skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کار بزرگ یا حرف بزرگ

۴ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شماره ۱۱۵

کار بزرگ نیازمند تعاملات فردی است حال این تعاملات می‌تواند میان افراد یک گروه باشد یا ساختار یک دولت و حاکمیت اما به نظر می‌رسد در شرایط فعلی تعاملات بین‌دستگاهی ما در پایین‌ترین سطح خود قرار دارد. هیچ‌کدام از وزارتخانه‌های دولتی از اتفاق‌ها و مسائلی که در وزارتخانه دیگر می‌گذرد خبری ندارند و هر کدام به صورت مستقل برای خود پروژه‌ای تعریف می‌کنند یا تصمیم به انجام فعالیتی می‌گیرند که یا وزارتخانه دیگر کامل با آن مخالف است یا رویه‌ای دیگر برای اجرایی کردن آن در پیش گرفته است.

فقط کافی است به سرتیتر اخبار روزها و هفته‌های گذشته نگاهی بیندازیم:

معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری صورت‌جلسه‌ای صادر می‌کند که طبق آ‌ن پلتفرم‌های سلامت می‌توانند فعالیت کنند اما همان زمان معاونتی در وزارت بهداشت با آن مخالفت می‌کند و معاونت دیگر در وزارت اقتصاد می‌گوید فعالیت پلتفرم‌های سلامت نیاز به مجوز جدیدی ندارد و کسی نمی‌تواند با فعالیت آنها مخالفت کند.

یا بخشی از دولت تصمیم به تعطیلی استارت‌آپ‌ها به دلیل رعایت نکردن قواعدی غیر از قواعد کسب‌وکاری می‌گیرد و بخش دیگری از دولت می‌کوشد با رایزنی این مشکل را برطرف کند و بخش دیگری می‌گوید اصلاً دستور به تعطیلی کسب‌وکار نداده است و رسانه دولتی دیگر از تغییر مالکیت در استارت‌‌آپ‌ها صحبت می‌کند.

درگاه ملی مجوزها و الزام اتصال تمامی دستگاه‌های صادرکننده مجوز به آن نیز روی دیگری از ناهماهنگی در بخش‌های مختلف دولت را نشان می‌دهد، در شرایطی که طبق مصوبه دولت تمامی مجوزها باید از طریق این درگاه صادر شود، بخش‌های مختلف دولت که به‌نوعی صادرکننده مجوز به شمار می‌آیند سعی می‌کنند با توسل به قوانین و مصوبه‌های مختلف خود را از این سامانه مجزا کنند.

در چنین شرایطی انتظار داریم پروژه‌های ملی به نتیجه برسد و در جهت رسیدن به کشور اول منطقه از نظر رشد اقتصادی حرکت کنیم و بخش خصوصی نیز به طور کامل با دولت برای پیشبرد اهدافش همکاری کند. در حالی که رسیدن به این هدف جز با همراهی و هماهنگی کامل بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی با یکدیگر امکان‌پذیر نیست.

یکی از پروژه‌های ملی، پیاده‌سازی پروژه اتصال تمامی مؤدیان مالیاتی به سامانه مؤدیان و ارسال صورت‌حساب الکترونیکی به این سامانه است که علاوه بر اینکه همکاری و همراهی تمامی بخش‌های دولت را طلب می‌کند باید با هماهنگی بخش خصوصی پیش رود، اما به نظر می‌رسد تا اینجای کار سازمان امور مالیاتی سعی کرده بدون هماهنگی با سایر بخش‌ها کار خود را پیش برد. سازمان امور مالیاتی در این زمینه فقط اعلام کرده است که صورت‌حساب‌های مؤدیان باید امضای دیجیتالی داشته باشند یا رمزنگاری شوند و یک فایل نرم‌افزاری نیز برای اجرای این طرح روی سامانه خود قرار داده اما با مرکز توسعه تجارت الکترونیکی برای اجرای این پروژه هماهنگی انجام نداده است. از سویی اطلاعات دقیقی در اختیار شرکت‌های نرم‌افزارهای حسابداری نیز برای پیشبرد این پروژه قرار نداده است.

به نظر می‌رسد سازمان امور مالیاتی تصور می‌کند در فضایی مجرد کار می‌کند و دستوراتش بدون اینکه تداخلی با دستورات یا فعالیت بخش‌های دیگر داشته باشد باید اجرایی شود. هیچ کدام از کارهای بزرگ به دست یک نفر یا یک سازمان انجام نشده‌اند، کارهای بزرگ را افراد مختلف با دیدگاه‌ها و نظرات گوناگون با هدف رسیدن به یک هدف انجام می‌دهند و برای به ثمر رسیدن آن همگام با یکدیگر حرکت می‌کنند؛ حال باید دید آیا ما در ساختار فعلی تصمیم داریم کاری بزرگ انجام دهیم یا فقط حرف‌های بزرگ می‌زنیم؟

این مطلب در شماره ۱۱۵ پیوست منتشر شده است.

ماهنامه ۱۱۵ پیوست
دانلود نسخه PDF
https://pvst.ir/frd

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو