skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

سینا حسن‌زاده نویسنده میهمان

آشنایی با هفت نوع همکار عوضی در محیط کار و نحوه برخورد با آنها

سینا حسن‌زاده
نویسنده میهمان

۶ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۵ دی ۱۴۰۲

سریال آفیس

بسیاری از ما با افرادی کار کرده‌ایم که روی سلامت عاطفی‌مان تاثیر منفی داشته‌اند. ما برای کنارآمدن با موضوع، روش‌های مختلفی را امتحان کرده‌ایم. به دوستان خود پناه بردیم، وارد اجتماع همکاران داخل دفتر نشدیم یا حتی درباره آن فرد غیبت کرده‌ایم.

خوشبختانه، حتما لازم نیست به این شکل باشد. شما با کشف انگیزه افراد عوضی برای انجام کارهایشان، می‌توانید خود را برای جلوگیری از تخلیه انرژی منفی آنها مجهز کنید. در این مطلب که در سایت cnbc منتشر شده است، هفت نوع همکار سمی و روش‌های آنها را بررسی می‌کنیم.

انواع آدم های عوضی در دفتر کار

من روانشناس اجتماعی هستم که دو دهه درباره چگونگی ارتباطات مردم مطالعه کرده‌ام. در ادامه به هفت نوع عوض در محیط کار می‌پردازیم و راه مقابله با آن‌ها را می‌گوییم:

چاپلوس‌ها

چاپلوس‌ها (Kiss-Up/Kick-Downer) می‌خواهند به هر قیمتی پیشرفت کنند، که شامل خراب‌کردن شما هم می‌شود. رئیس از آن‌ها خوشش می‌آید، زیرا بهترین عملکرد را دارند.

رفتارهای موذیانه‌ای که باید مراقبشان باشید:

 • کوچک‌کردن شما جلوی افراد رده‌بالا. آن‌ها از کم و اغلب با نظراتی شروع می‌کنند که میزان تخصص شما را به چالش می‌کشد: «واقعا می‌دونی چطور اون مشتری رو هندل کنی؟ تو فقط دو ماه تجربه کاری داری.»
 • پیش‌گرفتن رفتار زننده در خلوتشان با شما. انتظار هرگونه رفتار خرابکارانه، درخواست‌های نامتعارف و آدرس‌دهی غلط را داشته باشید.
 • پیشنهاد کمک به رئیس‌های پرمشغله. اگر رئیس بخواهد کاری را در عرض چند ساعت انجام دهد یا فردی را برای خدمت نیاز داشته باشد، کیس‌آپ‌/‌کیک‌داونر پیش‌قدم می‌شود.

چه باید کرد:

 • متحدانی پیدا کنید که واقعیت را به شما نشان دهند. بهترین متحدان به سطوح مختلفی از سازمان متصل هستند و می‌توانند تصویر دقیقی از گسترش مشکل «عوضی‌ها در کار» شما بدهند.
 • عاقلانه به رئیس خود نزدیک شوید. از آن‌جایی که چاپلوس‌ها می‌دانند چطور افراد صاحب قدرت را جذب کنند، به احتمال زیاد، رئیستان طرف او باشد. داده‌های جزئی از تجربه‌هایتان جمع‌آوری کنید. گزارش خود را درباره رفتارهای آنان، نه احساسات خودتان، بنویسید.
 • اگر شما رئیس هستید، قوانینی وضع کنید که به همه فرصت یکسان بدهد. چنین قوانینی باعث می‌شود احتمال بروز کیس‌آپ و کیک‌داونر کاهش یابد.

خفه‌کن‌ها

خفه‌کن‌ها (Gaslighter) سمی‌ترین عوضی‌های دفتر هستند که عمدا دروغ می‌گویند تا افراد را فریب دهند. آن‌ها اول قربانی خود را به انزوا می‌کشانند و بعد به‌آرامی، واقعیتی دروغ را می‌سازند که به‌دردشان بخورد.

رفتارهای موذیانه‌ای که باید مراقبشان باشید:

 • القاکردن اینکه شما جزئی از یک چیز خاص هستید. وقتی رئیسی از شما درخواست می‌کند به پروژه مخفیانه‌ای با دستمزد بالا ملحق شوید یا عضو باشگاه بهترین‌ها و درخشان‌ترین‌ها شوید، احتیاط کنید.
 • منزوی‌کردن شما با خراب‌کردن حس ارزشمندی. «اگه به خاطر من نبود، خیلی وقت پیش اخراج شده بودی» یا «هیچکس فکر نمی‌کنه لایق این شغل هستی، من خیلی باید برات زحمت بکشم» جملاتی هستند که معمولا از گسلایتر می‌شنوید.
 • کوچک شروع کردن. گسلایترها عاشق این هستند که با غیبت‌های کوچک شروع کنند تا به چیزهای بزرگ‌تر برسند. «استیون اینجاست چون فقط با دختر رئیس قرار می‌ذاشته. به حرفاش اعتماد نکنید.»

چه باید کرد:

 • لحظه‌ای که چیزی به‌نظر درست نمی‌آید، آن را بنویسید. از آن عکس بگیرید. درباره آن صحبت کنید و از خود فیلم بگیرید. وقتی آماده صحبت درباره این موضوعات با دیگران باشید، مستندسازی‌هایتان به درد می‌خورند.
 • شبکه اجتماعی خود را از نو بسازید. شما منزوی شده‌اید، پس باید قدم‌‌های کوچک بردارید. شاید بهتر باشد با همکاری شروع کنید که قبلا با او پیاده‌روی‌های شادی می‌رفتید.
 • زمانی که دوباره شبکه اجتماعی خود را ساختید، مرجع اجتماعی پیدا کنید. این فرد نه‌تنها طرف شماست، بلکه آدم مناسبی برای جمع‌کردن افراد صاحب قدرت و صحبت درباره مشکل شما هم به‌شمار می‌رود.

اعتباردزد‌ها

دزدهای اعتبار گرگ‌هایی در لباس گوسفند هستند. آن‌ها مانند دوستان شما به‌نظر می‌رسند؛ اما اگر ایده شما برای دزدیدن خوب باشد، به اعتمادتان خیانت می‌کنند.

رفتارهای موذیانه‌ای که باید مراقبشان باشید:

 • منتظرماندن برای لحظاتی نامعلوم به منظور گرفتن اعتبار. فکر کنید: جلسات گروهی، ناهارهای شرکت، جلسات بازخورددهی غیررسمی؛ همه جاهایی هستند که هیچکس نمی‌داند چه کسی، چه کاری انجام می‌دهد.
 • وانمودکردن به اینکه آدم معتمدی هستند. آن‌ها می‌توانند شاگرد، متحد و مثلا دوست باشند. رئیس‌های جدیدی که موفقیت شما را تهدیدی برای خود می‌بینند، کاندیدای این رفتار هستند.
 • همیشه از روی عمد نیست. اعتباردزدها همچنین می‌توانند آدم‌های عادی مثل من و شما باشند، که سوگیری دارند و نقش خود را در تصمیم‌گیری دست‌بالا می‌گیرند. چیزی که از نظر ما سمی است، برای آن‌ها عادلانه به‌نظر می‌رسد.

چه باید کرد:

 • به کسی تبدیل شوید که رئیستان برای مشورت پیش او می‌رود. در جلسات، روی ارائه راه‌حل تمرکز کنید تا پیداکردن مشکلات.
 • مطمئن شوید که افراد درست در حال گوش‌دادن هستند. این کار در مبارزه با دزدهای اعتبار، به اندازه هرس‌کردن تک به تک اعتباردزدها اهمیت دارد.
 • درباره کاری که هر فرد انجام می‌دهد قبل از شروع پروژه تصمیم بگیرید. اعتبار با اختلاف بین دو سوال تعیین می‌شود: قبول کردی چه کاری انجام دهید، و چه کاری واقعا انجام می‌دهی؟ وقتی افراد بدانند که باید به این سوالات پاسخ بدهند، کمتر احتمال دارد به سراغ دزدیدن اعتبار بروند.

بلدوزرها

بلدوزرها کارمندان حرفه‌ای و دارای دوستان قدرتمندی هستند که از تمرین‌دادن عضله‌هایشان برای رسیدن به آنچه می‌خواهند ابایی ندارند.

رفتارهای موذیانه‌ای که باید مراقبشان باشید:

 • اظهار قدرت سریع. آن‌ها می‌توانند در پنج دقیقه اول، جلسه را به‌دست بگیرند؛ در حالی‌که همه در حال معرفی خودشان هستند یا وقتی که تیم در حال برنامه‌ریزی است.
 • پیداکردن تیم‌هایی که بدون تخصص آن‌ها نمی‌توانند کار کنند. بلدوزر تنها فردی است که می‌تواند با نرم‌افزار مورد تنفر همه کار کند. همچنین، همه رمز عبورها را می‌داند.
 • زورگویی برای رئیس‌های آسیب‌پذیر و مطیع‌کردن آن‌ها. رئیس‌هایی که بیش از حد کار می‌کنند، دردسترس نیستند و از درگیری بیزارند، هدف خوبی محسوب می‌شوند.

چه باید کرد:

 • منتظر کسی نمانید تا حرفش را قبل از شما بزند. وقتی شما صحبت می‌کنید، سر اصل مطلب بروید و بیش از 30 ثانیه حرف نزنید.
 • رئیس خود را از وجود بلدوزر آگاه کنید. رویکرد قاب ضرر را در پیش بگیرید: نگرانی خود را درباره آن‌هایی بیان کنید که فرصتی برای صحبت‌کردن پیدا نمی‌کنند. نظرات چه افرادی را از دست داده‌اید، وقتی اجازه دادید تنها یک نفر جلسه را در دست بگیرد؟
 • روی چیزهایی تمرکز کنید که همه، از جمله بلدوزر، می‌توانند برای کمک به شنیده‌شدن صدای دیگران انجام دهند. برخی بلدوزرها واقعا نمی‌فهمند چه زمانی از دیگران می‌گیرند و اغلب، می‌توانند به استفاده از مهارت‌هایشان در تشویق دیگران به مشارکت در بحث‌ها ترغیب شوند.

انواع رئیس ها در دفتر شرکت

میکرومنیجر

میکرومنیجرها، سرگروه‌های ناشکیبایی هستند که به فضای شخصی و زمان شما احترام نمی‌گذارند. اگر رئیس شما میکرومنیجر است، احتمالا سخت کار می‌کنید اما کمترین بهره‌وری را دارید.

رفتارهای موذیانه‌ای که باید مراقبشان باشید:

 • سپردن کار در خط زمانی غیرمنطقی. همه‌چیز اورژانسی است و باید همین الآن تمام شود.
 • دادن کارهای احمقانه برای شلوغ‌کردن سر شما. ممکن است از شما بخواهند تا چیدمان جعبه‌های انباری را تغییر دهید یا پوشه‌ها را براساس رنگ مرتب کنید.
 • بمباران مداوم شما و ناپدیدشدن ناگهانی. میکرومنیجرها هیچ محدودیتی برای میکرومنیج‌کردن همزمان افراد ندارند، پس بین افراد می‌چرخند. یک روز انتظار ۱۰۰ ایمیل و یک روز انتظار صفر ایمیل را داشته باشید. بدین ترتیب، شما پاسخ و بازخورد مناسب را برای جلورفتن نمی‌شنوید.

چه باید کرد:

 • درباره اهداف بزرگ مکالمه کنید. میکرومنیجرها فراموش می‌کنند قدمی به عقب بردارند و اهمیت کاری را که انجام می‌شود، به افراد گوشزد کنند؛ زیرا روی اینجا و حال تمرکز دارند.
 • انتظارات مورد توافق طرفین را تنظیم کنید. چه چیزهای بزرگی را از شما می‌خواهند، و چه چیزهای کوچک و روزمره‌ای از شما انتظار دارند؟
 • جلسات کوتاه و منظمی داشته باشید. نه، شما نمی‌خواهید زمان بیشتری را با آن‌ها بگذرانید، اما این جلسات کوتاه موجب کاهش استرس شما، گرفتن بازخورد آن‌ها و انجام کارهایتان می‌شود.

رئیس بی‌توجه

رئیس‌های بی‌توجه، فرآیندی سه مرحله‌ای را طی می‌کنند: مدت‌های طولانی بی‌توجهی، مضطرب‌شدن به‌خاطر نرسیدن به کارها، و موجی از کنترل روی شما برای کاهش اضطراب خودشان.

رفتارهای موذیانه‌ای که باید مراقبشان باشید:

 • نادیده‌گرفتن شما برای مدتی طولانی و آمدن در دقیقه آخر برای اعمال کنترل بر شما. ارائه مهمی در هفته آینده دارید؟ انتظار داشته باشید که دو ساعت آخر پیدایشان شود و ۱۰۰ تا تغییر در ارائه از شما بخواهند.
 • درک ضعیف از شغل شما. احتمال زیادی وجود دارد که رئیس بی‌توجه شما نداند کار شما چیست، یا چطور آن را انجام می‌دهید؛ پس نمی‌توانند راهنمایی خاصی برای کمک به شما بکنند.
 • وقتی به آن‌ها نیاز دارید، به‌ندرت در دسترس هستند. از پیداکردن یک جفت چشم برای نگاه‌کردن به بودجه‌تان، بررسی پروپوزال یا چک‌کردن طراحی‌هایتان مستاصل شده‌اید؟ عمرا بتوانید آن‌ها را پیدا کنید.

چه باید کرد:

 • جلسه‌ای کوتاه برای دو هفته آینده درخواست کنید تا نیازهایتان را بگویید. منظور این نیست که همین الآن فهرستی با 15 نیاز اساسی خود را برای رئیس بفرستید. منظور این است که با توجه به دیگر مسئولیت‌های رئیستان، درخواست مناسب را در چارچوب زمانی مناسب از او داشته باشید.
 • کارهای کوچکی را انجام دهید که زمان آن‌ها را خالی کند. رئیس‌های بی‌توجه اغلب بیش از حد کار برمی‌دارند. ببینید کارهایشان چیست و پیشنهاد کمک بدهید. اغلب، این کارها باعث ترفیع‌گرفتن شما می‌شود.
 • متخصصان دیگر را برای کمک به رئیستان پیشنهاد دهید. رئیس‌ها ممکن است خودکفا به‌نظر برسند. با این‌حال، واقعیت اینست که بیشتر آن‌ها خوشحال می‌شوند اگر کارمندشان بتواند فرد متخصصی را برای کمک پیدا کند. «متوجه شده‌ام که چند وقته غرق کار شده‌ای. اشکالی ندارد اگر زمانی را با سیمون تنظیم کنم تا بیاد و سیستم ارتباطی جدید را نگاهی بیاندازد؟»

سواری بگیر

سواری بگیرها در انجام‌ندادن کار و گرفتن پاداش برای آن استاد هستند.

رفتارهای موذیانه‌ای که باید مراقبشان باشید:

 • گرفتن کارهایی که مهم هستند، اما نیاز به تلاش کمی دارند. سواری بگیرها در گرفتن ارائه‌های دیگران یا رئیس تشریفات کنفرانس سالانه شدن عالی هستند. چیزی که در آن عالی نیستند، انجام کارهای آماده‌سازی است.
 • کارکردن در تیم‌هایی که قسمت‌کردن اعتبار بین اعضای آن مشکل است. شرکت‌هایی که پاداش تیمی می‌دهند و به مسئولیت‌پذیری‌های فردی اهمیت نمی‌دهند، خانه امن آن‌ها هستند.
 • سست‌شدن در کار به محض رفتن رئیس. جلسه تیمی با رئیس دارید؟ انتظار داشته باشید که سواری بگیر، درخشان‌ترین ایده‌ها را داشته باشد. پس از اینکه رئیس برود، ۱۰ تا روش و دلیل می‌آورند که دیگران باید و می‌توانند آن ایده‌ها را عملی کنند.

چه باید کرد:

 • به‌طور منظم رعایت انصاف را در جریان کار بررسی کنید. در ابتدای هر پروژه، همه افراد فهرستی از کارهای خود داشته باشند. هرکاری را که انجام می‌دهید و کارهای خارج از فهرستی که انجام داده‌اید، مستند کنید.
 • برای مقابله با آن‌ها، اتهام نزنید. اول با دلیل مشخص کنید که چرا می‌خواهید با او کار کنید. اگر آن‌ها نباشند، تیم چه چیزهایی از دست می‌دهد؟ سواری بگیرها قبلا از تیم جدا شده‌اند، پس کاری نکنید که با شرمندگی به‌طور کل رشته ارتباطشان قطع شود.
 • مرزها را مشخص کنید. اگر سواری بگیری درخواست کرد تا برای کار سختی اعتبار بگیرد که همه در آن مشارکت داشته‌اند، بگویید نه!

آدم‌های عوضی از بین نمی‌روند، اما می‌توان با آن‌ها مقابله کرد

حالا که انواع مختلفی از آدم‌های عوضی و دردسرساز دفتر کار را شناخته‌اید، راحت‌تر می‌توانید خود را از دست آن‌ها نجات دهید. شما به سلاح دانش مجهز شده‌اید، پس هراسی از عوضی‌ها و چاپلوس‌های شرکت نداشته باشید. آیا تا به حال با گسلایتر یا بلدوزر در شرکت برخورد داشته‌اید؟

منبع: cnbc

https://pvst.ir/grm

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو