skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اختراع جدید اپل به ثبت رسید: لب‌خوانی با سیری

۱۵ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

فناوری حسگر حرکتی اپل

شرکت اپل، فناوری حسگر حرکتی را ثبت کرده است. این فناوری به Siri، دستیار صوتی کمک خواهد کرد تا حرکات دهان، سر و گردن کاربر را بخواند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به درخواست کاربر پاسخ دهد. باید دید که آیا این فناوری در محصولات این شرکت جایی خواهد داشت یا صرفا در حد همین اختراع باقی می‌ماند.

به گزارش پیوست، اپل، حق اختراع فناوری‌ای را به ثبت رسانده که ممکن است به Siri دستیار صوتی این برند جهت برآورده کردن خواسته کاربر از طریق حرکات لب و سر کمک کند. این فناوری که در ژانویه سال جاری به ثبت رسیده طبق آنچه تا کنون ادعا شده، قابلیتی به این دستیار صوتی اضافه می‌شود که با خواندن حرکات دهان و سر، خواسته کاربر را فراهم کند. در صورت تحقق این امر، استفاده از Siri دیگر محدود به میکروفون نمی‌ماند.

براساس گزارشی که اخیرا AppleInsider منتشر کرده است، برنامه ثبت اختراع این شرکت « تشخیص کلمه کلیدی با استفاده از حسگر حرکتی» نام دارد. ساز و کار این سیستم بدین شکل است که پس از دریافت داده از طریق حسگرهای حرکتی، سیستم آن را بررسی می‌کند که آیا داده‌های دریافتی با داده‌های مرجع انطباق دارد یا نه. در صورت مطابقت داشتن داده‌ها، این دستیار به دنبال یک کلمه یا عبارت می‌گردد.

نمودارهای ثبت اختراع به طور خاص دستورات صوتی مانند «Hey, Siri»، «Skip» و «Next song» نشان می‌دهد و به فرآیند بهبود این دستورات با استفاده از تحلیل حرکات کاربران اشاره می‌کند.

به‌طور کلی سیستم‌های تشخیص صدا بنا بر دلایلی مانند نویز پس‌زمینه، مصرف زیاد باتری و توان پردازشی بالا اغلب از دقت کمی برخوردارند. با این حال این سیستم جدید از سنسورهای حرکتی موجود مانند ژیروسکوپ و شتاب‌سنج برای تعیین این که آیا حرکات قابل مشاهده دهان، سر و گردن نشان‌دهنده گفتار انسان است یا نه، استفاده خواهد کرد.

همچنین در این گزارش آمده است که این سیستم می‌تواند تغییرات کوچک در ماهیچه صورت، حرکات سر و حتی لرزش‌ها را هم تشخیص دهد. این احتمال نیز وجود دارد که اگر تشخیص حرکت به اندازه کافی سریع صورت بگیرد، دسترسی Siri برای اتصال به میکروفن جهت شنیدن کلام کاربر فعال می‌شود.

در حالی که اپل به طور مشخص اشاره نکرده است که قصد دارد این فناوری جدید را به دستگاه‌هایی که برنامه Siri را ندارد بیاورد یا نه اما ممکن است که فناوری حسگر حرکتی با سایر محصولات این شرکت مانند هدست واقعیت ترکیبی آینده ویژن پرو یا ایرپاد نیز ادغام شود.
اپل هر ساله اختراعات گوناگونی را ثبت می‌کند اما بسیاری از این‌ها حتی عملی هم نمی‌شود و به دست مصرف‌کنندگان هم نمی‌رسد. بنابراین هنوز مشخص نیست که فناوری حسگر حرکتی در محصولات آتی این برند جایی خواهد داشت یا این مورد هم به مثابه موارد پیشین به لیست اختراعات خواهد پیوست.
https://pvst.ir/fmi

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو