skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

وزارت ارشاد فعالیت طاقچه را غیرقانونی دانست، طاقچه از دسترس خارج شد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۹ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۰ مرداد ۱۴۰۲

وزارت ارشاد به دلیل آنچه نداشتن مجوز اعلام شده، از فعالیت طاقچه جلوگیری کرد. در پی این اطلاعیه، طاقچه از دسترس خارج شده و امکان خرید از آن وجود ندارد.

به گزارش پیوست، مرکز توسعه مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی وزارت ارشاد اعلام کرده است: «بر اساس اسناد بالادستی و در راستای «ساماندهی سکوهای نشر کتاب دیجیتال» از فعالیت طاقچه ممانعت به عمل می‌آید.»

پس از انتشار عکس بدون حجاب کارکنان طاقچه، حواشی زیادی برای این پلتفرم فروش کتاب به وجود آمد. ابتدا چندین ناشر از جمله انتشارات به‌نشر، خط‌مقدم، شهید کاظمی، راه‌یار، شهید هادی و دانشگاه تهران اعلام کردند با طاقچه قطع همکاری خواهند کرد. طاقچه نیز پس از این درخواست در بیانیه‌ای اعلام کرد فرایند فسخ قرارداد را در دستور کار قرار داده است.

در این اطلاعیه بدون اشاره به حواشی رواج‌یافته در شبکه‌های اجتماعی، علت ممنوعیت فعالیت طاقچه، نداشتن مجوز عنوان شده و در این خصوص به ماده ۲ قانون مجازات اشخاص که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند استناد شده است.

در این قانون آمده است: «هرگونه فعالیت تجاری در زمینه تولید، توزیع، تکثیر و عرضه آثار، نوارها و لوح‌های فشرده صوتی و تصویری نیاز به اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارد.»

همچنین طاقچه بنا بر ماده ۲ آیین‌نامه ساماندهی و توسعه رسانه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی دیجیتال مکلف شده است از وزارت ارشاد مجوز دریافت کند.

این در حالی است که با مراجعه به سایت «ساماندهی محتوای فضای مجازی» مجوزهایی که طاقچه دریافت کرده است در این سایت دیده می‌شود.

به‌روزرسانی

طاقچه با ارسال نوتیفیکیشنی به کاربران خود اعلام کرده «بدون اخطار قبلی» فیلتر شده است. در این اعلان همچنین به کاربران اطمینان داده شده کتاب‌ها و حق اشتراک‌شان محفوظ است.

https://pvst.ir/fl9
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو