skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

از نظر اروپاییان، جامعه برای هوش مصنوعی آماده نیست

۹ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

فعالان تکنولوژی و حتی‌ قانون‌گذاران نظرات مختلفی درمورد هوش مصنوعی، داغ‌ترین بخش تکنولوژی روز، دارند. برخی از جمله ایلان ماسک از آن به عنوان خطری برای بشریت یاد می‌کنند و افرادی همچون بیل‌گیتس رویکرد معتدل‌تری داشته و هراس چندانی ندارند.

در این بین اما نظر بخش مهمی از اکوسیستم هوش مصنوعی یا همان مصرف‌کنندگان  کمتر شنیده می‌شود. شرکت مشاوره Morning Consult Pro برای ارزیابی نگاه مصرف کنندگان به این تکنولوژی تحقیقاتی با مشارکت هزار فرد بزرگسال را در مهمترین بازارها‌ی اروپا به انجام رسانده است.

این تحقیقات که در پنج کشور فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا و انگلستان انجام گرفته نشان می‌دهد که در تمامی کشور‌های به جز اسپانیا، جستجوی آنلاین با کمک هوش مصنوعی از نگاه مصرف‌کنندگان مهمترین کاربرد‌ این تکنولوژی است.

شرکت‌کنندگان این مطالعه همچنین درمورد ادغام هوش مصنوعی با معاینه پزشکی، هدایت جاده‌ای، پرواز و پیشنهاد هتل نیز هیجان زده هستند.

با این حال اکثریت مصرف کنندگان اروپایی این مطالعه باور دارند که جامعه هنوز برای هوش مصنوعی آماده نیست. در فرانسه و آلمان، چنین دیدگاهی به ترتیب در بین ۷۴ تا ۷۰ درصد کاربران به چشم می‌خورد و بالاترین نرخ را در بین دیگر کشور‌ها دارد.

در پس پرده این دیدگاه نگرانی‌هایی درمورد انتشار اطلاعات وارونه، محافظت از کودکان و محافظت از حریم خصوصی است. به طور خاص، تنها سه نفر از هر ده پاسخ دهنده این تحقیق برای ارائه داده‌های شخصی خود به هوش مصنوعی مولد اعتماد دارند. در انگلستان و اسپانیا، ترس اصلی مردم در رابطه با توسعه غیرمسئولانه هوش مصنوعی از سوی شرکت‌های تکنولوژی است.

نگرانی مصرف‌کنندگان رابطه مستقیم با درخواست آنها برای قانون‌گذاری بیشتر در این حوزه دارد. بیش از نیمی از تمام مصرف کنندگان این بازارها معتقدند که هوش مصنوعی باید قویا از سوی دولت قانون‌گذاری شود. در اسپانیا و انگلستان نیز چنین دیدگاهی به ترتیب با نرخ ۶۶ و ۶۴ درصدی به بیشترین سطح می‌رسد. این در حالی است که دولت انگلستان دیدگاه آزاد‌تری را نسبت به اتحادیه اروپا در پیش گرفته است.

این تحقیق به طور کلی نشان می‌دهد که مصرف کنندگان به هوش مصنوعی علاق داشته و معتقد هستند که نقش مهمی در آینده ایفا می‌کند اما نگرانی‌هایی درمورد احتمال سو استفاده از تکنولوژی و کنترل ناپذیر بودن آن وجود دارد.

جوردن مارلت، تحلیلگر ارشد Moring Consult Pro، می‌گوید: «شرکت‌هایی که در پی ادغام هوش مصنوعی در محصولات و خدماتشان هستند باید از خط قرمز مصرف‌کنندگان آگاه باشند.»

https://pvst.ir/fle

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو