skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فناوری

مونا میرزایی نویسنده میهمان

چین‌لینک (Chainlink) چیست و در دنیای بلاکچین چه کاربردی دارد؟

مونا میرزایی
نویسنده میهمان

۸ آبان ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۱۰ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۵ دی ۱۴۰۲

چین‌لینک (Chainlink) شبکه‌ای است که به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهد تا به اطلاعات دنیای واقعی دسترسی داشته باشند. قراردادهای هوشمند برنامه‌های کامپیوتری هستند که به صورت خودکار در بلاک‌چین اجرا می‌شوند.

برای مثال، یک قرارداد هوشمند می‌تواند برای پرداخت بیمه در صورت بروز آتش‌سوزی در یک ساختمان طراحی شود. چین‌لینک به این قرارداد هوشمند اجازه می‌دهد تا به اطلاعات از دنیای واقعی، مانند دمای هوا، رطوبت هوا و سرعت باد در محل ساختمان، دسترسی داشته باشد. این اطلاعات برای تعیین اینکه آیا آتش‌سوزی اتفاق افتاده است یا خیر، استفاده می‌شوند.

به عبارت دیگر چین‌لینک (Chainlink) یک شبکه اوراکل غیرمتمرکز است که به قراردادهای هوشمند در بلاک چین اجازه می‌دهد تا به داده‌های دنیای واقعی دسترسی داشته باشند و از آن‌ها استفاده کنند. اوراکل‌ها نهادهایی هستند که داده‌های دنیای واقعی را به قراردادهای هوشمند منتقل می‌کنند. قراردادهای هوشمند برنامه‌های کامپیوتری هستند که به صورت خودکار در بلاک چین اجرا می‌شوند. آن‌ها می‌توانند برای انجام طیف گسترده‌ای از کارها استفاده شوند، از جمله مدیریت دارایی‌ها، اجرای قراردادهای مالی و ارائه خدمات بیمه.

چین‌لینک از یک شبکه غیرمتمرکز از نودها استفاده می‌کند که داده‌ها را از منابع مختلف جمع‌آوری می‌کنند، آن‌ها را اعتبارسنجی می‌کنند و سپس آن‌ها را به قراردادهای هوشمند منتقل می‌کنند. این شبکه غیرمتمرکز به این معناست که هیچ نهاد واحدی کنترل داده‌ها را در دست ندارد و این امر امنیت و قابلیت اعتماد شبکه را افزایش می‌دهد.

چین‌لینک (Chainlink) و اصالت داده‌ها

در دنیای بلاک‌چین و برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps)، مفهوم اجرای تعاملات در شرایط اعتماد کامل و بدون دستکاری از اهمیت بالایی برخوردار است. در حالی که قرارداد‌های هوشمند، قرارداد‌هایی هستند که به شکل خودکار به صورت کد نوشته شده در پلتفرم‌های بلاک‌چین اجرا می‌شوند، نقش مهمی در ایجاد تعاملات غیرقابل اعتماد در شبکه‌های بلاک‌چین ایفا می‌کنند. با این حال، این قرارداد‌ها اغلب فاقد توانایی تعامل با داده‌های دنیای واقعی هستند که عملکرد آن‌ها را محدود می‌کند. در واقع تکنولوژی چین‌لینک پروژه‌ای انقلابی است که شکاف بین قرارداد‌های هوشمند و دنیای واقعی را پر می‌کند.

برای اینکه بلاک‌چین‌ها بتوانند یک پلتفرم ایمن و تغییرناپذیر برای کل عموم ارائه دهند، باید مستقل عمل کنند. در غیر این صورت، ورود افراد خارجی به سیستم می‌تواند امنیت و اعتبار داده‌های موجود را به خطر بیاندازد و به ارزش دارایی‌های دیجیتالی که بلاک‌چین‌ها از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، آسیب بزند. مفهوم چین‌لینک (Chainlink) از جداسازی و انعطاف‌پذیری بلاک‌چین (BlockChain) در هنگام اجرای قرارداد‌های دیجیتال در دنیای واقعی، جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود این قرارداد‌ها هم تحت نظارت سختگیرانه صورت گیرند.

چین‌لینک (Chainlink) چگونه ایجاد شده است؟

چین‌لینک یک شبکه‌ غیرمتمرکز از اوراکل‌ها است که روی بلاک‌چین اتریوم ساخته شده است؛ به طوریکه بعدها به سایر بلاک‌چین‌ها نیز گسترش پیدا کرده است. عملکرد اصلی این شبکه ارائه قراردادهای هوشمند با دسترسی به داده‌های دنیای واقعی، API ها و منابع مختلف خارج از زنجیره به شیوه‌ای ایمن و قابل اعتماد است.

در اصل، این پلتفرم به عنوان پل ارتباطی بین دنیای بلاک چین و دنیای خارج از زنجیره داده‌ها و رویدادها، عمل می‌کند. این شبکه، داده‌های خارج از زنجیره مانند قیمت دارایی‌ها را به قراردادهای هوشمند درون زنجیره‌ای متصل می‌کند. در نتیجه، چین‌لینک با این عمل نقش بهبود عملکرد dApps را ایفا می‌کند.

اهمیت اوراکل در چین‌لینک

اوراکل‌ها اجزای حیاتی برای عملکرد بسیاری از برنامه‌های کاربردی مبتنی بر دنیای تجارت دیجیتال هستند. آ‌ن‌ها به عنوان یک شبکه اطلاعاتی قابل اعتمادی عمل می‌کنند که می‌توانند قراردادهای هوشمند را بر اساس داده‌های خارجی تأیید و اجرا کنند. این موضوع برای طیف وسیعی از موارد استفاده، از جمله امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، امور بیمه، مدیریت زنجیره تامین و موارد دیگر ضروری است.

به عنوان مثال، در یک پلتفرم وام دهی DeFi، یک قرارداد هوشمند ممکن است نیاز به دانستن قیمت فعلی یک دارایی خاص برای محاسبه نسبت‌های وثیقه یا نقد کردن آن موقعیت داشته باشد. اوراکل‌های زنجیره‌ای می‌توانند این داده‌ها را به صورت ایمن و غیرمتمرکز ارائه دهند و از صحت و قابل اعتماد بودن قرارداد اطمینان حاصل کنند.

چین‌لینک، منشاء و هدف ایجاد این شبکه

سرگئی نظروف پروژه چین‌لینک را در سال ۲۰۱۴، یک سال قبل از راه‌اندازی اتریوم آغاز کرد. اگرچه نظروف دارای مدرک لیسانس در رشته فلسفه و مدیریت از دانشگاه نیویورک است، اما خیلی زود اشتیاق خود را برای کارآفرینی دنبال کرد. او در اوایل دهه ۲۰۱۰ از استخراج بیت‌کوین برای پرداخت اجاره استفاده کرد. او به زودی تمرکز خود را بر قرارداد‌های هوشمند گسترش داد و اهمیت این موارد را اینگونه توصیف کرد که “[آنها] یک سیستم قانونی موازی و فنی اجرا شده را امکان‌پذیر می‌کنند”. نظروف و استیو الیس استارتاپ بلاک‌چین SmartContract را در همان سال تأسیس کردند.

در ژوئن ۲۰۱۷، SmartContract محصول ممتاز خود را در شبکه Chainlink راه‌اندازی کردند. در ۳۰ مه ۲۰۱۹ با این تکنولوژی به عنوان توکن ERC-۲۰ که در فضای اتریوم میزبانی شده بود، آنلاین شدند.

تعامل مفید Chain-Link با داده‌ها

در واقع این پلتفرم ارز دیجیتال، به مشکل قراردادهای هوشمند در تعامل با داده‌های خارجی سیستم می‌پردازد. قراردادهای هوشمند را به تنهایی در صورت برآورده شدن شرایط به صورت خودکار به اجرا می‌گذارد. با این وجود، برخی از توافق‌نامه‌‌ها به داده‌های خارجی نیاز دارند تا شرایط ثبت‌شده در آن تأیید شود. اینجاست که شبکه Chainlink به عنوان یک لایه میانی بین بلاک‌چین و دنیای خارج از زنجیره وارد می شود.

فناوری چین‌لینک چگونه کار می کند؟

این فناوری از شبکه‌ی گره‌ها استفاده می‌کند که مسئول واکشی و تأیید داده‌های خارجی هستند. این گره‌ها از طریق ارز دیجیتال که برای پرداخت هزینه خدمات استفاده می‌شود، ایجاد می‌گردند. فرآیند بازیابی و اعتبارسنجی داده‌ها غیرمتمرکز است و اطمینان می‌دهد که هیچ نقطه‌ای از شکست وجود ندارد.

در اینجا یک نمای کلی ساده از نحوه عملکرد این پلتفرم آورده شده است:

  • درخواست: یک قرارداد هوشمند به داده‌های خاصی نیاز دارد؛ ابتدا درخواستی را به شبکه چین‌لینک ارسال می‌کند تا منبع داده و قالب مورد نظر را مشخص ‌کند.
  • انتخاب گره: گره‌های زنجیره‌ای که می‌توانند تقاضا را برآورده کنند. درخواست‌ها بر اساس شهرت، قابلیت اطمینان و سایر عوامل انتخاب می شوند تا داده‌های درخواستی را بازیابی ‌کنند.
  • اعتبارسنجی داده‌ها: گره‌های انتخاب شده به طور مستقل داده‌ها را واکشی و اعتبار سنجی می‌کنند تا از صحت و یکپارچگی آن اطمینان حاصل کنند.
  • پاسخ اوراکل: در این مرحله داده‌های تایید شده پس از بررسی به قرارداد هوشمند درخواست کننده در بلاک‌چین بازگردانده می‌شوند.
  • اجرا: قرارداد هوشمند بر اساس داده‌های دریافتی اجرا می‌شود که می تواند اقدامات یا تصمیمات مختلفی را آغاز کند.

طراحی این مراحل در این نوع شبکه تضمین می کند که داده‌های ارائه شده قابل اعتماد و ضد دستکاری هستند، زیرا از چندین منبع مستقل می‌آیند.

ویژگی‌های کلیدی این فناوری 

تمرکززدایی: شبکه گره‌های چین‌لینک تضمین می‌کند که هیچ نهاد واحدی سرویس اوراکل را کنترل نمی‌کند و این موضوع خطر دستکاری یا عدم دقت داده‌ها را کاهش می‌دهد.

امنیت: پروتکل این شبکه از تکنیک‌های رمزنگاری پیشرفته و سیستم‌هایی برای اطمینان از صحت داده‌های ارائه شده استفاده می‌کند.

پشتیبانی از چند زنجیره: در حالی که در ابتدا این پلتفرم تنها بر روی اتریوم ساخته شده بود، اکنون این فناوری پشتیبانی خود را به پلتفرم‌های زنجیره بلوکی متعدد گسترش داده است. این پلتفرم به قراردادهای هوشمند در شبکه‌های مختلف اجازه می‌دهد به داده‌های دنیای واقعی دسترسی داشته باشند.

طیف گسترده‌ای از منابع داده: اوراکل‌های این پلتفرم می‌توانند به داده‌ها از API ها، دستگاه‌های IoT، سیستم‌های پرداخت و موارد دیگر دسترسی داشته باشند، که آن را برای استفاده در موارد مختلف متمایز می‌کند.

قابلیت سفارشی‌سازی: توسعه‌دهندگان می‌توانند با استفاده از زیرساخت‌های این شبکه، شبکه‌های اوراکل سفارشی را متناسب با نیازهای خاص خود ایجاد کنند.

 Chainlink چگونه محدودیت قراردادهای هوشمند را حل می‌کند؟

شبکه غیرمتمرکز اوراکل Chainlink توسعه داده شده است تا به قراردادهای هوشمند اجازه دهد، انتقال داده‌ها را به طور خودکار بین بلاک چین و سیستم‌های خارجی به شیوه‌ای بسیار امن و قابل اعتماد انجام دهند. این پلتفرم از مدلی مشابه با بلاک چین پیروی می‌کند.

از این‌رو یک شبکه غیرمتمرکز از موجودیت‌های مستقل (اوراکل‌ها) وجود دارد که به طور جمعی داده‌ها را از منابع متعدد بازیابی می‌کند. موجودیت‌ها را جمع‌آوری می‌کند و یک نقطه داده معتبر و واحد را به قرارداد هوشمند تحویل می‌دهد تا اجرای آن را آغاز و یا حذف کند.

نحوه‌ی امضای قرادادهای هوشمند در این شبکه

اوراکل‌های زنجیره‌ای، داده‌هایی را که در زنجیره وارد می‌کنند، با امضای رمزنگاری منحصربه‌فرد امضا می‌کنند و به کاربران این امکان را می‌دهند که منشأ آن را به عنوان یک گره اوراکل خاص ثابت کنند.

داده‌های با کیفیت بالای Chainlink ، قراردادهای هوشمند را با داده‌های هر سیستم خارجی از جمله ارائه دهندگان داده‌ی ممتاز فراهم می‌کنند. به قراردادهای هوشمند اجازه می‌دهند تا دستوراتی را به سیستم‌های دیگر ارسال کنند، مانند پرداخت در راه‌آهن و پرداخت سنتی بلاک چین آگنوستیک. در واقع فناوری موردنظر می تواند به صورت بومی بر روی هر بلاک‌چین (BlockChain) بدون وابستگی به بلاک‌چین‌ دیگر اجرا شود. به این معنی که می تواند از بلاک چین‌های عمومی و سازمانی، همچنین موارد دیگر پشتیبانی کند.

 

5 مورد استفاده از چین‌لینک

قابلیت‌های این پلتفرم منجر به پذیرش آن در طیف گسترده‌ای از صنایع و کاربردها شده است:

  1. DeFi: برای ارائه قیمت، داده‌های بازار و اطلاعات وثیقه برای پلتفرم‌های وام‌دهی و مبادلات غیرمتمرکز از فناوری چین‌لینک بهره می‌گیرد. در واقع برنامه‌های DeFi با استفاده از آن به قیمت‌گذاری دارایی‌ها، دسترسی به نرخ‌های بهره، تأیید وثیقه و موارد دیگر می‌پردازد. این پلتفرم محصولات را قادر می‌سازد تا عملکردهایی مانند صدور وام با ارزش بازار منصفانه، خودکار کردن صدور سود سهام و اختیار تسویه قرارداد معامله را انجام دهند.
  2. بیمه: تأیید رویدادهای دنیای واقعی (به عنوان مثال، تأخیر در پرواز، شرایط آب و هوایی) برای شروع پرداخت‌های بیمه است.  در حال حاضر از این مفهوم در تولید و ارائه داده‌های آب و هوایی به بازار بیمه محصولات کشاورزی و قراردادهای بیمه در بلاک‌چین استفاده می‌شود. کشاورزان در سراسر جهان را قادر می‌سازد تا بیمه پارامتریک محصول را به سادگی با اتصال به اینترنت دریافت کنند که با توجه به میزان بارندگی به صورت منصفانه و به موقع تسویه می‌شود.
  3. زنجیره تامین: ردیابی و تایید اصالت محصولات، مخصوصا در صنایع لوکس برای جابه‌جایی محصولات با ازرش در بین سطوح مختلف زنجیره تامین استفاده می‌شود.
  4. بازی: دسترسی به داده‌های دنیای واقعی برای نتایج بازی، پاداش‌ها و دارایی‌های درون بازی.
  5. اینترنت اشیا: ادغام داده‌های اینترنت اشیا برای استفاده در قراردادهای هوشمند، مانند راه‌اندازی اقدامات مبتنی بر خوانش حسگر.

برنامه‌های DeFi از این پلتفرم برای قیمت‌گذاری دارایی‌ها، دسترسی به نرخ‌های بهره، تأیید وثیقه و موارد دیگر استفاده می‌کنند که این محصولات را قادر می‌سازد تا عملکردهایی مانند صدور وام با ارزش بازار منصفانه، خودکار کردن صدور سود سهام و اختیار تسویه قرارداد معامله را انجام دهند.

در نهایت این فناوری به کاربران اجازه می‌دهد تا شرایط کار اوراکل درخواستی در قراردادهای هوشمند درون زنجیره‌ای را تعریف کنند، که ممکن است نیاز داشته باشد که در گره‌های اوراکل یک سپرده امنیتی بگذارند که تنها در صورتی به گره بازگردانده می‌شود که مطابق با قبل عمل کنند. اپراتورهای Node همچنین می‌توانند داده‌های اضافی مانند هویت، موقعیت جغرافیایی و گواهی‌های شخص ثالث خود را ارائه دهند.

فناوری چین‌لینک (chainlink) یک راه حل تصادفی به نام VRF ارائه می‌دهد که تصادفی بودن را تولید می‌کند و آن را به قرارداد هوشمند تحویل می‌دهد به گونه‌ای که کاربران بتوانند ثابت کنند که منصفانه و بی طرفانه است، زیرا نه بازیکنان، نه سازندگان بازی یا نهادهای خارجی نمی‌توانند تصادفی بودن را دستکاری کنند.

مزیت  Chainlink VRF تصادفی بودن ورودی و خروجی است که برای سناریوهای درون بازی برای بازی‌های بلاک چین فعال می‌شود.

سیستم‌های سنتی یکی دیگر از موارد استفاده کلیدی از این پلتفرم هستند؛ ارائه سیستم‌های سنتی مانند ارائه‌دهندگان داده، شبکه‌های IoT، وب‌سایت‌ها و شرکت‌ها، راهی برای در دسترس قرار دادن داده‌ها و خدمات خود در هر شبکه بلاک چین می‌باشد. از آنجایی که شبکه‌ی چین‌لینک دارای بلاک چین است، اوراکل‌های این شبکه به عنوان یک دروازه یکپارچه برای اتصال زیرساخت دیجیتال و داده فعلی به هر یا همه شبکه‌های بلاک‌چین عمل می‌کنند.

منبع: thedefiant.io و gemini

https://pvst.ir/gyn

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو