skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اطلاعات مرور اینترنت شما بیشتر از آنچه تصور می‌شد دقیق هستند

۲۳ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

گزارش جدیدی نشان می‌دهد که داده‌های مرور اینترنتی که جمع‌آوری شده و به فروش می‌رسند بیشتر از دقت بالاتری نسبت به آنچه تصور می‌شد برخوردارند و درنتیجه احتمال شناسایی افراد به‌خصوص از این اطلاعات بالاتر می‌رود.

به گزارش پیوست، با اینکه کارگزاران و فروشندگان داده‌های می‌گویند اطلاعات کاربران را مطابق با محدودیت‌های حریم خصوصی و به گونه‌ای غیرقابل شناسایی در اختیار خریداران تبلیغات می‌گذارند اما دقت دسته‌بندی به حدی بالا رفته که حتی همین داده‌های ناشناس هم خطری برای حریم خصوصی و به ویژه مشاغل خاص به حساب می‌آیند.

به گفته فایننشال تایمز، سال‌ها است که کارگزاران اطلاعات کاربران را براساس ویژگی‌ها، حوزه شغلی یا علایقی که از تاریخچه مرور اینترنت برداشت می‌شود گروه‌بندی می‌کنند. این داده‌های ناشناس به خریداران تبلیغات فروخته شده و آنها می‌توانند برای بازاریابی گروهی، بخشی یا شخصی‌سازی شده از آن استفاده کنند.

بررسی‌های موسسه خیریه شورای آزادی‌های مدنی ایرلند (ICCL) که روز سه‌شنبه منتشر شده نشان می‌دهد که بخش‌بندی این داده‌ها بیشتر و دقیق‌تر از تصور پیشین کاربران است و داده‌های بسیاری از حرفه‌های حساس و تاثیر‌گذاری که قرار بود به خریداران فروخته نشوند را شامل می‌شود.

براساس این بررسی، داد‌های برای هدف گرفتن قضات، مقامات منتخب مردم، کارکنان ارتش و «تصمیم‌گیرندگان» امنیت ملی بخش‌بندی شده‌اند.

حامیان حریم خصوصی معتقدند که این دسته‌بندی‌های دقیق به این معنا است که می‌توان داده‌های بیشتری را با اطلاعات مکانی و زمانی ترکیب کرد و به هویت کاربر رسید.

تبهکاران می‌توانند این داده‌ها را برای نظارت یا سو استفاده به کار گیرند و شرکت‌های زیادی امکان خرید آنها را دارند.

جانی راین، از پژوهشگران ICCL، می‌گوید:‌«این اطلاعات درمرود رهبران سیاسی، قضات و کارکنان ارتش نشان می‌دهد که مساله صنعت امنیت [مزایده لحظه‌ای اطلاعات]، در واقع یک موضوع امنیت ملی نیز به حساب می‌آید.»

مزایده لحظه‌ای فرایندی است که مشتریان تبلیغات از طریق آن دسته‌های اطلاعاتی را خرید و فروش می‌کنند.

مستنداتی که به رویت فایننشال تایمز رسیده نشان می‌دهد بخش‌هایی که یک شرکت کارگزار آمریکایی به نام Eyeota به فروش می‌رساند اطلاعاتی درمورد تصمیم‌گیرندگان دولتی، امنیت ملی و مبارزه با تروریسم را در خود دارد.

آنها در اطلاعات خود دسته‌هایی مثل کارکنان ارتش، خانواده‌های نظامی، قضات و مقامات منتخب،‌ را نیز جای داده‌آند.

شرکت Dun & Bradstreet، مالک Eyeota، می‌گوید این شرکت «دسته‌های اطلاعات را به گونه‌ای مطابق با محدودیت‌های حریمی خصوصی و راهکار بین‌المللی در اختیار مخاطب می‌گذارد» و این بخش‌ها «مستعاری هستند که یعنی اطلاعات قابل شناسایی را شامل نمی‌شوند.»

از جمله دیگر داده‌های این کارگزار می‌توان به اطلاعات شخصی مثل تمایل فرد به تبلیغات مشکلات جنسی، رضایت شغلی و شرایط اقتصادی نیز اشاره شده است.

کاریسا ولیز، استادیار دانشگاه آکسفورد و متخصص اخلاق دیجیتال، می‌گوید «با اینکه پلتفرم‌ها مدعی‌اند داده‌ها را ناشناس می‌کنند، اما در عمل چنین کاری بسیار دشوار است؛ برای شناسایی یک نفر تنها به دو یا سه نقطه اطلاعاتی نیاز دارید.»

او افزود: «پلتفرم‌‌ها می‌دانند که ناشناس‌سازی آنها تا چه اندازه شکننده است و می‌دانند کارشان شناسایی اطلاعات حساسی است که ممکن است افراد یا جامعه را به خطر بیاندازد. شناسایی شاغلان مشاغل حساس،‌ افراد را در معرض خطراتی مثل تهدید یا اخاذی قرار می‌دهد و درنتیجه دموکراسی را به چالش می‌کشد.»

گوگل و مایکروسافت داده‌های کاربران آمریکایی و اروپایی را به صد‌ها شرکت ارسال می‌کنند و این شرکت‌ها آن داده‌ را برای خرید جایگاه‌های شخصی‌سازی شده تبلیغات به کار می‌گیرند.

درنتیجه این داده‌ها به صورت مستقیم یا به واسطه کارگزاران به شرکت‌های چینی و روسی نیز ارسال می‌شوند. قوانین داخلی این شرکت‌ها را ملزم می‌کند تا برای دسترسی به چنین اطلاعاتی از آژانس‌های امنیتی مجوز بگیرند.

گوگل در این رابطه گفت: «برای محافظت از حریم خصوصی افراد، ما محدودیت‌هایی را برای نوع داده‌هایی که در مناقصه لحظه‌ای ارائه می‌کنیم در نظر گرفتیم.» و «سیاست‌های مناقصه لحظه‌ای به تبهکاران اجازه نقض حریم خصوصی و امنیت مردم را نمی‌دهد.»

در مایکروسافت هم زیرشاخه‌ای به نام Xandr وظیفه فروش اطلاعات دسته‌بندی شده را در بازار برعهده دارد که دسته‌هایی مثل افسردگی و اضطراب را شامل شده و حتی جستجوی فرد برای حمایت در برابر سو استفاده جنسی را نیز مشخص می کند.

مایکروسافت در این رابطه گفت: «ما این مسائل را جدی می‌گیریم و دائما [سیاست‌های حریم خصوصی] را برای پیروی از قوانین محافظت از داده بازبینی می‌کنیم.»

یکی از نمونه‌هایی که ICCL شناسایی کرده مربوط به یک کارگزار روسی است و افرادی که «وبسایت‌های اوپوزاسیون سیاسی» را مشاهده‌ کرده‌اند شامل می‌شود.

راین می‌گوید: «این موضوع به ویژه از این نظر اهمیت دارد که آن فرد ممکن است هدف دولت روسیه قرار گیرد و این سوال پیش می‌آید که چرا گوگل انتقال این داده‌ها درمورد فعالیت‌های آنلاین افراد را درست می‌داند.»

گوگل می‌گوید فروش تبلیغات در روسیه را متوقف کرده و به همکاری‌های RTB خود در این کشور را نیز از اوایل سال ۲۰۲۲ پایان داده است.

 

https://pvst.ir/ge1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو