skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سم آلتمن به مایکروسافت پیوست و امت شیر مدیرعامل جدید اوپن‌ای‌آی شد

۲۹ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مایکروسافت می‌گوید مدیرعامل سابق اوپن‌ای‌آی رهبری یک تیم جدید هوش مصنوعی در این شرکت را برعهده می‌گیرد. هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل بزرگترین استارت‌آپ هوش مصنوعی جهان روز جمعه از سوی هیات مدیره این شرکت اخراج شد و گمانه‌زنی‌ها درمورد سرنوشت برنامه‌های هوش مصنوعی مایکروسافت به عنوان بزرگترین سرمایه‌گذار اوپن‌ای‌آی بالا گرفت.

به گزارش پیوست به نقل از بلومبرگ، ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت طی پستی در لینکدین گفت آلتمن و گرگ بروکمن، دیگر هم‌بنیان‌گذار اوپن‌ای‌آی که پس از اخراج آلتمن از این شرکت جدا شد، به تیم هوش مصنوعی داخلی ردموندی‌ها ملحق می‌شوند و مایکروسافت «خیلی سریع منابع لازم برای موفقیت را در اختیار آنها می‌گذارد.»

نادلا طی پست دیگری در شبکه اجتماعی اکس (توییتر سابق)، گفت آلتمن به عنوان مدیرعامل یک گروه داخلی جدید در حوزه هوش مصنوعی منصوب شده است.

جذب آلتمن به مایکروسافت تازه‌ترین تحول در سه روز پر تنشی بود که در نتیجه اخراج او از اوپن‌ای‌آی کلید خورد. در حالی که شایعاتی درمورد مذاکره برای بازگشت مجدد آلتمن به گوش می‌رسید اما اوپن‌ای‌آی در نهایت امت شیر، مدیرعامل سابق توییچ را به عنوان مدیرعامل جدید انتخاب کرد. نادلا نیز پس از انتصاب شیر نوشت مایکروسافت برای شناخت و همکاری با شیر مشتاق است.

او در لینکدین نوشت: «ما همچنان به همکاری با اوپن‌ای‌آی متعهدیم و به نقشه محصولی، امکان ادامه نوآوری هرآنچه در Microsoft Ignite معرفی کردیم و حمایت از مشتریان و شرکا اعتماد داریم.»

مدیرعامل مایکروسافت در یک سال اخیر بخش مهمی از محصولات شرکت را با به لطف هوش مصنوعی اوپن‌ای‌آی متحول کرده و حدود ۱۳ میلیارد دلار روی این استارت‌آپ سرمایه‌گذاری کرده است. در حال حاضر مایکروسافت با در اختیار داشتن حدود ۴۹ درصد از سهام اوپن‌ای‌آی، بزرگترین سهام‌دار آن محسوب می‌شود.

با این حال حتی بزرگترین سهام‌دار اوپن‌ای‌آی هم از تصمیم یکباره هیات مدیره در روز جمعه مطلع نبود و اقدامات بعدی و به‌خصوصی پیوستن آلتمن به مایکروسافت نشان از نارضایتی مایکروسافت و نادلا از این تصمیم دارد. خبر اخراج آلتمن باعث سقوط ارزش سهام مایکروسافت شد و سرمایه‌گذاران صحت برنامه‌های هوش مصنوعی این شرکت را زیر سوال بردند. با این حال امروز و پس از پیوستن آلتمن به مایکروسافت، بازار بار دیگر روی خوشی به سهام مایکروسافت نشان داد و ارزش سهام این شرکت در معاملات پیش از بازار حدود ۲.۷ درصد رشد کرد.

به نظر حتی انتصاب شیر به عنوان مدیرعامل جدید نیز مدیران مایکروسافت را شوکه کرده است. ردموندی‌ها انتظار داشتند که میرا موراتی، مدیرعامل موقت، پس از مذاکره با آلتمن و بروکمن به بازگشت آنها کمک کند.

همانطور که اخراج آلتمن با استعفای چند پژوهشگر ارشد این شرکت همراه شد، احتمالا پیوستن او به مایکروسافت هم با همراهی چندین عوض سابق اوپن‌ای‌آی همراه است. با این حال هنوز مشخص نیست چه تعداد از محققان اوپن‌ای‌آی از همکاری با استارت‌آپ قدیمی خود دست کشیده و به تیم ردموندی‌ها ملحق می‌شوند. باید دید پس از این تحولات چه تغییری را در روابط بین مایکروسافت و اوپن‌ای‌آی مشاهده می‌کنیم.

ردموندی‌ها بیش از ۲۰ سال در حوزه تحقیقات هوش مصنوعی سابقه دارند اما محصولات جدید و تحولات سریع یک سال اخیر را مایکروسافت مدیون اوپن‌ای‌آی است. همکاری نزدیک دو شرکت باعث شد تا تنش‌هایی را میان بخش هوش مصنوعی مایکروسافت با اوپن‌ای‌آی شاهد باشیم و چندین محقق ارشد تیم ردموندی‌ها به همکاری خود پایان دادند. اما حالا که سم آلتمن و بروکمن به تیم داخلی مایکروسافت پیوسته‌اند، باید در انتظار حوادث جدید و تغییر موازنه قدرت در داخل و خارج مایکروسافت باشیم.

https://pvst.ir/gfr

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو