skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا گسترش می‌یابد

۲۸ بهمن ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

قانون خدمات دیجیتال اتحادیه اروپا (DSA) که مقررات تازه‌ای را در حوزه نظارت محتوا و تبلیغات آنلاین در نظر می‌گیرد از روز امروز (۱۷ فوریه) گستره نفوذ خود را افزایش می‌دهد. این قوانین که پیشتر تنها ۱۹ پلتفرم آنلاین بسیار بزرگ (VLOP) و موتور جستجوی آنلاین بسیار بزرگ (VLOSE) را در بر می‌گرفت از این پس شامل تمامی پلتفرم‌های آنلاینی می‌شود که در اروپا کاربر دارند. سن حداقل استفاده از واتساپ نیز در اروپا انگلستان از ۱۶ به ۱۳ کاهش می‌یابد.

به گزارش پیوست، در نتیجه افزایش گستره این قانون هزاران پلتفرم آنلاین فعال در قاره سبز باید مقررات محدودکننده را رعایت کنند. خبرگزاری AP می‌گوید افزایش نفوذ این مقررات نام‌هایی مثل ای‌بی که پیش از این به دلیل کاربران فعال زیر ۴۵ میلیون کاربر فعال ماهانه (در اروپا) از قانون مستثنی شده بودند را نیز شامل می‌شود.

در شرایط جدید تنها خدمات کوچکی که کمتر از ۵۰ کارمند و ورودی پولی کمتر از ۱۰ میلیون یورو دارد از مقررات مستثنی هستند.

براساس قانون DSA، هدف‌‌گیری تبلیغاتی کاربران زیر سن قانونی با تبلیغاتی براساس داده‌های شخصی و هدف گرفتن هر فردی براساس داده‌های حساس مثل باور‌های مذهبی ممنوع است. در حوزه نظارت محتوا نیز سایت‌ها باید در صورت نظارت بر محتوا یا حساب فرد به او اطلاع دهند و راهکاری نیز برای شکایت و به چالش کشیدن این تصمیم فراهم شود. مقررات جدید همچنین به کاربران اجازه می‌دهد تا کالاها و خدمات غیرقانونی یک پلتفرم را گزارش دهند.

مارکارت وستاگر از کمیسیون اروپا، می‌گوید: «از فردا، مقررات قانون خدمات دیجیتال به تمامی پلتفرم‌های آنلاینی که کاربران در اتحادیه اروپا به آن دسترسی دارند گسترش می‌یابد. کاربران، کشور‌های عضو و پلتفرم‌ها حالا می‌توانند براساس قانون DSA از ابزارهایی برای شکل دادن به جهان آنلاینی امن و شفاف‌تر استفاده کنند.»

در لیست پیشین ۱۹ پلتفرم بزرگ نام‌هایی مثل فیسبوک، اینستاگرام، اکس، ویکی‌پدیا، یوتیوب و گوگل سرچ وجود داشتند. کمیسیون اروپا در اواخر ماه دسامبر سه VLOP دیگر را نیز به این لیست اضافه کرد و آنها تا ماه آوریل برای پیروی از قوانین پلتفرم‌های بزرگ زمان دارند.

قانون خدمات دیجیتال همچنین مقرراتی را برای میزبانی خدمات مثل ارائه دهندگان ابری در نظر می‌گیرد و کاربران باید بتوانند از طریق راهکاری محتوای غیرقانونی را گزارش دهند. حتی خدمات واسطه مثل ارائه‌دهندگان خدمات اینترنت نیز تعهداتی در رابطه با گزارش شفاف دارند.

اگرچه DSA هنوز یک قانون جدید به حساب می‌آید اما تبعات آن را از همین حالا با تفحص رسمی اتحادیه اروپا در شبکه اجتماعی اکس شاهد هستیم. رگولاتورها براساس این قانون می‌توانند شرکت‌های خاطی را تا سرحد ۶ درصد از ورودی مالی بین‌المللی آنها جریمه و حتی دسترسی به خدمات آنها را ممنوع کنند.

با این حال بسیاری نگران‌ هستند که کشور‌های عضو اتحادیه اروپا برای اجرای مقررات DSA آماده نباشند. گزارشی از پولتیکو در این هفته گفت که تنها یک سوم از کشور‌ها رگولاتور‌های محلی خود را برای بررسی شکایت‌های کاربری و اجرای مقررات در DSA در هر کشور نامزد کرده‌اند.

https://pvst.ir/h94

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو