skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دسته‌بندی NFT به پلتفرم ایسام اضافه شد

۲۰ تیر ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

NFT پلتفرم ایسام

ایسام به عنوان یکی از پلتفرم‌های C2C ایرانی از بخش جدید توکن‌های دیجیتال غیرمثلی (NFT)، باهدف تکمیل محصولات خود در زمینه خرید و فروش آثار کلکسیونی، رونمایی کرد.

به گزارش پیوست، پلتفرم آنلاین خرید، فروش و مزایده ایسام با هدف تکمیل خدمات خود برای افراد علاقه‌مند به کالاهای کلکسیونی، اقدام به اضافه کردن دسته‌بندی جدیدی کرده است که به توکن‌های غیرمثلی (NFT) اختصاص دارد.

در سال‌های گذشته این توکن‌ها به عنوان نمونه‌های دیجیتالی آثار کلکسیونی برای کاربران مطرح شده است. در ایران هم بسیاری از هنرمندان هنرهای دیجیتالی به عرضه آثار خود به صورت NFT در پلتفرم‌های مختلف پرداخته‌اند. ایسام هم به عنوان پلتفرم بومی‌سازی شده ebay، تمرکز ویژه‌ای روی محصولات کلکسیونی دارد. با این حال نبود قانون‌گذاری در حوزه ارزهای دیجیتال ایران این سوال را مطرح می‌کند که عرضه این آثار هنری در غالب NFT چه مشکلاتی را می‌تواند برای خریدار و فروشنده بوجود آورد.

پژمان شجاعیون، مدیر بازرسی و حقوقی ایسام در این رابطه به پیوست گفت: ارزدیجیتال و NFT از نظر قانونی دو موضوع متفاوت است. ارزدیجیتال ماهیتی ارزی دارد و نهادهای قانون‌گذار وظیفه رگوله کردن آنها را برعهده دارند. اما در مقابل NFTها ماهیتی کلکسیونی دارند. همچنین به این دلیل که خرید و فروش NFT با ارز رایج کشور، ریال اتفاق می‌افتد و نقل و انتقالات مالی مرتبط با آنها هم به این دلیل که از طریق شبکه بانکی کشور انجام می‌شود، قابل پیگیری است که با توجه به احراز هویت‌های در نظر گرفته شده توسط ایسام، چالش قانونی وجود ندارد.

یکی از زمینه‌های مجزا کننده ایسام مانند ebay، از سایر پلتفرم‌های بزرگ بازار، فروش اشیا کلکسیونی مجاز است. در این زمینه کالاهای کلکسیونی محدود به کالاهای فیزیکی نمی‌شود و امروزه NFT هم به عنوان یک کالای کلکسیونی شناخته می‌شود.

شجاعیون در ادامه گفت: باتوجه به قانون تجارت، نقش واسطه معرفی دوطرف و نظارت بر صحت معامله است. ایسام در بحث نظارت بر معامله، برای مثال خرید NFT، مستندات پرداخت وجه از طریق درگاه پرداخت را بررسی و وجه پرداختی را در پلتفرم نگهداری می‌کند. در ادامه فرآیند خرید، تراکنش بلاک‌چینی مرتبط با انتقال NTF از کیف پول عرضه کننده به خریدار هم بررسی می‌شود و در صورت تایید انجام صحیح معامله، مبلغ به حساب فروشنده منتقل می‌شود.

عرضه‌کنندگان آثار هنری در معرفی پلتفرم‌های معاملاتی این آثار نقش پررنگی دارند. این در حالی است که معرفی محصول جدید ایسام تمرکزی روی عرضه‌کنندگان شخصی و نهادی نداشته است. در این مورد شجاعیون توضیح داد: براساس یکی از اصول اقتصاد خرد و کلان، با ایجاد تقاضا، عرضه شکل می‌گیرد و به همین دلیل در ایسام برای بازار هدف خود که در این زمینه کلکسیونرها هستند، ما در حال معرفی NFTها به عنوان یکی از دارایی‌های کلکسیونی هستیم و به همین ترتیب می‌توان انتظار داشت باتوجه به پایگاه مخاطبان کلکسیونرهای ایسام، عرضه مناسب هم شکل بگیرد.

https://pvst.ir/fec

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو