skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تدوین سند هوش مصنوعی و تنظیم‌گری پلتفرم‌ها در برنامه‌ هفتم تکلیف شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۱۵ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۶ مرداد ۱۴۰۲

مجلس، مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات را مکلف به تدوین دو سند در حوزه هوش مصنوعی و تنظیم‌گری اقتصاد دیجیتالی کرده است. طبق یکی از این اسناد قرار است فقط مرکز ملی فضای مجازی اختیار مسدودسازی پلتفر‌م‌ها را در اختیار داشته باشد.

به گزارش پیوست، کمیسیون تلفیق برنامه هفتم توسعه طی بررسی این برنامه به مرکز ملی فضای مجازی و وزارت ارتباطات تکلیف کرده است برنامه ملی هوش مصنوعی را تهیه کنند.

بر این اساس این دو نهاد باید با همکاری سایر دستگاه‌ها، ۶ ماه پس از لازم‌الاجرا شدن برنامه هفتم توسعه این برنامه را تهیه کنند، سپس باید به تصویب شورای عالی فضای مجازی برسد.

عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، اعلام کرده است کار روی تهیه این برنامه به‌زودی آغاز خواهد شد.

پیش از این محمد رضوی‌زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات، گفته بود نهادهای زیادی در زمینه هوش مصنوعی تصمیم می‌گیرند و متولی مشخصی وجود ندارد. با تدوین این برنامه انتظار می‌رود متولی هوش مصنوعی در کشور مشخص شود.

آن‌طور که زارع‌پور در شبکه اجتماعی ویراستی گفته، کمیسیون تلفیق به اتصال ۸۰ درصد خانوارها به فیبرنوری تا پایان این برنامه نیز رأی داده است.

پلتفرم‌ها تنظیم‌گری می‌شوند

تکلیف دیگری که به برنامه هفتم افزوده شده مربوط به تنظیم‌گری پلتفرم‌هاست. کمیسیون تلفیق به مرکز ملی فضای مجازی تکلیف کرده است سند سیاست‌ها و الزامات تنظیم‌گری سکوها و اقتصاد دیجیتالی را ظرف سه ماه تصویب کند.

محسن زنگنه، سخنگوی کمیسیون تلفیق، در این باره گفته است: سکو‌های فعال در حوزه فضای مجازی همیشه از یک نابسامانی و نبود متولی خاص رنج می‌بردند، از این رو کمیسیون دو الی سه ماده را در این بخش به تصویب رساند تا به‌نوعی فعالیت سکو‌های فضای مجازی و اقتصاد دیجیتالی نظم پیدا کند.

همه‌ تنظیم‌گران بخشی و پلتفرم‌ها ملزم خواهند بود سندی را که تدوین خواهد شد رعایت کنند.

زنگنه همچنین اضافه کرده است:‌ هرگونه مسدودسازی و پالایش (فیلتر) این سکو‌ها تنها بر عهده مرکز ملی فضای مجازی گذاشته شده تا دیگر شاهد این نباشیم که دستگاه‌های مختلف تصمیماتی خلاف این سند بگیرند.

به نظر می‌رسد با تصویب سند فوق، مرکز ملی فضای مجازی به نهادی قدرتمندتر در تنظیم‌گری پلتفرم‌ها تبدیل شود.

https://pvst.ir/fmj
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو