skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

احتمال نفوذ امارات به یکی از بزرگترین رسانه‌های انگلستان و نگرانی دولت

تحریریه پیوست

۳۰ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

صندوق سرمایه‌گذاری RedBird IMI، که از حمایت یک صندوق سرمایه‌گذاری اماراتی برخوردار است، قرار است با اعطای وام ۶۰۰ میلیون پوندی به خانواده برکلی، بخش مهمی از بدهی یکی از بزرگترین امپراتوری‌های رسانه‌ای انگلستان را جبران کند. خانواده برکلی قرار است با دریافت این وام مالکیت خود بر گروه رسانه‌ای تلگراف را حفظ کند.

به گزارش پیوست، گروه رسانه‌ای تلگراف عناوین مهمی در فضای رسانه‌ای انگلستان از جمله روزنامه تلگراف، The Daily و مجله Spectator را زیرشاخه خود دارد. از نگاه نمایندگان پارلمان انگلستان، نفوذ یک نهاد خارجی آن هم از امارات در این گروه رسانه‌ای نگران کننده است.

به گفته روزنامه گاردین، خانواده برکلی از سال ۲۰۰۴ مالکیت این گروه رسانه‌ای را در اختیار داشتند اما در ماه ژوئن، بدهی یک میلیارد پوندی این گروه رسانه‌ای باعث شد تا گروه بانکداری Lloyds مالکیت آن را برعهده بگیرد و نهایتا برای پرداخت بدهی‌ها این گروه رسانه‌ای در مناقصه‌ای به رهبری بانک گلدمن ساکس آمریکا به فروش گذاشته شد.

مجله فورچن می‌گوید، خانواده برکلی حالا در تلاش است تا با پیشنهاد یک میلیارد پوندی، که بخشی اعظم آن را صندوق سرمایه‌گذاری RedBird IMI، ترکیبی از صندوق سرمایه‌گذرای RedBird و صندوق سرمایه‌گذاری بین‌المللی رسانه‌ای (IMI) امارات، به عنوان وام تقبل کرده است بازخرید کند. نمایندگان انگلستان معقتدند که انعقاد این قرارداد باعث نفوذ بیش از اندازه ابوظبی در یکی از امپراتوری‌های رسانه‌ای کشور می‌شود.

با این حال خانواده برکلی با دریافت وام از صندوق RedBird IMI می‌تواند بدهی گروه رسانه تلگراف را پرداخت کرده و مالکیت آن را دوباره در اختیار گیرد و نهایتا معادل وام سهامی در اختیار این صندوق سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرد. IMI یک صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی زیر نظر شیخ منصور بن زاید آل نهنان، عضو خاندان سلطنتی امارت و معاون رئیس کشور است و پیش از این با مالکیت باشگاه منچسترسیتی نامش در انگلستان بر سر زبان‌ها افتاد.

براساس بیانیه منتشر شده در خصوص خرید این گروه رسانه‌ای: «پس از انتقال مالکیت، صندوق RedBird Capital مسئولیت مدیریت و عملیات عناوین تحت مالکیت این گروه را به رهبری جف زاکر، مدیر اجرایی RedBird IMI برعهده می‌گیرد.»

همین مساله باعث شده تا به ویژه قانون‌گذاران محافظه‌کار انگلستان از نفوذ امارات در فضای رسانه‌ای کشور اظهار نگرانی کنند. قانون‌گذار معتقدند که نفوذ خانواده سلطنتی امارات در گروه رسانه‌ای تلگراف «خطری برای امنیت ملی» است.

صندوق RedBird IMI اما در بیانیه خود با تاکید بر حفظ گروه ویراستاری فعلی اعلام کرده است: «البته هرگونه انتقال مالکیت زیر نظر رگولاتوری است و ما به همکاری کامل با دولت و رگولاتور ادامه می‌دهیم.»

لازی فریز، وزیر فرهنگ انگلستان، نیز پیش از این با اشاره اهمیت این موضوع برای منافع عمومی اعلام کرده است که این قرارداد توسط رگولاتور‌های بریتانیا بررسی می‌کند. او در صورت تمایل می‌تواند قرارداد متوقف کند. سازمان رقابت و بازار انگلستان (CMA) و Ofcom، رگولاتوری رسانه‌ این کشور، قرار است گزارشی در رابطه با مشکلات انحصار و رسانه‌ای این قرار را در اختیار دولت و نمایندگان بگذارند و فریزر به عنوان تصمیم‌گیرنده نهایی می‌تواند از قرارداد جلوگیری کرده و یا شرایطی را برای آن در نظر گیرد.

https://pvst.ir/gg6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو