skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر
انتخاب سردبیر

زارع‌پور: یک‌سوم سایت‌های پرطرفدار فیلترشده در ایران،‌ غیراخلاقی هستند

علی مومنی علی مومنی تحریریه

۴ مرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ مرداد ۱۴۰۲

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به گزارش انجمن تجارت الکترونیک در مورد وضعیت اینترنت، این گزارش را دچار اشکالاتی دانست که تهیه‌کنندگان گزارش نیز به آن اذعان کرده‌اند. زارع‌پور گفت: یک‌سوم سایت‌های پرطرفدار فیلترشده، غیراخلاقی هستند.

به گزارش پیوست، عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: «پریشب جلسه‌ای دو ساعت و نیمه با تهیه‌کنندگان این گزارش داشتیم. ما از هر نقد و پیشنهادی برای بهبود کیفیت شبکه استقبال می‌کنیم. به این دوستان هم عرض کردیم این گزارش مشکلاتی دارد و قبول داشتند. قرار شد این جلسات ادامه پیدا کند تا گزارشی مبتنی بر واقعیات کشور تهیه شود.»

او ادامه داد: «مثلاً در این گزارش آمده ۳۰ درصد از صد سایت پرطرفدار در دنیا در ایران فیلتر است. در همین گزارش نگاه کنید اینها چه سایت‌هایی هستند. شاید یک‌سوم‌شان سایت‌هایی باشند که در همه جای دنیا با محدودیت‌ روبه‌رو هستند؛ سایت‌های غیراخلاقی هستند، سایت اول تا چهارم شبکه‌های اجتماعی هستند که بعضاً ۱۵ سال است در کشور محدود شده‌اند و اصلاً در این دولت اتفاق نیفتاده است.»

زارع‌پور همچنین گفت: «بخش‌های قابل استفاده‌ای هم وجود داشت که استقبال کردیم، مثل توسعه نیافتن زیرساخت‌های ارتباطی کشور. قرار شد این کار ادامه پیدا کند و همکاران من هم کمک می‌کنند که این گزارش متقن‌تر شود تا بخش خصوصی گزارش‌های فصلی ارائه کنند، ما هم داده‌هایمان را در اختیارشان قرار می‌دهیم. ما شبانه‌روز برای ارتقای کیفیت شبکه تلاش می‌کنیم.»

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا اینترنت ایران دومین اینترنت پراختلال جهان است گفت: «به هیچ وجه این‌طور نیست.»

پیام‌رسان‌های ایرانی حریم خصوصی را نقض نمی‌کنند

وزیر ارتباطات درباره حواشی اخیر پیرامون پیام‌رسان بله نیز گفت: «بعد از اینکه این عکس منتشر شد به دوستان سازمان فناوری اطلاعات ماموریت دادم بررسی کنند،‌ جلساتی برگزار شد،‌ دیروز هم بیانیه‌ای صادر شد. ما کاملاً به مردم عزیزمان اطمینان خاطر می‌دهیم که هم بله و هم سایر پیام‌رسان‌های ایرانی حافظ امنیت و حریم خصوصی مردم هستند. حفظ امنیت کاربران و حریم خصوصی آنها خط قرمز ما در وزارت ارتباطات است.»

دیروز نیز سازمان فناوری اطلاعات در بیانیه‌ای گفته بود بله حریم خصوصی کاربران را نقض نکرده و عکسی که اخیراً منتشر شده مربوط به سامانه آنالیز پیام‌ها برای جلوگیری از انتشار محتوای مجرمانه است.

زارع‌پور در این باره توضیح داد: «آن عکس برای رسیدگی به گزارش‌های مردمی بوده است. در همه پیام‌رسان‌‌های خارجی هم می‌توانید محتواهای غیرمجاز در گروه‌ها و کانال‌ها را گزارش کنید و مکانیسم رسیدگی به آن وجود دارد. احدی حق ندارد به اطلاعات خصوصی مردم دسترسی داشته باشد.»

https://pvst.ir/fiu
علی مومنی
علی مومنیتحریریه

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو