skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پیروزی برای مایکروسافت: دادگاه با درخواست FTC برای منع قرارداد خرید اکتیویژن مخالفت کرد

۲۰ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

یک قاضی فدرال در سن‌فرانسیسکو با درخواست کمیسیون بازرگانی فدرال برای جلوگیری از قرارداد خرید شرکت بازی‌سازی اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت مخالفت کرد.

کمپانی اکتیویژن یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان بازی‌های ویدیویی است که مایکروسافت قصد دارد آن را با قیمتی حدود ۷۰ میلیارد دلار خریداری کند. غول آمریکایی اما با وجود دریافت رضایت اتحادیه اروپا با مخالفت‌هایی در آمریکا و انگلستان روبرو است. حکم این قاضی آمریکایی که به نقل از CNBC به نفع مایکروسافت صادر شده این شرکت را یک گام دیگر به یکی از بزرگترین اکتساب‌های تاریخش نزدیک می‌کند.

موانع همچنان باقی است

گفتنی است که قرارداد مایکروسافت هنوز آماده نهایی شدن نیست. FTC حالا می‌تواند درخواست تجدید نظر کند و دو شرکت باید راهکاری باری جلب رضایت اداره رقابت و بازارهای انگلستان (CMA)، که در حال حاضر با این قرارداد مخالف است، پیدا کنند.

قاضی جکلین اسکات کورلی، در تصمیم خود که روز سه‌شنبه (۱۱ جولای)، منتشر شد گفت: «مسئولیت این دادگاه در این پرونده محدود است. باید تصمیم گرفت که آیا، با وجود شرایط فعلی، براساس اقدام دولتی FTC این قرارداد باید متوقف-یا حتی قدغن- شود. براساس دلایلی که توضیح داده شد، حکم دادگاه این است که FTC نشان نداده است که احتمال واضحی وجود دارد مبنی بر این ادعا که ادغام در این صنعت خاص باعث کاهش رقابت می شود. برعکس، شواهد مستند نشان دهنده دسترسی بیشتر مصرف‌کننده به Call of Duty و دیگر محتواهای اکتیویژن است. درنتیجه درخواست یک منع اولیه رد می‌شود

قیمت هر سهم اکتیویژن بلیزارد پس از اعلام حکم دادگاه منطقه شمالی کالیفرنیا به اوج ۸۸.۰۳ دلاری رسیده است. مایکروسافت با خرید این شرکت به قیمت ۹۵ دلار در ازای هر سهم موافقت کرده است.

خرسندی طرفین قرارداد و خط و نشان FTC

بابی کاتیک، مدیرعامل اکتیویژن بلیزارد در متنی به کارکنان نوشت: «ما خوشبینیم که حکم امروز نشان دهنده هموار شدن راه برای تایید کامل رگولاتوری در سراسر جهان است و آماده‌ایم تا با رگولاتور‌های انگلستان برای رفع نگرانی‌های باقی‌مانده همکاری و ادغام را سریعا نهایی کنیم.»

مایکروسافت نیز از این تصمیم استقبال کرده است.

برد اسمیت، نماینده و نایب‌‌رئیس مایکروسافت، در بیانیه‌‌ای گفت: «ما برای این تصمیم سریع و کامل قدردان دادگاه سن‌فرانسیسکو هستیم و امیدواریم که دیگر حوزه‌های قضایی هم برای حل و فصل به موقع تلاش کنند. همانطور که مدام در روند این فرایند مشخص کردیم، ما به فعالیت خلاق و همکاری برای رفع نگرانی‌های رگولاتوری متعهدیم.»

حکم دادگاه سن‌فرانسیسکو تنها پنج روز پس از جلسه دادگاه برای بررسی قرارداد ۶۸.۷ میلیارد‌ دلاری خرید مایکروسافت، که خبرش سال ۲۰۲۲ اعلام شد، صادر شده است. قاضی وظیفه داشت تا در رابطه با درخواست FTC برای یک منع اضطراری و جلوگیری از این قرارداد حکمی صادر کند.

FTC مدعی است که مایکروسافت قصد انحصاری کردن یک سری بازی‌ها را دارد تا از ورود آنها به پلی‌استیشن شرکت سونی و سیوچ از شرکت نینتندو جلوگیری کند و در صورت انعقاد قرارداد احتمالا شاهد چنین شرایطی خواهیم بود. اما مایکروسافت می‌گوید که این شرکت نه تنها دسترسی به بازی‌های اکتیویژن را کمتر نمی‌کند بلکه با کتابخانه بازی‌های اشتراکی خود (Game Pass)، باعث افزایش دسترسی خواهد شد. ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت و بابی کاتیک، مدیرعامل اکتیویژن بلیزارد، هردو در این دادگاه شهادت دادند و مدیرانی از الفابت (شرکت مادر گوگل)، انویدیا و سونی و نیز حضور پیدا کردند.

کمیسیون تجارت فدرال در ماه دسامبر برای جلوگیری از این قرارداد شکایتی را مطرح کرد تا یک قاضی حقوق اداری به بررسی آن بپردازد. با این حال FTC پیش از اتمام این فرایند درخواست منع اولیه‌ای را ارائه کرد تا از قرارداد مایکروسافت جلوگیری کند. مایکروسافت و اکتیویژن قصد داشتند در تاریخ ۱۸ جولای و پیش از دادگاه ۲ آگوست به میزبانی قاضی حقوق اداری، نهایی کنند.

سخنگوی FTC گفت: «با توجه به تهدید روشنی که این ادغام برای رقابت آزاد در بازی ابری، خدمات اشتراکی و کنسول‌ها دارد، از این نتیجه متاسفیم. ما در روزهای آتی گام بعدی خود را در جهت مبارزه برای حفظ رقابت و محافظت از مصرف‌کنندگان اعلام می‌کنیم.»

با توجه به رای صادره در آمریکا، این دو شرکت بار دیگر به سراغ اروپا می روند.

برد اسمیت در بیانیه‌ای گفت: «پس از تصمیم امروز در ایالت متحده، توجه ما به سمت انگلستان برمی‌گردد. در حالی که ما با نگرانی‌های CMA مخالفیم، گزینه اصلاح را برای رفع نگرانی‌های فعلی به گونه‌ای قابل قبول برای CMA بررسی می‌کنیم. مایکروسافت برای اولویت دادن به کار روی این پیشنهادات با CMA موافقت کرده‌اند که اجتناب از دعوی قضایی در انگلستان به نفع عموم است.»

https://pvst.ir/feb

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو