skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خرداد، آخرین مهلت اتصال دستگاه‌ها به پنجره ملی خدمات است

۲۴ خرداد ۱۴۰۲

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات، پایان خرداد را آخرین مهلت به دستگاه‌هایی که هنوز به پنجره ملی خدمات هوشمند متصل نشده‌اند، اعلام کرد و از اتصال ۹۱ درصدی دستگاه‌های مشمول خبر داد. با این حال، همچنان دستگاه‌های خدماتی پرکاربرد برای مردم به طور کامل به پنجره ملی خدمات متصل نشده‌اند.

جواد موحد، معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره مهلت دولت به دستگاه‌هایی که هنوز به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت متصل نشده‌اند، عنوان کرد: رئیس جمهور به دستگاه‌هایی که هنوز متصل نشده بودند، مهلت داد تا پایان خرداد متصل بشوند.

پنجره ملی خدمات هوشمند یکی از طرح‌های دولت سیزدهم برای تحقق «دولت یکپارچه هوشمند» است. دولت یکپارچه هوشمند در لایحه بودجه ۱۴۰۱ به پیشنهاد وزارت ارتباطات طبق بند و تبصره هفت قانون بودجه به دستگاه‌های اجرایی وظایفی را تکلیف کرده است. بر این اساس، تمام دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی مکلف شده‌اند تا پایان شهریور سال گذشته به راه‌اندازی پنجره واحد خدمات هوشمند خود اقدام می‌کردند و حداقل ۳۰ درصد از خدمات پرکاربرد خود را به‌ صورت کاملاً غیرحضوری و الکترونیکی به مردم و کسب‌وکارها ارائه می‌دادند.

جواد موحد معاون دولت الکترونیکی

جواد موحد، معاون دولت الکترونیکی در گفت‌وگویی که در گذشته با پیوست داشت، اعلام کرد که در بین دستگاه‌های مشمول بانک‌های دولتی، سامانه ستاد ایران، دانشگاه‌های کشور و وزارت بهداشت که جزو پرکاربردترین دستگاه‌های اجرایی در حوزه دولت الکترونیکی هستند کمترین میزان اتصال به پنجره ملی برای‌شان محقق شده‌ است و هنوز به طور کامل به این پنجره متصل نشده‌اند. او در آن زمان دی‌ سال گذشته را آخرین فرصت اتصال دستگاه‌های موظف به پنجره ملی خدمات دولت عنوان کرد. با این حال، وعده موحد تا پایان سال نیز تحقق نیافت و اکنون که سه ماه از سال جدید می‌گذرد هنوز برخی دستگاه‌های مشمول به پنجره ملی خدمات هوشمند متصل نشده‌اند.

بر اساس، ابلاغ قانون و آیین‌نامه اجرایی دولت ۱۷۳ دستگاه و چند گروه دستگاهی وابسته به آنها مشمول این قانون می‌شوند. اما در آن زمان تقریباً ۳۵ دستگاه به‌‎ واسطه ماهیت خدمات‌شان از دایره مشمولان این قانون خارج شدند، چراکه حدود خدمات‌شان در نسبت با کسب‌وکارها و شهروندان قرار نمی‌گرفت. موحد با تاکید بر اینکه مهلت اتصال دستگاه‌های هوشمند تا پایان خرداد است، گفت: مدت زمان مشخص شده، تمدید نمی‌شود. معاون دولت الکترونیکی درباره دستگاه‌هایی که به تازگی به پنجره ملی خدمات هوشمند دولت متصل شده‌اند، گفت: ۱۱ دانشگاه وزارت علوم، چند دستگاه وزارت جهاد کشاورزی و چند شهرداری به تازگی متصل شده‌اند و می‌توان گفت هم اکنون ۹۷ درصد دستگاه‌ها متصل هستند.

موحد اضافه کرد: برخی دانشگاه‌های ذیل وزارت علوم، دانشگاه‌های زیرمجموعه وزارت بهداشت، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی، ۱۱ شهرداری مرکز استان‌ها، سازمان سنجش، سازمان هدفمندی و چند زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان مجموعه‌هایی هستند که همچنان به پنجره ملی خدمات هوشمند متصل نشده‌اند.

معاون دولت الکترونیکی درباره اقدام دولت برای تسریع اتصال‌ها دستگاه‌های عنوان کرد: پیگیری تسریع اتصال با کمیته نظارت شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور، سازمان اداری و استخدامی ، سازمان برنامه و بودجه ، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نظارت با سازمان بازرسی و کمیسیون اصل نود مجلس است.

با وجود تمدید چند باره اتصال دستگاه‌های مشمول به پنجره ملی خدمات هوشمند، کمیته نظارت و سازمان بازری و کمیسیون اصل نود مجلس هنوز به این موضوع ورود نکرده‌اند، باید با پایان خرداد به عنوان آخرین مهلت دستگاه‌های متصل نشده واکنش دولت چه خواهد بود و نهادهای نظارتی نیز چه برخوردی با دستگاه‌های متخلف خواهند داشت.

https://pvst.ir/f4q

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو