skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سندباکس وزارت صمت به مرحله اجرایی رسید

۷ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۸ آبان ۱۴۰۲

سندباکس وزارت صمت بنا به اعلام رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به شکل رسمی آغاز به کار کرد. وزارت صمت بعد از بانک مرکزی، بیمه مرکزی و سازمان بورس به‌عنوان تنظیم‌گری بخشی، سندباکس خود را راه‌اندازی کرده است.

به گزارش پیوست، امین کلاهدوزان رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از آغاز کار رسمی سندباکس وزارت صمت با راهبری مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خبر داد.

او در پاسخ به پیوست درباره محدودیت‌ها و خط قرمزهای این مرکز در پذیرش و به‌کارگیری مدل‌های کسب‌وکاری در سندباکس عنوان کرد: خط قرمز ما در سندباکس، توجه به حقوق مصرف‌کننده و شفافیت در عملکرد است. اینکه یک مدل کسب‌وکاری چه ریسکی برای مصرف‌کننده نهایی ایجاد می‌کند برای ما اهمیت دارد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی درباره دوره زمانی تبدیل مجوز موقت به مجوز دائمی در سندباکس گفت: سندباکس محلی است که دولت و بخش خصوصی در همراهی باهم تصمیم‌ گرفته‌اند، مسیر مشخصی را برای ایجاد مقررات جدید طی کنند. به همین دلیل در این فرایند زمان ثابت و مشخصی وجود ندارد و با توجه به مدل کسب‌وکار و ریسک‌های آن، این زمان متفاوت خواهد بود. با این حال از نظر قانون حداقل زمان حضور در سندباکس شش‌ماه است اما به طور متوسط بین شش‌ماه تا یکسال این فرایند زمان خواهد برد.

کلاه‌دوزان همچنین زمان ارزیابی و پذیرش کسب‌وکارها در سندباکس وزارت صمت را کمتر از یکماه اعلام کرد. او درباره پذیرش رمزارزها در سندباکس وزارت گفت: رگولاتوری حوزه رمزارزها بر عهده بانک مرکزی است و این حوزه در چارچوب سندباکس وزارت صمت قرار نمی‌گیرد. با این حال، ما از کسب‌وکارهای حوزه بلاکچین در حوزه تجارت به ویژه تجارت الکترونیکی استقبال می‌کنیم.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به تازگی مفهوم سندباکس در دنیا اشاره کرد و گفت: در دنیا سندباکس عمری کمتر از ۱۵ سال دارد و ساختاری برای رگولاتورهایی است که می‌خواهند توسعه نوآوری را پیش ببرند.

او ادامه داد: قوانین و مقررات همیشه یکی دو پله عقب‌تر از نوآوری هستند و به همین دلیل کسب‌وکارهای نوآور در بخشی از فعالیت‌های خود با تعارض در قانون و مقررات روبه‌رویند. سندباکس پاسخی به این مساله در مواجهه با کسب‌وکارهای نوآور بوده است. در ایران نیز این بحث در کشور مطرح و ذیل مرکز ملی فضای مجازی تصویب شد. بر اساس آیین‌نامه‌ای که در این مصوبه ایجاد شد، نهادهای تنظیم‌گر، اجازه پیدا کردند که سندباکس خود را طراحی کنند تا قوانین و مقررات ساماندهی شود.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: به همین واسطه به نهادهای بانک مرکزی، سازمان بورس و بیمه مرکزی مجوز سندباکس اعطا شد و وزارت صمت با محوریت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی نیز یکی از سندباکس‌های بخشی است که از شهریور سال جاری فعالیت خود را در بخش تجارت الکترونیکی آغاز کرده است.

او به آغاز کار رسمی سندباکس وزارت صمت اشاره کرد و گفت: تا کنون جلساتی برگزار شد تا همه جوانب مربوط به این کار بررسی شوند و اکنون مقدمات اجرایی سندباکس وزارت صمت انجام شده است. با آغاز رسمی سندباکس وزارت صمت از از کسب‌وکارهایی که مشکلاتی در حوزه مقررات دارند دعوت می‌کنیم تا در صورت تمایل برای حضور در سندباکس درخواست دهند. در صورت دارا بودن شرایط به این شرکت‌ها مجوزهای موقت اعطا شوند تا آنها بتوانند فعالیت خود را آغاز کنند و بعد از آن نیز با طی فرایندها می‌توانند مجوز دائمی دریافت کنند.

همچنین احمد نوروزی نماینده وزارت اقتصاد در کارگروه یکپارچه مدیریت و هماهنگی محیط‌های آزمون درباره محدودیت پذیرش کسب‌وکارها در سندباکس‌های بخشی عنوان کرد: در سندباکس کسب‌وکارهای غیرقانونی محلی از اعراب ندارند و کسب‌وکارهایی اجازه حضور دارند که باتوجه به نیاز بازار در حوزه مقررات تعارضی در حوزه فعالیت آنها وجود دارند. در سندباکس اصلاح مقررات باتوجه به مدل‌های کسب‌وکاری انجام خواهد گرفت.

این مطالب را هم بخوانید:

سندباکس وزارت صمت مجوز گرفت

https://pvst.ir/g8k

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو