعت ارتباطات در سال‌های پیش رو است که در واقع ماهواره‌ها را جایگزین برج‌های سلولی می‌کند. اسپیس‌اکس اواخر سال گذشته گفت که امیدوار است در سال ۲۰۲۴ با تکمیل ۱۰۰ پرتاب، قابلیت اینترنت ماهواره‌ای گوشی‌ها را در اختیار کاربران بگذارد.

ماهواره‌های مستقر در مدار پایینی زمین (LEO)، با فناوری و تجهیزات جدید، می‌توانند با گوشی‌های هوشمندی که از این امکان پشتیبانی می‌کنند ارتباط بگیرند. با اینکه امکان استفاده از اینترنت ماهواره‌ای توسط شرکت‌هایی مثل اسپس‌اکس پیش از این هم با گیرنده‌های مخصوص فراهم شده بود، اما اتصال مستقیم ماهواره به گوشی گام مهمی در فراگیر شدن اینترنت به حساب می‌آید.

اسپیس‌اکس به عنوان یکی از فعالان اصلی این بازار دی ماه امسال ۶ ماهواره Direct-to-Cell را به مدار پرتاب کرد و حالا ماسک برای اولین بار با استفاده از همین امکان پستی را در شبکه اجتماعی اکس منتشر کرده است.

علاوه بر شرکت ماهواره‌ای ماسک، دیگر غول‌های فناوری نیز به فعالیت و سرمایه‌گذاری در این حوزه مشغول شده‌اند. اطلاعاتی که از دور جدید جذب سرمایه شرکت AST SpaceMobile منتشر شد نشان می‌دهد که گوگل به عنوان یکی از سرمایه‌گذاران در تلاش است تا اینترنت ماهواره‌ای این شرکت را با گوشی‌های اندرویدی سازگار کند.

این شرکت تا به امروز فناوری خود را با ماهواره‌ آزمایشی Bluewalker-3 آزمایش کرده و با موفقیت تماس‌های صوتی 2G، 4G LTE و 5G را برقرار کرده است. AST می‌گوید این ماهواره همچنین با استفاده از طیف کانال‌های 5 MHz، سرعت دانلود 14 Mbps را به ثبت رسانده است.

 

https://pvst.ir/hbk

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو