skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پلاس

نسرین ابویی نویسنده میهمان

هوش مصنوعی لاما 2 (Llama 2) چیست؟ آشنایی با قابلیت‌ها و کاربردها

نسرین ابویی
نویسنده میهمان

۲۷ شهریور ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

هوش مصنوعی لاما 2 از جدیدترین نمونه‌های AI

هوش مصنوعی Llama 2 یکی از جدیدترین نمونه‌های کاربردی AI است. یک مدل زبانی هوش مصنوعی که از همکاری متا (شرکت مادر فیس‌بوک) و مایکروسافت تولید شده است. به طور کلی هوش مصنوعی به عنوان یک فناوری با کاربردهای بی نهایت، در حال تبدیل شدن به یک بازار غول‌پیکر است. عظیم‌ترین شرکت‌ها در این زمینه در حال فعالیت هستند.

Llama 2 یک مدل زبان بزرگ (LLM) است که توسط Meta AI توسعه یافته است. این مدل، ابزار قدرتمندی است که می‌تواند برای تولید متن، ترجمه زبان‌ها، نوشتن انواع مختلف محتوای خلاقانه و پاسخ به سوالات شما به روشی آموزنده استفاده شود. Llama 2 هنوز در دست توسعه است، اما قبلاً یاد گرفته است که انواع مختلفی از وظایف را انجام دهد، از جمله:

  • ایجاد مکالمات چت واقع‌بینانه و منسجم
  • ترجمه دقیق و روان زبان‌ها
  • نوشتن انواع محتوای خلاقانه مانند شعر، کد، فیلمنامه، قطعات موسیقی، ایمیل، نامه و غیره
  • پاسخ به سوالات شما به روشی آموزنده، حتی اگر باز، چالش برانگیز یا عجیب باشند

Llama 2 منبع باز است، به این معنی که هر کسی می‌تواند از آن برای اهداف تحقیقاتی و تجاری استفاده کند. همچنین به صورت رایگان در دسترس است که آن را به ابزاری بسیار در دسترس برای توسعه دهندگان و محققان تبدیل می کند.

نام “لاما” اشاره به حیوانی به همین نام در آمریکای جنوبی است. لاماها به دلیل هوش و توانایی خود در حمل بارهای سنگین معروف هستند.

در این مطلب به هوش مصنوعی Llama 2 و قابلیت‌های آن می‌پردازیم و چشم‌انداز این فناوری از هوش مصنوعی مولد را بررسی خواهیم کرد.

هوش مصنوعی Llama 2 حاصل ازدواج مایکروسافت و متا

هوش مصنوعی Llama 2 به عنوان جانشین لاما عرضه شد. در واقع Llama 2 مدل زبانی هوش مصنوعی بزرگ متا است که در فوریه 2023 شروع به کار کرد. هدف از ایجاد این ابزار ارائه یک پلتفرم تحقیق و توسعه برای استفاده آکادمیک بود و به سرعت مورد پذیرش کاربران قرار گرفت. لاما 2 پس از مواجهه با بیش از ۱۰۰.۰۰۰  درخواست دسترسی برای نسخه اول، قصد دارد با ارائه یک ابزار متن باز به صورت رایگان به موفقیت بیشتری دست یابد. این تصمیم استراتژیک نه تنها متا را به عنوان رقیب مستقیم هوش مصنوعی ChatGPT  محصول OpenAI قرار می‌دهد، بلکه دسترسی به ابزارهای پیشرفته هوش مصنوعی را نیز برای افراد بیشتری امکان‌پذیر می‌کند. هم‌چنین به صورت بالقوه موجب تقویت موج جدیدی از نوآوری و آزمایش در جامعه هوش مصنوعی خواهد شد.

این پلتفرم قادر به تولید متن به بیش از ۲۷ زبان است. بنابراین به توسعه‌ دهندگان نرم‌افزار کمک می‌کند تا برنامه‌های کاربردی بی‌شماری را توسعه دهند. هم‌چنین به لطف ۷۰ میلیارد پارامتری که ظرفیت تولید زبانی هوش مصنوعی را تغذیه می‌کند، در مقایسه با نسخه قبلی امکان برقراری تعامل بهتری با کاربر دارد. Llama 2 برای اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز سازگار خواهد شد.

هوش مصنوعی لاما 2 قابل اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز
هوش مصنوعی لاما 2 برای اجرا بر روی سیستم عامل ویندوز سازگار خواهد شد.

قابلیت‌های هوش مصنوعی لاما 2

یکی از ویژگی‌های هوش مصنوعی Llama 2این است که در مقایسه با نسخه قبلی خود با 40 درصد داده‌های بیشتر آموزش دیده است. بنابراین در آزمون‌های مختلف از سایر مدل‌های زبانی بهتر عمل می‌کند که نشان دهنده پتانسیل آن برای ایجاد پیشرفت‌های قابل توجه در زمینه هوش مصنوعی است.

به علاوه لاما 2 بر تعهد متا به ایمنی و شفافیت در فناوری هوش مصنوعی تأکید دارد. طبق افشای متا لاما 2 را تحت آزمایش‌های ایمنی سخت‌گیرانه، چه در داخل و چه در خارج تولید کرده‌اند. این فرآیند ارزیابی جامع تضمین می‌کند که مدل نه تنها قدرتمند است، بلکه برای استفاده بی‌خطر است. هم‌چنین لاما 2 از یک راهنمای کاربردی مسئولانه برخوردار است تا از وقوع چالش‌هایی ازجمله فعالیت‌های مجرمانه و کلاهبرداری، نمایش‌های گمراه کننده و ارسال هرزنامه جلوگیری شود. به طور کلی تمرکز بر ایمنی در توسعه هوش مصنوعی بسیار مهم است، زیرا تضمین می‌کند که این فناوری می‌تواند به صورت مسئولانه و اخلاقی استفاده شود.

هم‌چنین به عنوان کاربرد این نوع از هوش مصنوعی مولد باید به قابلیت‌های آن برای کسب و کارها اشاره کرد. لاما 2 با ارائه فناوری‌هایی از جمله ربات‌های گفتگو و تولید تصویر به کسب و کارها امکان می‌دهد این فعالیت‌ها را در جهت اهدافشان سفارشی‌سازی کنند. به علاوه شرکت‌ها از قابلیت‌های مدل‌سازی استفاده می‌کنند و در عین حال از چالش‌های معمول هوش مصنوعی از جمله تعصبات، نادرستی‌ها و غیره تا حد زیادی جلوگیری شده است.

آینده هوش مصنوعی لاما 2
انتظار می‌رود هوش مصنوعی لاما 2 در آینده در دسترس محققان و توسعه دهندگان بیشتری قرار گیرد.

آینده هوش مصنوعی Llama 2

این ابزار هوش مصنوعی مولد قرار است به صورت منبع باز از طریق Azure پلتفرم خدمات ابری مایکروسافت در دسترس قرار گیرد. هم‌چنین برنامه‌ریزی شده از طریق AWS، Hugging Face و سایر ارائه دهندگان عرضه شود. این حرکت نشان دهنده اعتقاد متا به اهمیت ارائه یک رویکرد باز برای توسعه هوش مصنوعی، به ویژه در فضای مولد  و در حال پیشرفت است.

در این میان به عنوان یک پیشرفت هیجان‌انگیز، کوالکام در حال همکاری با متا است تا Llama 2 از سال ۲۰۲۴ به مجموعه‌ای از دستگاه‌ها از جمله لپ‌تاپ، تلفن و هدست وارد شود. هدف این همکاری ایجاد برنامه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی است که مستقل از خدمات ابری عمل می‌کنند. بنابراین این حرکت گام مهمی در جهت تمرکززدایی از فناوری هوش مصنوعی خواهد بود. به علاوه به صورت بالقوه می‌تواند شیوه تعامل ما با فناوری را متحول و هوش مصنوعی را به بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل کند.

انتظار می‌رود Llama 2 در آینده در دسترس محققان و توسعه دهندگان بیشتری قرار گیرد. بنابراین منجر به افزایش تحقیقات و توسعه هوش مصنوعی خواهد شد. در این میان برندگان واقعی کسب و کارها، استارت‌آپ‌ها و محققانی خواهند بود که به ابزارهای پیشرفته AI دسترسی خواهند داشت.

 

https://pvst.ir/fxo

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو