skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قیمت‌ها در تابلوی سبز بورس انرژی افزایش یافت؛ ماینرها خاموش ماندند

۲۸ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تابلوی سبز بورس انرژی به عنوان روشی برای تامین انرژی ماینرها بدون محدودیت‌هایی مانند قطعی یا خاموشی‌های دستوری، با افزایش قیمت‌ها مواجه شده است و برای ماینرها صرفه اقتصادی ندارد.

به گزارش پیوست، تابلوی سبز بورس انرژی، که به عنوان یک بازار آزاد برای تامین انرژی مورد نیاز ماینرها معرفی شده بود به عاقبت افزایش نرخ تعرفه توسط دیگر نهادها مانند وارزت نفت و نیرو دچار شده است. البته با این تفاوت که این افزایش نرخ توسط عرضه‌کنندگان انرژی در این بازار صورت گرفته و عملا امکان تامین انرژی برای بخش قانونی این حوزه، دشوار شده است.

مسیح علوی، مدیر ارشد ویراماینر (کرانه نیلگون تیس) در این مورد معتقد است اگر با همین رویه قیمت‌های تابلوی سبز بورس انرژی افزایش پیدا کند، برای ماینرها استفاده از این روش به صرفه نیست. در حالی که اگر قیمت‌های متعادل شود، با استقبال ماینرها مواجه می‌شویم.

البته امکان خرید از تابلوی سبز برای ماینرها از ماه‌های پیش که قیمت‌ها هم متعادل‌تر بود، فراهم شده است. با این وجود به نظر می‌رسد ماینرها از این فرصت برای تهیه انرژی مورد نیاز خود در ماه‌های آینده استفاده نکرده‌اند و به همین دلیل امروزه که قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است، تامین انرژی از این طریق دیگر به صرفه نیست.

علوی دلیل این موضوع را در ناآشنایی فعالان با این روش می‌داند. به گفته او در دیگر صنایع هم این موضوع به چشم می‌خورد. در حالی که دیگر صنایع مکلف به استفاده از این روش بوده‌اند اما اقدام قابل توجهی انجام نداده‌اند. البته او معتقد است در این میان برخی از ماینرها اقدام به تامین انرژی خود از این طرق کرده‌اند اما بخش قابل توجهی از ماینرها زمانی که با فرآیند خرید از تابلوی سبز بورس انرژی آشنا شده‌اند، قیمت‌ها از طرف نیروگاه‌ها و عرضه‌کنندگان افزایش پیدا کرده است.

در ماه‌های گذشته و با فراهم شدن امکان خرید برق از تابلوی سبز، انجمن بلاک‌چین در دورهمی خود به ماینرها در مورد این روش اطلاع‌رسانی کرده بود. اما زمان آشنایی ماینرها با این فرآیند جدید که پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، با افزایش قیمت‌ها در این تابلو همزمان شده است.

فعالیت ماینرها به صورت جهانی تحت تاثیر افزایش قیمت بیت‌کوین و تعداد تراکنش‌های این شبکه به سودآوری بیشتری رسیده است و این در حالی اتفاق می‌افتد که به گفته علوی از میان ۳۰۰ مگاوات برقی که ماینرهای قانونی کشور امکان استفاده از آن را دارند، تنها تعداد انگشت‌شماری از فارم‌ها توانسته‌اند به فعالیت خود ادامه دهند و دیگر ماینرها در خاموشی به سر می‌برند.

تابلوی سبز بورس انرژی به دلیل فراهم آوردن بستر عرضه انرژی‌های تجدیدپذیر در بازاری که قیمت‌های آن براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود، اقدام مثبتی تلقی می‌شود. علوی با اشاره به روند جهانی استفاده از انرژی‌های پاک برای ماینینگ و سازوکاری تابلوی سبز، ادامه این مسیر را مثبت می‌داند.

https://pvst.ir/gp5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو