skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

پرستو توکلی نویسنده میهمان

گزارش شرکت Bain: هجوم سرمایه‌گذاران به حوزه هوش مصنوعی

پرستو توکلی
نویسنده میهمان

۱۱ آذر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری در نیمه اول سال ۲۰۲۳ به سمت شرکت‌های هوش مصنوعی مولد در مراحل اولیه هجوم آوردند که این امر به سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری مایکروسافت در شرکت اوپن ای‌آی (Open AI) انجامید.

اشتیاق روزافزونی در میان سرمایه‌گذاران بخش هوش مصنوعی وجود دارد و سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به رشد سرمایه‌گذاری در نیمه اول سال ۲۰۲۳ منجر شده است.

در تمامی صنایع، هوش مصنوعی باید بهره‌وری را افزایش دهد و شرکت‌های نرم‌افزاری از پیش از این استفاده از دستیاران کدنویسی مبتنی بر هوش مصنوعی را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

سرمایه‌گذاران باید ریسک‌ها و فرصت‌ها را در سهام خود ارزیابی کنند و بدانند که فناوری در کجا سودآور است و کجا ممکن است به از دست دادن سهام منجر شود.

سرمایه‌گذاران در حوزه فناوری در نیمه اول سال ۲۰۲۳ به سمت شرکت‌های هوش مصنوعی مولد در مراحل اولیه هجوم آوردند که این امر به سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری مایکروسافت در شرکت اوپن ای‌آی (Open AI) انجامید.

در نیمه نخست سال ۲۰۲۳ راه حل‌های مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی منجر به افزایش سرمایه‌گذاری در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری رشدی و پرخطر شد.

باتوجه به پتانسیل بروز تغییرات گسترده در بخش فناوری، سرمایه‌گذاران به درستی از روش‌هایی که فناوری‌های هوش مصنوعی مولد می‌توانند بر دارایی‌های فناوری فعلی و آینده تأثیر بگذارند، هراس دارند.

این دغدغه، انتخاب‌های زیادی را پیش روی سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد: هوش مصنوعی چگونه بر شرکت‌های سهامی ما تأثیر می‌گذارد؟ کدام مدل‌های کسب‌وکار تغییر خواهند کرد و چه فرصت‌های جدیدی ارائه خواهند شد؟ چگونه معیارهای لازم را برای سرمایه گذاری‌های آتی فراهم کنیم؟ آیا راه‌هایی برای بهبود عملیات داخلی با بهره مندی از هوش مصنوعی مولد وجود دارد؟

تاثیرات گسترده هوش مصنوعی در حوزه نرم‌افزار

همانطور که ماهیت تعامل انسان با کامپیوتر تکامل می‌یابد، انتظارات مشتریان نیز در حال رشد است. رابط‌های چت مولد مبتنی بر هوش مصنوعی برای برنامه‌های کاربردی و داده‌ها، رابط کاربری را ساده و محلی‌سازی کرده و شخصی‌سازی محتوا را افزایش می‌دهد و مسیرهای جدیدی را برای ورود به بازار هموار می‌کند.

«نرم‌افزار در حال تصرف دنیا است، اما هوش مصنوعی از سد نرم‌افزار خواهد گذشت»

جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا

محصولات جدیدی پدیدار خواهند شد که بسیاری از آن‌ها کار افراد در نقش‌های خاص و در بخش‌های مختلف را خودکار و تقویت می‌کنند. برای مثال، نقش توسعه‌دهندگان نرم‌افزار با بهره گیری از کمک‌های دستیاران کدنویسی مبتنی بر هوش مصنوعی، کارآمدتر خواهد شد.

کارکنانی که در نقش‌های دیگری مانند پشتیبانی مشتری، خدمات فنی و فروش و بازاریابی فعالیت دارند، همگی می‌توانند از هوش مصنوعی مولد بهره‌مند شوند. استارت‌آپ‌ها و سایر شرکت‌های کوچک با منابع کمتر نیز ممکن است با کمک هوش مصنوعی بتوانند محصولات جدید را با سرعت بیشتری ارائه دهند.

آزمایش همچنین آسان‌تر می‌شود و با توجه به کاهش هزینه‌های توسعه و مدل‌های بنیادی دموکراتیک در اختیار شرکت‌های سازمانی، موانع ورود کمتر می‌شوند. با موانع کمتر برای ورود، زمان‌های چرخه کاهش می‌یابد که این امر متصدیان را ملزم می‌کند تا با سرعت عمل کنند و از مزایای دارایی‌های اطلاعاتی متمایز، دسترسی مستمر به مشتری و یکپارچه‌سازی در گردش‌های کاری کاربر بهره‌مند شوند.

با این حال، هوش مصنوعی مولد هم فرصت‌ها و هم ریسک‌هایی را در پی دارد. به عنوان مثال، ویژگی‌های جدید هوش مصنوعی مانند «ChatUX»، تعامل کاربران با محصولات یک شرکت را تسهیل می‌کند، اما خطراتی نیز با جستجوی کاربران برای دیگر برنامه‌های کاربردی مجهز به هوش مصنوعی پدیدار می‌شوند که ممکن است موارد استفاده خاص را بهتر مورد توجه قرار دهد و به طور بالقوه سهم بازار را کاهش دهد.

مفاهیم چشم‌انداز رقابتی

اگرچه بیشتر سرمایه‌گذاران دریافته‌اند که هوش مصنوعی تأثیر قابل‌توجهی بر بخش فناوری خواهد داشت، اما چشم‌انداز رقابتی همچنان دیده می‌شود.

مدل‌های زبانی بزرگ (LLM) و سایر ارائه‌دهندگان مدل پایه احتمالاً ادغام می‌شوند و چند برنده را در هر دسته تشکیل می‌دهند. مدل‌های متن‌باز نیز احتمالاً بخشی از چشم‌انداز در حال تکامل هستند. ما همچنین انتظار داریم ابزارهایی از جمله ارائه دهندگان فناوری‌های ابری، یکپارچه سازهای سیستم و سیستم‌های نیمه هادی تخصصی که از هوش مصنوعی مولد پشتیبانی می‌کنند در نتیجه افزایش سرمایه‌گذاری تحقیق و توسعه مورد نیاز برای حفظ سرعت نوآوری، ادغام شوند.

بسیاری از بزرگترین شرکت‌های فناوری امروزی سود خواهند برد و رهبران شرکتهایی از جمله ارائه‌دهنده خدمات ابری، «OpenAI» و «Nvidia» در حال حاضر شاهد رشد رکوردشکنی هستند.

برای سایر ابزارها و توانمندسازهای هوش مصنوعی (از جمله داده‌ها و سیستم‌ها و خدماتی که استفاده از هوش مصنوعی را تسهیل می‌کنند)، داستان مفصل‌تر است.

با وجود چند ارائه‌دهنده فعلی یا پیشرو، تعداد زیادی از شرکت‌های نوپا، احتمالاً برای ایجاد برنامه‌های مبتنی بر مدل زبانی بزرگ در دسته‌هایی مانند مدیریت داده‌ها، قابلیت‌های ذخیره‌سازی و فرآیند و خدمات پیاده‌سازی هوش مصنوعی، دست به کار خواهند شد. این ابزارها ممکن است در نهایت ادغام شوند زیرا پلتفرم‌های بزرگتر در نهایت این خدمات را در درون سازمان ارائه می‌دهند.

نرم افزارهای کاربردی

فراتر از ابزارها و توانمندسازها، در میان برنامه‌های نرم‌افزاری موجود حوزه نوآوری، برنده‌ها و بازندگانی نیز وجود خواهد داشت. با دسترسی گسترده و ارزان به مدل‌های پایه دموکراتیک، انبوهی از بازیگران در مراحل اولیه احتمالاً موارد استفاده نوآورانه را با استفاده از مدل‌های پایه موجود توسعه می‌دهند. اینها شامل برنامه‌های عمودی و افقی برای استفاده در مواردی است که قبلاً امکان‌پذیر نبود.

در میان متصدیان، شرکت‌های نرم‌افزاری که یاد می‌گیرند فناوری هوش مصنوعی مولد را در بازارهای مربوطه مورد استفاده قرار دهند، احتمالاً به عنوان برنده ظاهر می‌شوند. برخلاف انتقال به ابر، مزایای هوش مصنوعی اغلب بدون سرمایه‌گذاری در پیاده‌سازی اساسی پلتفرم‌های شرکت قابل درک است. در حالتی که تعادل برقرار است، این به نفع ارائه دهندگان کنونی نرم‌افزار است که به داده‌ها، روابط با مشتری و سابقه اجرا دسترسی دارند. دسترسی و داده‌های مشتری از شرکت‌های متصدی در برابر بروز اختلال توسط رقبای جدید و استارت‌آپ‌ها محافظت می‌کند، اما رهبری پایدار در بازار به این بستگی دارد که چگونه متصدیان فعلی از هوش مصنوعی مولد برای بهبود محصولات و عملیات خود استفاده کنند.

یک شرکت فناوری اطلاعات فعال در عرصه مراقبت‌های بهداشتی با ارزیابی فرصت‌های استفاده از هوش مصنوعی مولد در مجموعه محصولات خود با این وضعیت مواجه شد. رقبای بزرگتر به سرعت از هوش مصنوعی مولد استفاده می‌کردند و به طور بالقوه حوزه‌های تمایز این شرکت فناوری اطلاعات مراقبت‌های بهداشتی را در معرض خطر قرار می‌دادند. موقعیت این شرکت به عنوان یک ارائه دهنده تخصصی می‌تواند تهدید شود زیرا مشتریان شروع به استفاده از ابزارهای هوش مصنوعی مولد کرده و مجموعه گسترده‌تری از ویژگی‌هایی که عملکرد روزانه آن‌ها را مولدتر می‌کند را در نظر می‌گیرند. برای مقابله با این خطرات، این شرکت تصمیم گرفت تا به سرعت ویژگی‌های هوش مصنوعی مولد را تعبیه کند که تجربه مشتری را بهبود بخشد و محصولاتش را متمایزتر کند.

چگونه صندوق‌ها می‌توانند از بروز اختلال جلوگیری کنند؟

صندوق‌های برتر منتظر نیستند ببینند هوش مصنوعی چگونه این فضا را تغییر می‌دهد. با زمان‌های چرخه کوتاه‌تر و موانع کمتر برای ورود، اگر اکنون اقدام نکنند، سود کنونی را از دست می‌دهند.

در ارزیابی اینکه آیا یک بازار با تغییرات قابل توجهی نسبت به هوش مصنوعی مولد مواجه خواهد شد، سرمایه گذاران باید هم پتانسیل اختلال و هم موانع ساختاری در بازار را در نظر بگیرند. آیا هوش مصنوعی مولد پتانسیل جایگزینی یا افزایش بهره وری انسان، بهبود کیفیت محصول یا کاهش هزینه‌ها را دارد؟ موانع ساختاری برای ورود چیست؟ آیا محدودیت‌های قانونی یا داده‌های حساس وجود دارد؟

در ارزیابی توانایی شرکت برای سرمایه‌گذاری از این فرصت ها، سرمایه گذاران باید در نظر بگیرند که آیا دارای داده‌های اختصاصی هستند که بتواند برنامه‌های کاربردی هوش مصنوعی مولد را غنی کند یا خیر. آیا مدل قیمت‌گذاری این شرکت برای گرفتن ارزش از هوش مصنوعی مولد تنظیم شده است یا با فشار قیمت‌گذاری مواجه خواهد شد؟ آیا استعداد خلق کردن را دارید و اگر نه، کجا می‌توانید آن را فراگیرید؟ روی چه ویژگی‌های متمایز و تدافعی مانند جذب مشتری و آگاهی از برند می‌توانید حساب کنید؟

با درک ظرفیت کلی برای تغییر در بازارهای متاثر از هوش مصنوعی مولد و توانایی دارایی‌ها برای هدایت این تغییر، صندوق‌های سرمایه‌گذاری برتر بیشتر متمایل به سرمایه‌گذاری بر روی پتانسیل دارایی‌های نرم افزاری فعلی خود هستند.

https://pvst.ir/gkg

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو