skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

معصومه صیادی نویسنده میهمان

فناوری چگونه ما را باهوش‌تر می‌کند؟

معصومه صیادی
نویسنده میهمان

۲۲ دی ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ دی ۱۴۰۲

چگ.نه فناوری ما را باهوش تر می کند؟

برخی از افراد این تفکر را دارند که فناوری بر تفکر و زندگی انسان تاثیر منفی می‌گذارد. اما تا زمانی که در این زمینه اطلاعات اثبات شده‌ای به دست نیامده باشد نمی‌توانیم در مورد قطعیت این موضوع نظر بدهیم. اگر شما برخلاف این عده اعتقاد دارید که فناوری انسان را باهوش‌تر می‌کند، پس بهتر است با ادامه این مقاله که توضیحی درباره این است که فناوری چگونه ما را باهوش‌تر می‌کند، همراه باشید.

به عنوان یک پاسخ سریع به این سوال باید بگوییم که فناوری با تسهیل دسترسی به حجم تقریباً نامحدودی از اطلاعات در هر زمان و مکان، ما را باهوش‌تر ساخته‌اند. بسیاری از مهارت‌ها و یادگیری‌ها از طریق دوره‌های آنلاین و منابع دیجیتالی به دست آمده‌اند و مهارت‌های شناختی ما را تقویت کرده‌اند. همچنین، فناوری ابزارهایی را برای حل مسئله، تفکر انتقادی و تصمیم‌گیری فراهم کرده است و رشد فکری ما را تحریک کرده‌اند.

 آیا رابطه‌ای بین فناوری و باهوش‌تر شدن وجود دارد؟

ما در عصر اطلاعات زندگی می‌کنیم. در دنیایی که هر فناوری جدیدی که در زمینه‌های مختلف توسعه پیدا می‌کند اطلاعات و تبلیغات آن به سرعت در فضای آنلاین منتشر می‌شود. بنابراین، فناوری ابزاری برای آزمایش و سرعت بخشیدن به نوآوری در اختیار ما قرار می‌دهد و با ارائه اطلاعات ما را باهوش‌تر می‌کنند.

 چگونه از فناوری در جهت باهوش‌تر شدن استفاده کنیم؟

درست که فناوری تأثیرات منفی بر توانایی‌های ما دارند، اما این به معنای این نیست که آنها را کنار بگذاریم. همه چیز به انتخاب ما و نحوه استفاده از آنها بستگی دارد. به طور مثال، از فناوری می‌توانیم برای بهبود قدرت مغز خود و محافظت از مغزمان در برابر تأثیرات منفی آن استفاده کنیم. در اینجا چند راه برای اینکه بتوانیم از فناوری در جهت باهوش‌تر کردن خودمان استفاده کنیم ارائه شده است.

۱- از برنامه‌های آموزش مغز استفاده کنید

برنامه‌های مختلفی برای آموزش مغز ما وجود دارد که می‌تواند به بهبود حافظه، توجه و انعطاف‌پذیری کمک کنند. این برنامه‌ها راهی سرگرم کننده و جذاب برای به چالش کشیدن مغز و فعال نگه داشتن آن ارائه می‌دهند. 

۲- در برنامه‌های یادگیری آنلاین شرکت کنید

با افزایش دوره‌های آنلاین تنها با چند کلیک ساده می‌توانید انواع دوره‌های آموزشی مختلف را بیابید. مشارکت در یادگیری می‌تواند به فعال نگه داشتن ذهن و بهبود دانش و مهارت‌های ما کمک کنند.

۳- از برنامه‌های سلامت روان استفاده کنید

برنامه‌ها و ابزارهای مختلفی در دسترس هستند که به ما کمک می‌کنند سلامت روان خود را بررسی و خلق و خوی خود را کنترل و بهترین الگوی رفتاری را شناسایی و در خود تقویت کنیم. این گونه ابزارهای ما می‌توانند کمک کنند تا زمینه‌های بهبود را شناسایی کنیم و برای رفع هر گونه مشکل گام برداریم.

۴- از فناوری برای افزایش خلاقیت استفاده کنیم

فناوری می‌تواند به عنوان ابزاری برای افزایش خلاقیت از ابزارهای طراحی دیجیتال تا نرم‌افزارهای تولید موسیقی استفاده شود. بنابراین، فناوری ابزارهای جدید را برای پرورش خلاقیت در اختیار ما قرار می‌دهد.

۵- آزادی انتخاب

فناوری به ما امکان دسترسی به حجم زیادی از اطلاعات مختلف را می‌دهد. اما، بهترین بخش این است که شما آزادی انتخاب محتوای مورد علاقه خود را خواهید داشت. برای باهوش‌تر شدن، می‌توانید تصمیم بگیرید که چه چیزهایی را دنبال کنید و از چه چیزهایی اجتناب کنید.

زمانی شما از طریق فناوری باهوش‌تر خواهید شد که کنترل کاملی بر نحوه استفاده خود از فناوری داشته باشید. با استفاده از فناوری، می‌توانید چیزهایی را بیاموزید تا بهره‌وری بهتری در زندگی داشته باشید یا اینکه وقت خود را برای انجام کارهایی که بیهوده هستند تلف نکنید.

۶- خود را از اثرات منفی فناوری دور نگه دارید

وقتی که از فناوری با دقت استفاده می‌کنید، می‌تواند شما را باهوش‌تر کند. اگر به درستی از فناوری استفاده کنید، فناوری می‌تواند به شما کمک کند تا روز به روز بهتر شوید و سلامت روان خود را بهبود ببخشید. علاوه بر این، استفاده نادرست از فناوری می‌تواند اثرات منفی بر ذهن و روان فرد داشته باشد. در این بخش قصد داریم تا به اثرات منفی فناوری بپردازیم تا با آشنایی با آنها برای خود فضای ذهنی بهتری ایجاد کنید.

۷- عدم وابستگی به فناوری

امروز، اعتیاد به فناوری به امری عادی تبدیل شده است. اما این وابستگی به فناوری عواقب بدی به همراه خواهد داشت. از زمان همه گیری بیماری کرونا افرادی بیشتری به سمت استفاده از فناوری سوق پیدا کردند. اختلال به اینترنت (IAD) یک مسئله رایج در بین جوانان است.

براساس یک تحقیق سایبری روانشناسی، شبکه‌های اجتماعی باعث اعتیاد بیش از ۶ درصد از کاربران اینترنت است که این آمار هر روز در حال افزایش است. در اینجا ما چندین راهکار داریم که با انجام آنها می‌توانید مطمئن شوید که به استفاده زیاد از اینترنت معتاد نخواهید شد:

تنظیم زمان: برای استفاده از اینترنت زمان‌های خاصی را تعیین کنید و به آنها پایبند باشید.

سرگرمی‌های جدید: کارهای سرگرم کننده‌ای را انجام دهید که نیازی به اینترنت یا ابزار نیست.

مشاوره بگیرید: اگر فکر می‌کنید که زمان زیادی را به صورت آنلاین سپری می‌کنید، می‌توانید از مشورت دیگران استفاده کنید.

۸- مراقب احساسات خود باشید

در شبکه‌های اجتماعی اغلب برای بیان احساسات از ایموجی‌ها استفاده می‌شود. وابستگی به فناوری برای درک احساسات فرد، هوش عاطفی ما را به شدت کاهش داده‌اند. فردی که دارای هوش عاطفی بالایی است به عنوان فردی خودآگاه، خود تنظیم شناخته می‌شود. بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که فناوری بر هوش عاطفی ما تأثیر زیادی گذاشته است. برای جلوگیری از این موضوع، همه چیز به میزان کنترل شما بر فعالیت استفاده از فناوری بستگی دارد. همچنین با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید تا EQ خود را تقویت کنید:

ملاقات با مردم: سعی کنید زمان بیشتری را صرف صحبت کردن رو در رو با مردم کنید تا احساسات آنها را بهتر درک کنید.

استفاده از کلمات به جای ایموجی: هنگام ارسال پیام سعی کنید از کلمات برای بیان احساسات خود استفاده کنید.

به احساسات خود فکر کنید: زمانی را برای فکر کردن درباره احساسات خود و اینکه چه احساسی دارید اختصاص دهید.

۹- فناوری مانع تقویت حافظه می‌شود

آیا در مورد اثر گوگل شنیده‌اید؟ اثر گوگل احتمال فراموشی اطلاعاتی را که از طریق موتورهای جستجو قابل دریافت هستند را کاهش می‌دهد. ما دیگر برای به دست آوردن اطلاعات در هر مکان به حافظه خود متکی نیستیم. بلکه همه ما برای یافتن سوالات خود به موبایل‌هایی که در جیب داریم وابسته شده‌ایم.

تنها با طرح یک سوال و چند کلیک به آنچه که نیاز داریم می‌رسیم. سادگی دسترسی به اطلاعات جدید وابستگی ما به یادگیری را کاهش داده است. همچنین، مطالعات نشان داده‌اند که کاهش توانایی یادگیری ما احتمال ابتلا به بیماری‌هایی مانند آلزایمر را افزایش داده است. در اینجا ما راه حل‌هایی را ارائه می‌دهیم که بتوانید اثر گوگل را کاهش دهید:

مطالب را یادداشت کنید: از یک دفترچه یادداشت برای نوشتن اطلاعات مهم استفاده کنید تا بهتر بتوانید آنها را به خاطر بسپرید.

بازی‌های فکری انجام دهید: بازی‌های فکری انجام دهید که مغز شما برای انجام دادن آنها سخت‌تر کار کند.

استفاده از گوگل را محدود کنید: سعی کنید به جای اینکه سؤالات خود را به صورت آنلاین جستجو کنید، آنها را به خاطر بسپرید.

 نتیجه‌گیری

زمانی باهوش‌تر می‌شوید که بتوانید کارها را به نحوه بهتری انجام دهید. و فناوری می‌تواند در هوشمندانه‌تر کار کردن و بهبود کیفیت کار شما تأثیرگذار باشد. اما این فناوری، نباید همه زندگی ما را تحت تأثیر خود قرار دهد و به نوعی افراد را به خود معتاد کند. در این مقاله روش‌هایی را برای تمرکز و کنترل بیشتر بر عملکرد احساس و ذهن معرفی کردیم که بتوانید با اثرات منفی فناوری غلبه کنید.

منبع: fastcompany

https://pvst.ir/gx8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو