skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چین با طرح‌ تازه‌ای به سراغ فناوری هم‌جوشی اتمی می‌رود

۱۲ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

چین از یک شرکت ملی جدید و اتحاد گسترده صنعتی با هدف تحقیق در حوزه فناوری هم‌جوشی اتمی خبر داد. کشور‌هایی از جمله ژاپن و آمریکا در حال حاضر به عنوان فعالان اصلی این حوزه محسوب می‌شوند و چین با طرح جدید دولتی خود در تلاش است تا قطب تازه‌ای در این صنعت باشد.

به گزارش پیوست به نقل از بلومبرگ، بیانیه منتشر شده نشان می‌دهد که این کنسرسیوم به رهبری شرکت ملی اتمی چین در روز ۲۹ دسامبر فعالیت خود را با هدف توسعه هم‌جوشی هسته‌ای از طریق نیمه‌رسانا‌های دما بالا، ذخیره انرژی با ظرفیت بالا و تولید تریتیوم آغاز کرده است.

گروه مذکور از ۲۵ کسب‌وکار و موسسه تحقیقاتی تحت مالکیت دولت مرکزی، از جمله چند شرکت بزرگ انرژی و فولاد مثل شرکت شبکه برق ملی، شرکت China Thre Gorges و China Baowu Steel Group تشکیل شده است.

چین می‌گوید برای پیشتازی در توسعهی صنعتی خود قرار است شرکت هم‌جوشی چین (China Fusion Corp) را بنیان‌گذاری کند. چین از این پس با فعالان این حوزه از جمله ایالات متحده، انگلستان و ژاپن برای توسعه این فناوری همکاری می‌کند. اطلاعات چندانی از ساختار شرکت منتشر نشده است.

هم‌جوشی هسته‌ای فرایندی است که به‌واسطه‌ آن دو هسته سبک اتمی برای تشکیل یک هسته سنگین ترکیب می‌شوند و در این روند انرژی بسیار زیادی را منتشر می‌کنند. خورشید و دیگر ستاره‌ها با همین فرایند نور و گرمای خود را تولید می‌کنند.

چین یکی از بازیگران فعال جهان برای رسیدن به انرژی هم‌جوشی هسته است و یکی از ۳۵ کشور عضو پروژه تحقیقات انرژی هم‌جوشی به ارزش ۲۵ میلیارد دلار است و تحقیقات مستقلی را نیز شهر چنگدو پیگیری می‌کند.

 

https://pvst.ir/gui

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو