skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزارت دادگستری ایالات متحده برای شکایت از اپل آماده می‌شود

۱۶ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

نیویورک تایمز می‌گوید وزارت دادگستری آمریکا برای شکایت بزرگی در حوزه ضد انحصار علیه اپل آماده می‌شود. در پی انتشار این خبر روز گذشته قیمت سهام اپل سقوط کرد. طبق این گزارش بررسی‌های وزارت دادگستری در مراحل نهایی است و بر سلطه این شرکت بر سخت‌افزار و خدمات نرم‌افزاری تمرکز دارد.

به گزارش پیوست، نیویورک تایمز می‌گوید رهبران ارشد بخش ضد انحصار وزارت دادگستری در حال بررسی نتایج این تفحص هستند و مقامات چندین مرتبه، از جمله در ماه دسامبر، با مدیران اپل در این رابطه دیدار کرده‌اند.

آژانس‌های دولتی ایالات متحده در سالی که گذشت غول‌های تکنولوژی را به دلیل آنچه فعالیت ضد رقابتی می‌دانند هدف گرفته‌اند. پرونده گوگل با وزارت دادگستری که از آن به عنوان بزرگترین پرونده ضدانحصار پس از اقدام این نهاد علیه مایکروسافت یاد می‌شود سلطه این شرکت بر بازار جستجو و تبلیغات را هدف گرفته و کمیسیون فدرال تجارت (FTC) نیز از آمازون و متا به دلیل فشار بر رقبا شکایت کرده است.

پرونده اپل ممکن است حتی از آنچه تا به امروز دیدیم گسترده‌تر باشد زیرا مدل تجاری بزرگترین غول تکنولوژی آمریکا برای حفظ مشتریان متعهد به شرکت را هدف گرفته است. این مدل تجاری آیفون را به دستگاه‌هایی مثل ساعت هوشمند و خدماتی از جمله اپل‌ پی گره می‌زند. رقبای اپل در حال حاضر به قابلیت‌های خاص این شرکت از جمله دستیار صوتی سیری دسترسی ندارند و این اقدام کوپرتینویی‌ها را ضد رقابت می‌دانند.

با این حال اپل در گذشته نقض قوانین ضدانحصار را رد کرده است. این شرکت می‌گوید رویکرد این شرکت همواره فرصت‌های بیشتری را برای خود و دیگران خلق کرده و «هنرمندان، تولیدکنندگان محتوا، کارآفرینان و هرکسی با یک ایده بزرگ» گستره بزرگ‌تری را برای فعالیت و بهره‌برداری در اختیار دارد.

این شرکت همواره یکپارچگی سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آیفون را نقطه قوت ساخت یک تجربه بی‌نظیر برای مشتریان دانسته است. تیم‌ کوک، مدیرعامل اپل، در سال ۲۰۲۰ با حضور در مقابل کمیته ضدانحصار کنگره اعلام کرد که شرکت گوشی‌های موبایل را با «تجربه کاربری بی‌نظیر، سادگی طراحی و اکوسیستمی با کیفیت بالا» بازتعریف کرده است. او افزود که اپل در این فضا با شرکت‌های دیگری مثل سامسونگ، ال‌جی، گوگل و دیگر تولیدکنندگان گوشی هوشمند رقابت می‌کند.

با این حال فشار رگولاتوری روی غول ۳ هزار میلیارد دلاری آمریکا افزایش یافته است. سال گذشته، این شرکت اعلام کرد که برای اولین با پس از سال ۲۰۱۹ درآمد شرکت با کاهش ۲.۸ درصدی به ۳۸۳ میلیارد دلار سقوط کرده است.

نیویویرک تایمز به نقل از دو فرد مطلع می‌گوید وزارت دادگستری در ابتدای تفحص‌های ضد انحصار، اولویت را به جای اپل روی گوگل گذاشت زیرا منابع مالی و کارمندان کافی برای پیگیری کوپرتینویی‌ها را در اختیار نداشت. شرایط اما در سال ۲۰۲۲ و افزایش بودجه این نهاد تغییر کرد.

حال این تفحص بخش زیادی از فعالیت‌های اپل از جمله جبهه‌گیری این شرکت نسبت به تولیدکنندگان بازی را در بر می‌گیرد.

در سال ۲۰۲۰، اپیک‌ گیمز، سازنده بازی محبوب فورت‌نایت طی شکایتی الزام استفاده از سیستم پرداخت داخلی اپل را زیر سوال برد اما در نهایت قاضی فدرال رای به نفع اپل داد.

اپیک گیم با ادعای مشابهی به سراغ گوگل رفت اما این بار نتیجه متفاوتی حاصل شد. هیات منصفه‌ای در ماه دسامبر رای به آن داد که سیاست‌های گوگل قوانین ضدانحصار را نقض می‌کند و با اینکه گوگل به دنبال تجدیدنظرخواهی است اما این رای پیروزی مهمی برای مدعیان انحصار گوگل بر اکوسیستم گوشی‌های هوشمند به حساب می‌آید.

آخرین اقدام وزارت دادگستری علیه گوگل به سال ۲۰۱۲ و مساله قیمت کتاب‌های دیجیتالی بر می‌گردد. در این پرونده اپل پس از شکست در دادگاه با پرداخت ۴۵۰ میلیون دلار جریمه موافقت کرد.

https://pvst.ir/gvg

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو