skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

واردات دو میلیارد دلار گوشی تلفن همراه در هشت ماه

۸ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

گمرک ایران اعلام کرد در هشت ماه نخست امسال بالغ بر ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار گوشی تلفن همراه وارد کشور شده است که ارزش آن‌ها به ۲ میلیارد دلار می‌رسد.

به گزارش گمرک ایران در ۸ ماهه سال جاری ۹ میلیون و ۲۶۸ هزار و  ۳۳۹ دستگاه گوشی تلفن همراه به دو شیوه تجاری و مسافری وارد کشور شده که ارزش این تعداد گوشی تلفن همراه یک میلیارد و ۹۳۸ میلیون و ۵۵۳ هزار دلار بوده است.

در خصوص واردات گوشی تلفن همراه به تفکیک تجاری و مسافری در این مدت ۸ میلیون و ۹۲۸ هزار و ۷۹۷ دستگاه به ارزش یک میلیارد و ۷۴۰ میلیون و ۷۴۶ هزار دلار به شیوه تجاری و ۳۳۹ هزار و ۵۴۲ دستگاه به ارزش ۱۹۷ میلیون و ۸۰۷ هزار دلار به شیوه مسافری وارد شده است.

آمار واردات تلفن همراه در ۸ ماهه سال جاری ذیل کد‌های شماره ۸۵۱۷۱۲۱۰ و ۸۵۱۷۱۳۹۰ به شرح گوشی‌های تلفن همراه هوشمند و کد‌های شماره ۸۵۱۷۱۲۲۰ و ۸۵۱۷۱۴۲۰ به شرح گوشی تلفن همراه با صفحه کلید غیر لمسی است.

آمار‌های گمرک در نیمسال اول ۱۴۰۲ نشان می‌دهند واردات موبایل در مقایسه با سال گذشته ۲.۳ برابر رشد کرده و معادل ۱۱۸۵ میلیون دلار گوشی تلفن همراه وارد شده به کشور است. این در حالی است که ممنوعیت‌های ایجاد شده برای گوشی‌های آیفون، ارزش دلاری واردات را کاهش می‌دهند.

افزایش نرخ ارز، نوسانات بازار موبایل و تغییر رویه محاسبات رسمی از دلار ۴۲۰۰ تومان با دلار ۲۸ هزار تومانی باعث شد در سال ۱۴۰۱ علیرغم کاهش واردات به کمتر از نصف سال ماقبل آن یعنی ۱۴۰۰ هزینه پرداختی کاربران ایرانی برای تهیه گوشی تلفن همراه حداقل ۶ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند. البته آمار غیر رسمی نشان می‌دهد این هزینه بسیار بیشتر از این مقدار بوده است.

https://pvst.ir/gjr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو